موسسه خیریه بهنام دهش پور؛ کمک به بیماران سرطانی

اسپم چیست؟

اسپم چیست؟تعاریف بسیاری برای اسپم وجود دارد. به عنوان مثال ، نت اسکیپ اسپم را اینگونه تعریف میکند: ارسال بیش از ۵ ایمیل به صورت یکجا به افرادی که شخصاً نمیشناسید. بسیاری دیگر اسپم را سختگیرانه تر تعریف می کنند. عمومی ترین تعریف از اسپم “ارسال ناخواسته ایمیل های تجاری” می باشد.

وقتی که هر روز صندوق پست حلزونی خود را باز کرده و تبلیغات تجاری بسیاری را می بینید که توسط خدمات پستی به دستتان رسیده است، شگفت زده خواهید شد که چرا نامه های الکترونیکی ناخواسته ممنوع شده اند. مانند تمام قوانین و مقررات، باید بیشتر به تاریخ نظر داشته باشیم تا منطق تا بفهمیم چرا بوجود آمده اند. اگر چه اینترنت تا اوایل دهه ۹۰ عمومیت نیافته بود اما مدت طولانی بود که وجود داشت. قبل از اوایل دهه۹۰، اینترنت عمدتا توسط دانشمندان نظامی و دانشگاهی مورد استفاده قرار می گرفت. این کاربران آنچه را که حس میکردند کاری مهم است که با هیچ مبادله تجاری قابل اجرا نیست، انجام میدادند. در بخش اعظم تاریخ اینترنت، تمام مبادلات تجاری کاملاً ممنوع بودند. تنها اخیراً استفاده تجاری از اینترنت کاملاً آزاد شده است. اگر چه این محدودیت در استفاده تجاری برداشته شد لیکن محدودیت های ایمیل های تجاری ناخواسته باقی ماند و دلیل خوبی هم داشت.


پست الکترونیکی برای برقراری ارتباط است نه برای تبلیغات. ایمیل ناخواسته تجاری آزاردهنده و مزاحم است! بدون محدودیت، اسپم این پتانسیل را دارد که به حدی زیاد شود که ایمیلتان را کاملاً بدون کاربرد سازد و حتی سرور ایمیلتان را از کار بیندازد. این به خاطر این واقعیت است که بر خلاف پست حلزونی، پست الکترونیکی می تواند به صورت فله ای ارسال شود با تلاش و هزینه بسیار اندک. از آنجا که بسیار ارزان است و آسان ارسال میشود، همه ما احتمالاً روزانه هزاران پیام از سوی منابعی که محدود نشده اند، دریافت می کنیم. از آنجایی که بسیاری از مردم قوانین ضد اسپم را نقض میکنند و آن را از ارسال می نمایند، همه ما چشم اندازی از آنچه اتفاق خواهد افتاد در صورت عدم محدود کردنش، داریم. اسپم به طور غیر قابل درکی مردم را عصبی میکند. هنگامی که عصبی میشوند، فعالیت اسپمرها را به ISP های خود یا دیگر سازمانها یا مقامات دولتی گزارش می دهند. عواقب بدی چون از دست دادن اشتراک اینترنت یا حتی برخوردهای قضایی در انتظار اسپمرها است. بنابراین باید مطمئن شوید که هرگز اسپم (هرزنامه) ارسال نمی کنید. البته توجه دارید که متأسفانه داستان ارسال اسپم در ایران یکی از پرسودترین انواع بیزینسها به شمار می رود!

قانون و اسپم

اینترنت کل جهان را پوشش می دهد. قوانین مختلفی در نواحی مختلف در رابطه با اسپم وجود دارد. علاوه بر اینکه از دست دادن اشتراک اینترنت یا مسدود شدن دامنه تان بخشی از قرارداد است که از یک سرویس دهنده به دیگری متفاوت است، هر یک قوانین خاص خود را درباره اسپم در «مقررات کاربری اجباری» خود دارند. با این حساب، چگونه می توانید از اسپم دوری کنید در حالیکه قوانین و مقررات بسیار متفاوتی در این باره وجود دارد؟ پاسخ این است: استفاده از عقل سلیم.

 

فرمول ساده برای خودداری از ارسال اسپم

۱. هرگز از ایمیل برای تبلیغات استفاده نکنید مگر در یک و تنها یک حالت: استراتژی جمع آوری ایمیل (opt-in) شفافی داشته باشید.
۲. هنگامی که با ایمیل در یک وضعیت «opt-in» تبلیغ میکنید، همیشه یک مکانیسم «opt-out» (راهی برای خروج کاربر از لیست ایمیلتان) کارا داشته باشید.
۳. هرگز با هیچ نوع ایمیلی مزاحم کسی نشوید.
۴. هرگر کسی را گمراه نکنید چه در ارسالهای opt-in چه در موضوع ایمیل.

 

در پستهای بعد درباره هر یک از ارکان فرمول فوق، به تفصیل صحبت خواهیم نمود.

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

اگر کسی به دیدگاه من پاسخ داد، از طریق ایمیل به من اطلاع دهید!