موسسه خیریه بهنام دهش پور؛ کمک به بیماران سرطانی

مشکل بزرگ این روزهای بازاریابی شبکه ای در ایران: Product Inventory

مشکل بزرگ این روزهای بازاریابی شبکه ای در ایران: Product Inventory

آموزش نتورک مارکتینگ در ایران در ابتدایی سطح ممکن باقی مانده است و متأسفانه کاستی های بسیاری در آن دیده میشود. بعد از داغ شدن تب شرکتهای بازاریابی شبکه ای مجوز دار در ایران، به روشهای مختلف مورد عنایت دوستانی که خود را طرفدار و فعال این صنعت همچنان نوپا در داخل کشور میدانند، قرار گرفته ام. یکی از این موارد که به شدت موضوع بحث دوستان بوده و برخی از کامنتها به آن اشاره دارد، مخالفت من با تمامی شرکتهای فعال و دارای مجوز بازاریابی شبکه ای در کشور است. در این پست به نکته ای اشاره خواهم کرد که در زمان نوشتن این مطلب در هیچ یک از شرکتهای فعال و دارای مجوز در ایران به آن توجهی نشده است و صد البته در قوانین فعلی (در زمان نوشتن این پست) هم از سوی قانون گذار این مورد فراموش شده است! این مسأله به ظاهر ساده، تأثیر بسیار بالایی بر میزان سوددهی شرکتهای فعال، میزان پورسانت بالاسریها و همینطور در موارد متعدد بر میزان ضرر تازه واردها و افرادی که هنوز سازمان فروش خود را نساخته اند خواهد داشت.

آموزش بازاریابی شبکه ای

اهمیت آموزش نتورک مارکتینگ

از تعریف شروع میکنیم:

Product Inventory یا inventory loading چیست؟

به زبان ساده: وقتی زیرمجموعه خود را تشویق به خرید مقدار زیادی محصول از محصولات ولو مصرفی شرکت میکنید تا در آینده بفروشد (بدون توجه به حجمی که توانایی فروشش را دارد که البته مصرف شخصی خودش هم در همین حجم فروش منظور میگردد) در واقع دارید مرتکب خطای Product Inventory میشوید که یکی از مصادیق طرحهای هرمی نوین بوده و خلاف قوانین فعالیت در شرکتهای معتبر جهانی است.

اجازه بدهید مثالی بزنم:

فرض را بر این میگذاریم که شرکت x در سبد محصولاتش پودر لباسشویی قرار داده است. یک بازاریاب تازه وارد که آشنایی با بازاریابی نداشته و اولین بارش هست که وارد یک موقعیت نتورک مارکتینگ شده است، توانایی فروش مسلماً ۱۵ پودر لباسشویی در ماه را نخواهد داشت به فرض اینکه با مصرف بسیار بالا، دو بسته ۲ کیلویی از این پودر لباسشویی را خودش در منزل مصرف کند و به اطرافیان خود هم تا میتواند بفروشد! حال اینکه اطرافیان بخواهند به برندی که این فرد توصیه میکند، اعتماد کنند و همینطور در آن برهه از زمان نیاز به آن داشته باشند و … کلاً به کنار!

یا مثالی دیگر:

شرکتی که پکیجی از محصولات بهداشتی شامل یک کارتن دستمال کاغذی، ۱۰ کنسرو ماهی، ۵ شامپو و … را به ارزش ۲۰۰ هزار تومان در سبد خود قرار داده است. این حجم از محصولات بهداشتی آیا برای مصرف یک ماه یک فرد کمی زیاد نیست؟ برای خانواده ای ۴ ۵ نفری چطور؟ همینطور برای یکی که در روز دو ساعت برای این کسب و کار زمان تخصیص داده است، آیا فروش اینها به همین سادگی ممکن است؟

در این دو مثال، ما خرید حجم بالایی از محصولات را شاهد هستیم که صرفاً بخش از آن پتانسیل مصرف و فروش به غیر را دارد و الباقی دقیقاً مصداق product inventory هستند که یکی از دلایل عدم سلامت یک موقعیت نتورک مارکتینگ (بازاریابی شبکه ای) محسوب میشود.

انجمن فروش مستقیم آمریکا، inventory loading را اینگونه تعریف میکند:

طرح یا رویه ی آن فروشندگان مستقل را مجبور یا تشویق میکند تا محصولات را به مقداری تهیه کنند که برای فروشنده مصرف شخصی یا فروش آن به سایرین و یا هر دو این موارد با هم در یک مدت زمان منطقی غیر ممکن است و از توانایی اش خارج است.

البته بحث اجبار به خرید به دلیل صراحت غیر قانونی بودنش چیزی است که دیگر به ندرت دیده میشود و خوشبختانه در داخل کشور این مورد به چشم نمی آید اما:

در واقع در پس این تعریف موارد زیر نهفته است:

۱. تشویق به خرید محصولات بیشتر به منظور رسیدن به رنکهای بالاتر

۲. تشویق به خرید محصولات بیشتر از سوی افرادی که تازه وارد می شوند به منظور حصول سود بالاتر و رسیدن به رنک های بالاتر در طرح پاداش شرکت از سوی بالاسری ها.

۳. تشویق به خرید بیشتر با این هدف که با فروش آنها میتوانید سود بیشتری کنید در حالی که قدرت فروش فرد در نظر گرفته نمیشود.

انبار کردن محصول در نتورک مارکتینگ

نمونه ای از product inventory در بازاریابی شبکه ای

در پس تعریف انجمن فروش مستقیم آمریکا این سه نکته نیز نهفته است که نشانه های واضح شرکتهایی هستند که مشکل Product inventory در آنها مشهود است!

چرا این اتفاق می افتد؟ چرا Product inventory نشانه ای از طرحهای هرمی محسوب میشود؟

برخورد قانونی با انبار کردن محصول

برخورد قانونی با انبار کردن محصول

دلیل اصلی در وقوع product inventory حصول سود بیشتر است. وقتی یکی از افراد حجمی از محصولات را خریداری میکند، هم به بالاسری ها و هم به شرکت سود میرسد. اما قوانین شرکت است که می بایست جلوی این مورد یعنی خرید و انبار کردن محصولات را بگیرد و به تازه واردین اجازه خریدهای بالا نداده و از تکرار خرید از سوی افرادی که موفق به فروش میزان محصولات خریداری شده قبلی خود نشده اند، جلوگیری کند.

در طرحهای هرمی که محصول را وارد بازی میکنند، محصول/محصولاتی فاقد ارزش واقعی به میزان مبلغ اخذ شده و یا غیر مصرفی ارائه میشود. زمانی که Product inventory به وقوع میپیوندد هم در واقع یک سری محصول انبار شده توسط فرد داریم که امکان فروشش وجود ندارد و مصرف شدنی هم نیست در دوره ای که خرید انجام شده! خب تفاوتی با طرحهای هرمی دیده میشود؟ من که نمیبینم!

مهمترین چالش در برخورد با این قضیه، تعیین قوانین دقیق از سوی مراجع مسئول همچنین شرکتهای فعال است که متأسفانه کوچکترین توجهی تا لحظه انتشار این مقاله به این مورد نداشته و ندارند!

برخورد با Product inventory در ایالات متحده

برخورد قانونی با product inventory در آمریکا

برخورد قانونی با product inventory در آمریکا

در ایالات متحده آمریکا به عنوان مهد mlm دنیا، بحث برخورد با انبار کردن محصول به سال ۱۹۷۵ و پرونده جنجالی amway برمیگردد. در این داستان دنباله دار، که در سال ۱۹۷۹ با پیروزی Amway خاتمه یافت، کمیسیون تجارت فدرال (FTC) با حصول توافقاتی با Amway این موقعیت تجاری را رسمی و قانونی اعلام کرد. بخش از این توافقات در مورد موجودی محصول بود به این شکل که:

تا زمانی که بازاریاب موفق به فروش/مصرف حداقل ۷۰% خرید قبلی خود نشده است، اجازه خرید مجدد را نخواهد داشت.

این بند به قانون ۷۰% معروف شده است و در بحث product inventory محل برخورد مناسبی است. هرچند این عدد در فرهنگهای متفاوت و شرایط اقتصادی متفاوت، مطمئناً دستخوش تغییر میشود و صرفاً به عنوان یک نمونه ذکر کرده ام.

در برخورد با product inventory، بحث بازپس گری موجودی محصول بدون قید و شرط هم مطرح میشود (معمولاً ۹۰ روز) که باز هم در میان قوانین ایران و شرکتهای فعال، کمی غریبه است!

نگاهی به قوانین بازاریابی شبکه ای ابتدایی در ایران همچنین قوانین شرکتهای مجوز دار فعال، بیانگر این حقیقت است که صنعت نتورک مارکتینگ همچنان جای کار بسیار دارد و متأسفانه بیش از حد نوپا بوده و قوانین وضع شده فعلی، صرفاً ساختمانی بدون پی و بن هستند که به راحتی فرو خواهد ریخت!

همانطور که در روزهای نخست فعالیت شرکتهای مجوز دار، بحث عرضه محصول غیر مصرفی در دوره های پرداخت شرکتها به شدت خودنمایی میکرد و بعدها با تغییرات بی سر و صدا در پشت پرده رویه تغییر کرد، باید به زودی منتظر تغییر در این مورد هم باشیم: تغییر در نوع محصولات عرضه شده و جلوگیری از انبار کردن محصول برای دریافت پورسانت و رسیدن به رنک های بهتر در طرح پاداش شرکت ها. این تغییر به وضوح در قوانین شرکتها و قوانین کلی صنعت در کشور دیده خواهد شد و دیر یا زود باید شاهد بندهای مشابه قانون معروف ۷۰% در قوانین شرکتها باشیم.

فراموش نکنید که هر شرکت یک دوره پرداخت ثابت دارد که در آن دوره نسبت به محاسبه پورسانت بازاریابان و تسویه حساب با آنها اقدام میکند، حال هرگاه میزان خرید انجام شده از سوی بازاریاب بیشتر از مقداری بود که میتوانست در طول این دوره پرداخت بدون دردسر بفروشد (هم خودش مصرف کند به مقدار منطقی و هم به سایرین بفروشد)، انبار کردن محصول یا product inventory یا inventory loading را مشاهده میکنیم.

دقت داشته باشید وقتی برای رسیدن به رتبه بهتری در طرح پاداش شرکت نسبت به خرید حجم بیشتری از محصولات اقدام میکنیم، باز هم بحث انبار کردن محصولات یا product inventory سر باز میکند و نمیتوانیم آن را نادیده بگیریم.

در مورد product inventory میتوان ساعتها بحث کرد و مقالات متعددی منتشر نمود اما آنچه در این زمینه و در زمان نوشتن این مقاله به کار می آید، دقیقاً ذکر شده و امید است که با کسب این اطلاعات، شاهد تصمیم گیریها و رفتارهای حرفه ای تر از سوی علاقه مندان به فعالیت در صنعت نتورک مارکتینگ همچنین فعالان فعلی این صنعت باشیم.

انبار کردن محصولات در mlm و نتایج آن

انبار کردن محصولات در mlm و نتایج آن

انبار کردن محصولات میتواند بار اقتصادی سنگینی بر بسیاری از افرادی وارد آورد که بدون درک صحیح از صنعت، صرفاً با انگیزه ی کسب درآمد بالا به خرید از شرکتها میپردازند و افراد سازمان فروش خود را نیز نسبت به این مهم تشویق می نمایند.

بهروز مهندس زاده – دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۳

۱۷۳ دیدگاه

 1. جناب اقای مهندس زاده
  سلام
  آیا میتونم بپرسم که تنها مشکل شما با استراتژی های تیمی در صنعت MLM این است یا خیر؟
  منظورم از استراتژی های تیمی همون خرید اولیه و … که بطور مثال در برخی تیم ها ۱میلیون تومان انجام میشه.

  پاسخ
  • وقتتون بخیر
   خیر دوست خوبم
   اون یکی از مشکلات هست.
   نوع محصولات، نوع آموزشها (البته اگر فرض کنیم آموزشی وجود داره!)، روش مدیریت، استراتژیهای شرکتها (به فرض وجود استراتژی!)، کلیت قوانین بازاریابی شبکه ای در ایران، رویه ی صدور مجوزها، نحوه ی اجرای قوانین و نظارت بر اونها و … . اینها سایر مشکلاتی هستند که توی صنعت نتورک مارکتینگ توی ایران خودنمایی میکنند.

   شاد و سربلند باشید.

   پاسخ
 2. دروود و خسته نباشد از سایت خوبتون آقایی مهندس زاده
  من چیزی حدود ۱/۵دارم فعالیت میکنم و سوالی که همیشه ذهن منو درگیر کرده و هیچ وقت جواب قانع کننده در این باره نگرفتم اینکه
  دلیل وجود فالو هایی مختلف… و پاراداییم زدن ها یی که گفته میشه چیه
  و اینکه چرا خیلی- افراد بعد از رها کردن کار بعد از چند وقت دچار افسردگی شدید میشن و به یه فرد منذوی تبدیل میشن
  ممنون میشم پاسخ تون رو بدونم
  و اینکه اینو فهمیدم نتورک شکارچی مغز هاست نه قلب ها اینو باید برق توش تا درکش کنید.

  پاسخ
  • وقتتون بخیر
   دلیل وجود فالو که مشخص هست و خب وقتی پیشنهادی به کسی میدیم برای همکاری یا برای استفاده از محصولات شرکتمون، باید نتیجه پیشنهاد ما مشخص شه که بدونیم طرف میخواد یا نه! به همین سادگی.
   ولی توی ایران فالو محدود میشه به وارد کردن طرف به هر قیمتی و به همین دلیل هم هست که این بازی های پارادایم زدن و … میاد وسط تا مغزها به خوبی شستشو داده بشه و منافع افرادی که توی سیستمهایی نادرست گیر کرده اند، به خوبی تامین بشه!
   در مورد دلیل افسردگی افراد بعد از رها کردن کار نمیتونم نظری بدم ولی خب شاید ساختن کاخ آرزوها از سوی بالاسریها و بعد رها کردن فرد، یکی از دلایل اصلی بتونه باشه. خب کاخ آرزوهایی برای فرد میسازند اما روی ابرها و با یه باد ساده و جابجا شدن ابرها، کاخ آرزوهای فرد فرو میریزه و فرد میمونه و دنیایی نابود شده!

   نتورک مارکتینگ به سبکی که توی ایران داره کار میشه، شکارچی جیب هاست و نه هیج جیز دیگه! ولی در واقع و اگر نتورک رو درست کار کنیم، واقعاًً شکارچی قلبهاست این صنعت.
   شاد و سربلند باشید.

   پاسخ
 3. سلام و درود بر مردم ایران و مدیر سایت و سلام ویژه به کسانی که صنعت نتورک مارکتینگ را انتخاب نموده اند.در رابطه با بخش پیش انباشته سازی پس از صرف وقتی حدود سه ماه برای انتخاب بهترین شرکت به شرکت تکسو رسیدم که این بحث پیش انباشته سازی را با طرح دو روش در پلن خود حل کرده است .روش اول: ممانعت از دریافت پاداش خرده فروش برتر به این صورت که این پاداش یک درصد از فروش شرکت میباشد که در هر ماه به بیست خرده فروش برتر تعلق میگیرد که شرکت در اینجا برای جلوگیری از خرید اجباری عضو جدید توسط بالاسری او تادو ماه اول کاری خود هر چه قدر هم خرید بالا بزند نمیتواند جز خرده فروشان برتر قرار گیرد با این کار شرکت به فرد اجازه میدهد در این دو ماه راه و روش بازاریابی و نحوه ی فروش آنرا با آموزشهای مربوطه فرا بگیرد و در صورتی که خود عضو جدید این توانایی را در خود دید که با خرید بالا دچار پیش انباشته سازی نمیشود اقدام کند و این کاملا به خود عضو جدید بر میگردد که این توانایی را دارد یا نه و هیچ اجباری برای او وجود ندارد. روش دوم : شرکت طرحی را ایجاد نموده که در آن می گوید که مقدار فروش ماه حاضر با ماه قبل باید ۵۰% به ۵۰% درصد باشد و اگر این میزان در یک ماه به صورت ناگهانی تغیر نماید در صورتی که سهم شما از این پنجاه درصد به مقدار قابل توجهی کم شده و مقدار پنجاه درصد باقی مانده به صورت قابل توجهی افزایش یابد نشاندهنده ی این می باشد که شما خرید خود را نیز به عضو جدید تحمیل نموده اید و از این طریق باعث پیش انباشته سازی میشوید که بازاریاب جدید متضرر میشود و در اینجاست که شرکت به شما اخطار می دهد که وضعیت فروش در حالت غیر عادی قرار دارد و درصورت اصلاح نکردن ان مجوز فعالیت شما به عنوان بازاریاب شرکت و دفتر کاری شما به تعلیق در خواهد امد. اینجاست که هرکس با تحقیقات گسترده و مشورت با نفرات اگاه در ان زمینه میتواند بهترین تصمیم را اتخاذ نماید به امید بهتر شدن وضعیت اقتصادق تک تک شنا و اقتصاد کشورمان با نتورک مارکتینگ. نتورک راه سریع پولدار شدن نیست اما راه مطمئن برای ثروتمند شدن است از هر جنبه ای.

  پاسخ
  • وقتتون بخیر
   در مورد این دو راه پیش بینی شده صحبت نمیکنم اما فقط یک مساله هست: آیا این قوانین و قوانین مختلف دیگر که به تصویب رسیده اند، واقعاً ضمانت اجرایی دارند؟
   در هیچ یک از شرکتها و در روی کاغذ، خبری از خرید اجباری نیست اما وقتی مدیریت ضعیف و قوانین ناقص و نظارت بر اجرای قوانین ضعیف تر هست، مشکلات بسیار به وجود میاد.
   و نکته پایانی: هر کسی شرکت خودش رو بهترین میدونه، هر کسی با هر شرکتی کار کنه همون رو بهترین معرفی میکنه!

   شاد و سربلند باشید.

   پاسخ
 4. با سلام خدمت مهندس عزیز
  مهندس جان صحبت های شما درباره نتورک درسته در واقع میتونم بگم منطقیه
  اما نمیشه درباره آینده این صنعت پیشگویی کرد
  چون اگه تحقیق کنید درست میبینید که خیلی داره رشد میکنه
  بازم ممننونم مفید بود مهندس جان

  پاسخ
  • وقتتون بخیر
   بستگی داره رشد رو چی تعریف کنیم، وقتی فقط صحبت از افزایش اعضا باشه خب بله رشد به شدت بالاست اما کیفیت و روشها و محصولات و … جای بحث دارند که خب خبر از یک سقوط آزاد میدن!
   شاد و سربلند باشید.

   پاسخ
 5. مهندس دقیقا فرمایشتون درسته
  همه نتورکهای ایرانی را بررسی کردم ولی هیچکدوم کالای مصرفی خانوار یا نداشتند یا در حد یکی دو قلم بود من چیزی رو از نتورک نیاز دارم که سر خیابون از یک هایپر مارکت خرید میکنم فکر میکنم مهمترین مشکل نتورک های ایرانی همین باشه ، شایدشاید شبکه بادران در اینده خوب بشه ولی بقیه افتضاحند.توی همین شبکه بادران شما یه شامپو سر معمولی نمیتونی خرید کنی متاسف شدم .

  پاسخ
  • وقتتون بخیر
   اگر تمام نتورکهای ایرانی رو بررسی کرده بودید نباید این حرف رو میزدید و صد البته شرکت نتورک مارکتینگ نباید محصولی داشته باشه که دم دست باشه!
   نتورکهای ایرانی همه محصولات دم دستی رو ارائه میکنن و این دقیقاً یکی از دلایلی هست که میگم محصولات نتورکهای داخلی به هیچ وجه مناسب نیستند.
   چیزهای خیلی خیلی معمولی به هیچ وجه نباید از طریق نتورک به فروش برسند به یک دلیل محکم: رقابت به شدت بالاست و حاشیه سود پایین و در نتیجه پتانسیل درآمد از طریق نتورک به شدت کم میشه! در حالی که محصولات خاص تر، حاشیه سود بیشتری دارند که نتورک رو میتونن به یه کار با حاشیه سود مناسب تبدیل کنند.
   شاد و سربلند باشید.

   پاسخ
 6. راجع به اشباع میشه بیشتر توضیح بدید؟

  پاسخ
  • در این مورد فکر میکنم پیش از این زیاد صحبت شده اما باز هم:
   عملا و در یک شرکت بازاریابی شبکه ای واقعی، این مورد هرگز پیش نمیاد که بخوایم بگیم شرکت و طرح اشباع شدند چرا که سود شرکت به ورود افراد جدید وابسته نیست و سود شرکت از راه فروش محصولات مصرفی واقعی اون تامین میشه.
   نکته بعدی هم اینه که همیشه مواردی مثل ریزش اعضا قدیمی و یا عدم رشد ثابت سازمانهای فروش (از لحاظ تعداد اعضا) میاد و مشکل معروف تمام شدن آدمهای دنیا رو حل میکنه!!!

   اما همانطور که نخست عرض شد، وقتی شرکتی سودش رو با فروش محصولات مصرفی واقعی خودش تامین میکنه، در نتیجه با عدم ورود افراد جدید هم میتونه به کار خودش ادامه بده و سودش رو بکنه همچنان و در این مورد جای نگرانی وجود نخواهد داشت. پس چیزی به نام اشباع اصلاً وجود نداره!
   شاد و سربلند باشید.

   پاسخ
 7. با سلام خدمت همه دوستان
  نتورک کار خیلی وبیه اما برای کسانی ک شاغل هستن و تحمل دارن زیرا اینکه نتورک ب یک پروسه زمانی بلند مدت نیاز داره و کسانی ک تو اینکار موفق هستن بقول خودشون لیدر هستن چون شروع کننده در ی منطقه و ناحیه هستن ب درامد بالایی میرسند نه کسایی ک ی عضو کوچکی از اون مجموعه هستن
  توسیه من همه دوستان اینه ک اگر قراره وقتشونو بذارن تا بعداز چند سال ب درامد ۲۰میلیونی برسند از همین حالا روی ی کاری برنامه ریزی کنن ک زود تر برسند ب اهدافشون
  من خودم وقتی ی حساب کردم دیدم اگه قراره بعداز ۳ سال تازه تو کار موفق بشم یا نشم تصمیم گرفتم خارج بشم و بزنم تو ی کاری ک سرمایه زیاد میخواد و من هیچ اطلاعاتی در ان نداشتم و سرمایه ام صفر بود وقتمو گذاشتم تحقیق کردم و کارمو شروع کردم موفق شدم داداشا و خواهرا برای موفقیت باید وقت گذاشت اما وقتتونو بدونید کجا میذارید
  نتورک تنها چیز خوبش اینه ک انگیزه بهت میده خودتون ب خودتون انگیزه بدین و پیروز باشین

  پاسخ
 8. سلام ببخشید آینده نتورک مارکتینگ تو ایران چیه
  ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
  • سلام
   هیچ کار اشتباهی برای ابد دوام نخواهد داشت و دیر یا زود همه متوجه معایب بسیار قوانین و سبک فعالیت خواهند شد. اما خب اشتباهات بزرگ فعلی لازمه ی آینده ای روشن هستند.
   متاسفانه کسی احساس مسئولیت نمیکنه که بخواد از این اشتباهات درس بگیره و در راستای بهبود وضعیت قدمی برداره که همه به فکر سود کردن هستن! این باعث میشه آینده ی روشن خیلی به تاخیر بیفته ولی خب آخر همه چیز خوبه و کسی نمیدونه کی آخرش میرسه!
   توی شرایط فعلی نتورک ایران، فقط توقف حرکت به سمت شرکتهاست که میتونه اونها رو به فکر ببره برای اصلاحات اساسی توی ساختار خودشون.

   پاسخ
 9. سلام به دوستان.
  من حدود هشت ماه از وقت عزیزم رو تو یکی از این شرکتهای بی در و پیکر بودم و قسم میخورم که حداقل بیش از ۸۰ درصد مطالب گفته شده توسط لیدرها اشتباهه..اکثر افرادی که توی بازاریابی شبکه ای کار میکنند به دنبال درآمد سریع هستند ,درآمدی که قراره از فروش محصولات گران و گاها بی کیفیت و با استفاده از دروغ و فریبکاری که اصطلاحا به اون اطلاعات محصولی میگن به دوست و آشنا فروخته شه و از اعتماد آشنایان و دوستان سو استفاده شه تازه اگه بشه این جنس ها رو فروخت چون حداقل نصف افراد شاغل در این کار و حتی لیدرها که خودم هم با چشم دیدم خونشون رو تبدیل کردن به انبار جنس های گران و قادر به فروش نیستند..در صورتی که این اطلاعات محصولی اکثرا دروغه و اگر هم راست باشه قیمت از کیفیت خیلی بالاتره.به همه شدیدا توصیه میکنم که فریب این شرکت های بازاریابی رو نخورید.اجازه بدین چند نمونه از فریبکاری ها روبگم و تصمیم گیری نهایی با خودتون..
  ۱.متاسفانه در جلسات ترینینگ یا آموزش به دلیل نداشتن سی دی ها و مطالب و آموزش های جدید از مطالب و سی دی هایی بسیار تکراری استفاده میشه و اگر کارآموز اعتراض کنه با گفتن مضخرفاتی همچون فنجونت پر شده یا اینکه هر مطلبی با تکرار زیاد تو ضمیر نا خودآگاهت فرو میره اونو راضی میکنند در صورتی که مسیر یادگیری باید همیشه با مطالب جدید همراه باشه . ۲ .این بالاسریا (لیدرها)تبدیل به بت شدن که باید بی چون وچرا راه اونا رو چه درست و چه غلط باشه رفت .۳.حداقل نصف این شرکت ها قادر نیستند محصولو به موقع به دست خریدار برسونن که این خودش باعث از بین رفتن قدرت فروش و بی اعتمادی خریداران میشه ۴ .بارها و بارها و بارها من دیدم که خیلی از مشاغل جامعه رو به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در نظر کار آموزان بدر نخور جلوه میدن که میتونه یواش یواش باعث بی هویت و بی ارزش شدن مشاغل و حتی افراد دیگه شه و انگیزه و تمایل افراد رو برای مشاغل سالم از بین می برد که عواقب خطرناکی در پی داره .۵.دروغ های بزرگی مثل اصل تکثیر و همانند سازی.مثلا میگن هر چی الان خرید کنین فردی رو که در آینده به عنوان زیر مجموعه در گروهت قرار میگیره همون مقدار خرید میکنه چون بازاریابی شبکه ای روح داره یا اینکه هر فکر یا کاری حتی تو خلوت خودت هم انجام بدی زیر مجموعت هم انجام میده و به این وسیلست که متاسفانه مغز خیلی از افراد رو شستشو دادن. که حتی به معایب این در اصطلاح شغل هم فکر نکنند و با تعصب جاهلانه کالای پولشون رو بریزن بیرون تا مثلا تکثیر شه ۶ .لیدرها میگن برای فروش بعضی محصولات باید حس نیاز رو تو مشتری به وجو بیاوریم.(ترویج اسراف و تجمل گرایی) ۷. ازبین بردن واقعیات و واقع بینی افراد و آمیختن مطالب درست و غلط با هم و گرفتن یک نتیجه غلط از دو مفدمه صحیح یا نیمه صحیح که در منطق بهش مغلطه و فریبکاری میگن.مثلا با گفتن یه سخن از امامان یا بزرگان تاریخ و تعمیم ماهرانه و غلط این سخن به اهداف خودشون ذهن افراد که اکثرا هم مثل من جوون هستند منحرف میکنند.کالای گران قیمت وسواستفاه و چندین عیب دیگه که وقت گفتنش نیست. ۸. لیدرها میگن اگه میخواین تو این شغل موفق شین باید شغل و کارای دیگرتون رو کنار بگذارین و علنا دارن بعضیا رو بدبخت میکنن و از مسیر واقعی زندگی بیرون میکشن .در کل انحرافات و ضعف هایی که دراین شرکت ها وجود داره زیاده که همشون در زیر یک ظاهر شیک و منصف پوشانده شده.
  حیف از عمر و وقت گرانبها.حیف…جوونا به خودتون بیاین و با عقل و حس واقعی خودتون تحقیق کامل انجام بدین وتصمیم بگیرین و عمرتونو تلف نکنین.قضاوت وتحقیق با خودتون.

  پاسخ
 10. باسلام چند ماهی میشه که چند تن ازآشناهامون وارد شرکت بیز شده اند ازمن هم دعوت کرده اند اما بخاطر اینکه این جور پول درآوردن را قبول نداشتم و همچنین کسب درآمد به این شکل از طرف مرجعم حرام بود قبول نکردم.سوال من این است که اگر این شرکتها اساس قانونی ندارن چرا جلوی فعالیتشان گرفته نمیشود؟همه کلاسهایشان در محیط خانه برگزار میشود واقعا شرکتی بااین ادعا توانایی ندارد که یک دفتر رسمی برای جلساتش بگذارد؟

  پاسخ
  • سلام
   در مورد نظر مرجعتون نظری نمیدم چون برخی مراجع هم این رو حلال میدونن و کلاً داستان بیشتر به یک بازی شباهت داره!
   در مورد قانونی بودن که باید عرض کنم صد در صد قانونی هستند توی ایران و قابل استعلام.
   و اینکه در خانه کلاسهای خودشون رو برگذار میکنن یه حسن بزرگ هست که فرد میتونه توی خونه ی خودش بیزینس کنه! البته بسیاری هم دفتر دارند و توی دفترهاشون کار میکنند.
   در نهایت باید عرض کنم معایبی که شما وارد کردید اصلاً درست نبودند و ناشی از عدم انجام تحقیقات توسط شما، اما من هیچ یک از شرکتهای مجوزدار داخل ایران رو تایید نمیکنم و توصیه میکنم سمت هیچ کدومشون نرید ولی بازم تاکید میکنم مواردی که شما مطرح فرمودید، نادرست بودند و نمیشه اونها رو عیب دونست… .
   شاد و سربلند باشید.

   پاسخ
 11. با سلام حرفتون کاملا متینه و مشکل همه بچه هایی ک در ایران نتورک کار میکنن فروشه . ببینید مشکل اینه ک با نشون دادن شخصی ک مثلا از این کار یه ماشین کشیده ب همه میکن گ بله شمام فلان قدر خرید کن یا به نوعی سعی میکنن با تحریک عقده های نهفته افراد اونا رو ترغیب کنن به خرید . بالاخره هرکس به یه چیزی علاقه داره و هرکس یه مشکلی توی زندگیش هست مثلا یکی ک مامانش مریضی سختی داره از اون طریق وارد میشن یا یکی ک عشق ماشین داره از طریق ماشین تحریکش میکنن در حالیکه همه اینا تاثیزمنفی داره و بچه ها بعد از گذشتن چند ماه می بینن کلی جنس دستشون موند و هیچی به هیچی که اکثرا منفی میشن و این کارو ترگ میگنن و هرجا می شینن میگن نتورک بده و فلانه :نتورک یه پروسه چندساله س و شما نباید انتظار داشته باشی ک زود ب درامد بالا برسی واقعا پایداری و صحیح کار کرئن میخواد نباید جوگیر بشی

  پاسخ
  • و البته پایداری و صحیح کار کردن وقتی به درد میخوره که اصلاً آدم در محل مناسب باشه و در حال کار با یه شرکت حرفه ای و مناسب…!
   از حضورتون سپاسگذاری میکنم.

   پاسخ
  • سلام کاملا مخالفم تیم ما کامل اموزش فروش میده و به کسی اجازه ی خرید نمیده اگه نتونه محصولاتش رو بفروشه من ماه اول تا سوم کاریم هر ماه ۲ میلیون خرید کردم اما از ماه سوم تیم به من اجازه خرید بالای ۱۵۰ هزار تومن نداد تا زمانی اکثر محصولاتم رو فروختم

   پاسخ
 12. من دوماه در شرکت بیز کار میکنم باید بگم همین دیروز طی جلسه پرسش و پاسخ نتونستن جواب سوالات منو بدن اینها کسایی هستن که مدعی دونستن همه چیز میکنن مشکلات نتورک شرکت بیز:۱- هیچ قانون مصوبی در مجلس برای اینکار تصویب نشده و مجوزها طبق آیین نامه داخلی وزارت صنعت و معدن داده شده ۲-ادعای دروغین تیم هخامنش که میگن فروش فقط تیم ما به اندازه نصف کل نتورک ایرانه! ۳- دروغ گفتن اساس کار لیدر ها دروغهایی مانند :فلانی ۹ میلیون از شرکت نفت میگرفته کارشو ول کرده اومده نتورک ماهی ۷۰ میلیون میگیره ؛ با مالیات نتورک یارانه مردم رو میدن (یه حساب سر انگشتی نشون میده کل فروششون به اندازه چند درصد یارانه مردم هم نیست) ؛یارو تو مشهد کار میکنه و نابینا هستش داره ماهی ۳۰ میلیون از سیستم میکشه بیرون!!! ؛ الان رهبر از این صنعت حمایت میکنه (در صورتی که تو همون جلسه پرسش و پاسخ متن کامل استفتا از رهبر رو براشون با کد رهگیری خوندم که فرموده بودن شرعی و حلال نیست)؛ یک میلیون کشیدن از سیستم کاری نداره در صورتی خودشون با چندین ماه فعالیت مداوم شاید بزور ماهی پونصد یا شیشصد هزارتومن دریافت کنن اونم به شرط ریزش نکردن سیستم و خیلی موارد دیگه ۴-اجناس کاملا گمنام و در سطح درجه دو و بیشتر سه هستن ۵-این ادعا که شرکتهای بزرگی مثل جنرال موتورز و کوکا کولا و آی بی ام و…. با همین روش نتورک به اینجا رسیدن (با یه سرچ ساده میشه فهمید که شرکتهای بزرک یکسری از محصولاتشون رو به شرکتهای بازار یابی شبکه ای مثل ام وی میفروشن و شرکت ام وی اون محصول رو در اختیار بازاریابهاش قرار میده و همینجا این نکته رو در نظر داشته باشید فروش محصول برند معروفی مثل کوکاکولا راحت تره یا محصول بی کیفیتی مثل لاری کیت!) ۶-این ادعا که ما از سازمان تجارت جهانی مجوز گرفتیم و بین الملی شدیم ولی هنوز دامنه سایت .ir هستش! ۷- داریم مجوز برای دفتر میگیریم ولی جلسات کاملا تو خونه و در شرایطی هست که اگر همسایه ای زنگ بزنه نیرووی انتظامی معلوم نیست چی بشه ۸- شستشوی مغزی افراد اغلب کم سن و سال و بدون تجربه کاری به وسیله کتابهای مانند قانون جذب کاینات حکایت دولت فرزانگی و . . . که فقط در راستای اهداف خودشونه ۹- اجبار به خرید هر ماه حداقل ۵۰۰ هزار تومن و گرفتن ورودی که باید در نوبت اول یک میلیون تومن خرید بزنه ۱۰- استفاده از ۹۰ درصدی از روشهای شرکتهای هرمی به اعتراف خود پرزنتور ها که به محض. مهیا دیدن شرایط دوباره برگشتن به نتورک
  در پایان باید بگم نتورک ایران در حال حاضر یه سراب بیش نیست ولی در کشور پیشرفته ای مثل آمریکا چون قوانین کامل و درست تر اجرا میشه خیلی صنعت به روز و مدرنی هستش اما در ایران فقط یه پوشش شده برای فعالیتهای هرمی در سایه بازاریابی شبکه ای امیدوارم با وضع قوانین درست در مجلس نظارت کامل بر این صنعت در آینده پیشرفت کنه ممنون از اینکه این مطلب رو وقت گذاشتید و خوندید.

  پاسخ
  • پاراگراف آخر فرمایشات شما درست ترین متنی بودی که میشد در مورد شرکتهای فعلی نوشت.
   ممنونم.
   براتون آرزوی موفقیت و سربلندی میکنم.

   پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   نتورک یه فرصت با کمترین هزینه رو در اختیار شما قرار میده.
   اگر شک شما در خصوص امکان دریافت رقم های بالای ۳۰-۴۰ میلیون طی ۷ ماه است من میتونم بهتون اثبات کنم و چک ها رو به شما نشون بدم.
   تو نتورک اولین جایی که باید شک کنی به خودته.
   برخی حرفاتون منطقیه.
   ولی هیچ آدم منطقی ای بدون سرمایه و پارتی نمیتونه ماهی ۱۰ میلیون دربیاره.
   برای هر کاری باید ویژگی های اون کار رو داشته باشی.
   نتورک شکل خود آدما است و منطق بردار نیست.
   همیشه سرافزار باشید

   پاسخ
   • ولی هیچ آدم منطقی ای بدون سرمایه و پارتی نمیتونه ماهی ۱۰ میلیون دربیاره.

    این فرمایشون به شدت نادرسته.
    موفق باشید.

    پاسخ
   • فراز جان اگه دوست داشتی بیا من با سند و مدرک بهت اثبات کنم که با ۲۰۰۰ دلار و بدون پارتی و سرمایه کلان به این درآمدهایی که میگی رسیدم عزیز. حرفت از روی تعصب و کاملا اشتباه هستش.
    امیدوارم دیدگاهت رو اصلاح کنی وگرنه مشکل پیدا میکنی

    پاسخ
  • سلام داداش خسته نباشی
   تقریبا کل صحبت هات رو قبول داشتم غیر از چند جا مثلا موفقیت برند از طریق نتورک که فکر میکنم شدنیه. چون با نگرش فروش و اجبار به خرید و … فروش میتونه تو این سیستم خوب باشه و باعث موفقیت برند معروف یا حتی کمک به برند سازی مارک های ضعیفتر باشه

   پاسخ
 13. سلام خدمت دوستان عزیز من حدود ۳ماه هست که مشغول فعالیت در صنعت نتورک مارکتینگ هستم.من هم با صحبت های اقای مهندس زاده تا حدودی در مورد انبار کردن جنس موافقم من هم حدود ۱۳۰۰۰۰۰تومان خرید زدم و در فروش ان به مسِیله بر خوردم اما نکته مهم اینجاست خرید بیش از توانایی فروش من انتخاب خودم بوده است و هیچ جباری در کار نبوده.اگر کسی از اینگونه مسایل می نالد با عرض تاسف به فرهنگ غلط ما بر میگردد که اشتباهات خود را گردن دیگران می اندازیم. صنعت نتورک یک صنعت موثر در روند اقتصادی فعلی کشور ما هست و بنظر من تنها نقطه امید ایران برای نجات از این وضعیت (از جنبه فرهنگ سازی) است .پس بنظر من بهتر است بجای اینکه با گرفتن ایراد های سطهی و مقابله با ان بهتر است در جهت رشد دادن این صنعت و رفع این مشکلات تلاش کنیم .
  من نیز به هیچ عنوان سازمانم را به فروش بیش از توانایی اجبار نمی کنم اما نگرشم را هم کم نمیکنم چون که نتورک یه کار تیمی هست و هر کس به مسیله ای (فروش یا شبکه سازی) بر بخورد بطور حتم ما و تیم ما از او حمایت میکند (چیزی که یاد گرفتم) و به اینده روشن این تجارت در ایران ایمان دارم
  و از همه ی هموطن هایم میخواهم که مجذوب حرف من و دیگران نشوند و بواسطه عقل خود برای اینده شان تصمیم بگیرند.
  دکتر معظمی:تجربیات افراد روایت ترس های انهاست پس خودت انتخاب کن…
  و در اخر. احساس سوختن به تماشا نمی شود آتش بگیر تا بفهمی چه می کشم.
  ! بنام هدف و بیاد خدا !

  پاسخ
  • وقتتون بخیر
   همیشه تاکید شده در این مدت که شرکتهای فعلی با ضعف مدیریت و فقدان استراتژی و آموزش دارن فعالیت میکنن.
   حقیقتاً اجبار به خرید غیر منطقی توی قوانین شرکتها نوشته نشده اما به شکل بچه گانه ای و به دنبال آموزشهای نادرست و کپی شده! داره توی شرکتها این اتفاق میفته. مدیران شرکتها هم این رو میدونن ولی خب وقتی استراتژی نباشه و سودجویی هدف نخست باشه، چشمها بسته میشه و حرفی از دهان هیچ مدیری بیرون نمیاد که بابا مجبور نکنید ملت رو به خریدهای الکی!
   توی قوانین شرکتها صراحتاً نوشته شده که خرید اختیاری هست ولی رفتار طوریه که اعضا ناآگاهانه و بعد از مدتی کاملا آگاهانه دست به خرید اجباری و بیش از حد نیاز و توان میزنند!

   این هست وضعیت صنعتی که میتونه مفید باشه ولی به شرطی که واقعاً خودش باشه نه صرفاً یه پوشش و یه شاهراه سودجویی!!

   پاسخ
 14. سلام.خسته نباشید.جناب مهندس بنده ۶ ماه که نتورک کار میکنم و به درامد خوبی هم رسیدم. در رابطه با مطلبی که مطرح شده باید بگم که من هم کاملا موافقم که شخص زمانی که وارد میشه درصورتی که خرید بکنه دچار مشکل خواهد شد. امااین در صورتی اتفاق میوفته که تیم بالا سر روال اموزشیه درستی رو نداشته باشن و نتونن شخص رو از چالش هارد بکنن.از ابتدا خرید کردن روالی هستش که افراد وتیم ها به وجوداوردن در صورتی که من تیم ها و افرادی رو میشناسم که اموزش دادن افراد براشون مهم تر از خرید ابتدایی اون هاست.اگر هم شرکت هایی وجود داشته باشن که شرط ورودی شدن توی اون ها خرید کردن باشه باید بگم که اون ها از بنیان مشکل دارند.

  پاسخ
  • سلام. ممنونم.
   نفس خرید در ابتدای کار میتونه خیلی هم خوب باشه: با این خرید فرد میتونه با جزئیات محصولات آشنا بشه و مصرف اونها رو تجربه کنه که خود تجربه مصرف محصولات یکی از پایه های فروش در نتورک مارکتینگ هست. اما داستان زمانی مشکل دار میشه که فرد مجبور به خرید زیاد میشه یا اینکه فرد میاد و خودش زیاد خرید میکنه. اونقدر زیاد که نه میتونه بفروشه و نه واقعاً میتونه مصرف کنه اون حجم خرید رو و یا ترکیبی از مصرف و فروش رو نمیتونه داشته باشه تا حجم خریدش رو به قول معروف رد کنه! پس یه انباری از محصولات به وجود میاد که توی ماههای بعدی بهش افزوده خواهد شد و این جایی هست که مشکلات یکی یکی سر باز میکنند.
   فرد در بهترین حالت می بایست در بدو ورود به اندازه مصرف شخصی خودش و کمی بیشتر به اندازه ای که تخمین میزنه میتونه بفروشه، از محصولات خریداری کنه نه اینکه حجم بالایی رو بخره برای وارد شدن به مجموعه!
   این مهم ارتباطی به کیفیت آموزشهای بعدی نداره و خیلی وقتها از ابتدا افراد رو با این روش عادت میدن تا بتونن زودتر پورسانتهای چشم گیرتر به جیب بزنند!
   ممنونم از حضورتون.
   شاد و سربلند باشید.

   پاسخ
 15. با عرض سلام خدمت شما دوست عزیز جناب اقای مهندس زاده
  جناب اقای مهندس زاده شما که میگید اطلاعاتتون درباره ی نتوورک کامل هستش و همه چیزو درباره ی نتوورک میدونید پس حتمن اینم میدونید که بر اساس روند سود دهی شما وقتی یه نفر وارد مجموعت میکنی به صرف خرید کردن اون نفر شما سود چندانی نمیبری. وقتی سود میبری که اون نفر هم سود برده باشه. اگه به فرض اون نفر یک ملیون سود برده باشه شما یک ملیون و پونصد شاید سود ببری. اون نفری که میادو به فرض مثال پونصد هزار تومن تا یک ملیون تومن خرید میزنه و میره چه سودی به شما میده؟بیست تا چهل هزار تومن. تازه این مبلق واسه کسایی که بالا سر شما هستن خیلی کمتر هم هست. خوب حالا شما اینو به من بگید بیست تا چهل هزار تومن سود ارزش اینو داره من اون همه وقت بذارم طرفو راضی کنم بیاد تو مجموعه یک ملیون خرید بزنه جنسشم فروش نره دوتا فحش هم به من بده رابطه ی دوستی یا فامیلیم هم باهاش به هم بخوره؟ نه به هیچ وجه ارزششو نداره. وقتی بالا سری من میگه به فرض مثال ۵۰۰ هزار تومن خرید بزن، دقیقا خودش هم تو فروش این جنسا نقش داره. دقیقا خودش هم درگیر فروش جنسای منه. اصن شغلش و وظیفش اینه که منو کمک کنه جنسامو بفروشم منو کمک کنه موفق بشم تا شاید خودشم موفق بشن. اقای مهندس زاده یه نگاه اجمالی به پورسانت بگیرای نتورک ایران بندازید بد نیستا. زیاد هستن کسایی که از ۵ یا ۷ نسل قبل خودشون دارن پورسانت بیشتری میگیرن. به اسم و مشخصات میتونم واسنوم ردیف کنم. اقای مهندس زاده با تمام احترامی که برای شما و پستتون قایلم باید بگم شما دقیقا نتوورک رو با کوییست اشتباه گرفتید. بد نیست مطالعات و تحقیقاتتونو بیشتر کنید
  ممنونم

  پاسخ
  • سلام دوست خوبم و سپاس از حضورتون
   اولین نکته اینکه بنده جایی نگفتم اطلاعاتم درباره نتورک کامل هست!
   اما در مورد مقایسه سوددهی، فراموش نکنید که در یک شرکت نتورک مارکتینگ واقعی و اصولی، شخصی که بیشتری ارتباط و نزدیکی رو با فروش کالا داره، بیشترین سود رو هم میبره در نتیجه غیر ممکن هست که من فروشنده یک تومن سود کنم و شما که بالاسری من هستی، ۱ و نیم! منظور فقط از من به تنهایی هست نه از کل سازمانتون که من هم بخشی از اون هستم. این از این نکته.

   ایوب جان، اینکه نتورک رو با کوئست اشتباه گرفتم دقیقاً نقطه نظری هست که باید در موردش خیلی فکر کرد و حرف زد. اینکه میفرمایید چون منطقی نیست کسی به خاطر فروش جنسش، رابطش رو با بقیه خراب کنه رو تأیید میکنم اما آیا واقعاً این اتفاق هم میفته؟ آیا در عمل فروش به هر قیمتی اتفاق نمیفته؟
   صحبت زیاد هست اما زمان اندک…. .
   در هر صورت سپاس بابت حضورتون.
   موفق باشید.

   پاسخ
 16. سلام جناب مهندس زاده
  ۵ ماه پیش در یکی از شرکتهای قانونی شروع به کار کردم با مخالفت های شدیدی رو به رو شدم با این حال ادامه دادم با توجه به تیم حمایت گری که داشتم اما موفق به ساختن زیر مجموعه نشدم (فقط ۱نفر)فروش هر ماهم متوسط بود اما پورسانتی با توجه به زیر مجموعم نداشتم چند روزی هست تصمیم گرفتم که ادام ندم اما سوال های زیادی دارم .
  با تحقیقاتی که کردم و ساببقه کاری که دارم به این نتیجه رسیدم که همه به شرایط ایده عال پورسانت گیری نمیرسن و فقط دارم وقت هدر میدم نظرتون چیه؟

  پاسخ
  • سلام
   وقتتون بخیر
   میتونه اینطور که فرمودید هم باشه.
   میتونید زمان رو از دست بدید و میتونید هم بهش به عنوان سرمایه گذاری برای آینده نگاه کنید که از طریق اون سازمان فروشی قوی در آینده میسازید که تمام زحمات امروزتون رو جبران خواهد کرد… .
   اما نکته بسیار مهم اینه که آیا با تلاش و زحمت برابر نمیتونید توی شاخه ای دیگه، کسب و کاری مطمئن تر و سودده تر داشته باشید؟ به نظر من چرا.
   شرکتهای فعلی نتورک مارکتینگ در ایران، وضعیتی رو دارند که من ترجیح میدم سمتشون نرم و به دوستان هم توصیه کردم همیشه و توصیه میکنم که اینها رو آخرین انتخاب خودشون بدونند و همیشه سایر گزینه ها رو در اولویت قرار بدند.
   براتون آرزوی موفقیت و شادکامی میکنم.

   پاسخ
 17. سلام خیلی خوب و حرفه ای داری همه شرکتا رو میکوبی و از یک شرکت غیر مستقیم تعریف میکنی که اون شرکت خوبه اسمشم میتونم بگم بهت ولی بیخیال خلاصه نتورکر خوبی هستی سبک آموزشی شرکتتون تو حرفات مشخصه

  پاسخ
  • وقتتون بخیر حمید جان
   اگر به صفحه درباره من https://84edu.net/about-us دقت کنی، متوجه خواهی شد که من ایران زندگی نمیکنم. با توجه به این مهم، همکاری من با شرکتی داخل ایران بیش از حد غیر منطقی خواهد بود…!
   حدستون اشتباه بود!

   پاسخ
 18. جناب من یه سوالی داشتم که خیلی ذهنم رو درگیر خودش کرده
  اینکه نتوورک مارکتنیگ در ایران خیلی ضعف داره قبول اما یه شرکتی که خودش تولیده کننده محصول یا نماینده انحصاری یه محصول وارداتی است بعد از این که برند معتبری تو بازار بشه ایا میتونه سیستم فروش مارکتینگ خودش رو به سنتی تبدیل کنه و بزنه زیر همه تعهداتش ازجمله تعهد پلان بازنشستگیش تو طرح درامدزاییش؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
  • سلام
   میتونه خیلی ساده هم میتونه اگر قانون بهش اجازه بده و خود شرکت سیاستهاش رو تغییر بده ولی بعید میدونم چنین اتفاقی بیفته! ولی باز هم نمیشه به کل ردش کرد و بعید دونستش.

   پاسخ
  • سلام
   خانم شما میدونید که اکثر افراد مصرف کننده ی این شرکتها خوده بازاریاباش هستن؟؟؟
   پس اگه شرکتا بزنن زیرش و برن سمت شیوه سنتی اصلا نمیتونن موفق بشن…
   شما اصلا میدونید ماهیانه این شرکتها چقد سود میبره؟؟؟پس چرا سود هنگفت رو رها کنه و این ریسک رو انجام بده؟؟
   بنظر بنده غیر منطقیه…

   پاسخ
 19. سایت بسیار پر محتوایی دارید و از اینکه واقعیت رو نشون میدید سپاسگذارم ولی هرچند هستند کسانی که با تعصب نمی خواهند واقعیت را بپذیرند متاسفانه !!

  پاسخ
  • خواهش میکنم.
   حضور شما موجبات دلگرمی و خوشحالی من رو فراهم میکنه دوست خوبم.
   شاد و سربلند باشید.

   پاسخ
 20. سلام روز بخیر
  من تازه می خوام وارد این کار بشم اما مشکل من در این است که نمیدونم این کار برام مفید هست یا نه چون روابط من محدود و اقوامی ندارم و اینکه نمیتونم خرید برا خانواده خودم انجام بدم .حالا نمیدونم با این توصیفات این کار ارزش رییسک داره یا خیر. لطفا راهنماییم کنید اگر به ایمیلم پاسخ بدین ممنون می شوم

  پاسخ
  • سلام
   این کار برای همه میتونه مفید باشه و همه میتونن انجامش بدن، مهم اینه که تیم و شرکت چطور پشتیبانیتون کنن.
   با توجه به شرایطی که من از ایران سراغ دارم و از شرکتها، به شما توصیه نمیکنم ولی در نهایت خودتونید که تصمیم نهایی رو میگیرید.
   در هر صورت براتون آرزوی موفقیت و شادکامی میکنم.
   شاد و سربلند باشید.

   پاسخ
   • سلام…ممن.نم بابت اینکه وقت میذارید و نظراتتون رو راجع به شغل بینظیر بازاریابی شبکه ای مینویسید. من توی یکی از شرکت های فوق العاده در ایران مشغول به کار هستم و تابه حال هیچ مشکلی نداشتم وتوی این یک سال بسیار راضی بودم شاید شما دلالیل زیادی داشته باشید که شرکت های ایران رو مناسب کار ندونید ولی من از شرکت خودم بسیار راضی هستم به این دلیل که تمامی قوانین مربوط رو رعایت میکنه .متشکرم

    پاسخ
    • سلام و ممنون بابت حضورتون
     بله اغلب شرکتها تلاش میکنن که به قوانین پایبند بمونن و در این مورد حرفی نیست اما صحبت اینجاست که آیا قوانین، کامل و قابل اعتماد و استناد هستند؟
     من که چنین فکر نمیکنم.
     موفق و سربلند باشید.

     پاسخ
  • سلام لطفا هیچ وقت اینکارو شروع نکن من خودم یه تیم ۲۴نفره داشتم تو اینکار باید دورو و دروغگو بود و برای مردم ارزش قایل نبود و فقط خودتت رو ببینی و اگه نتونستی آخرش اینکه یه تیمو با خودت از کار خارج کنی که خودت و هر کدوم از دوستات نفری یک و نیم تا ۳ ملیون جنس تو خونه انبار کردین و اخرش آه و ناله مردم پشت سرت میمونه .
   ما همه با هم بدلایلی که گفتم و کاملا مشهود بود از کار دراومدیم برا بالاسریا فقط مهمه که تو خرید کنی تا اونا سود ببرن اون همراهی ها فقط شعاره اینکار کاردرستی نیست چون از۶صبح تا ۲ شب باید دوندگی کنی خوب هر کار دیگه ای هم که براش این همه وقت بذاری بهت جواب میده با این تفاوت که باید مثه عقاب بالاسر تیمت باشی تو خصوصی ترین مسایلشون دخالت کنی بیشتر متاهل ها دچار اختلاف شدید میشن . بهم بی اعتماد میشن هر لحظه باید به تلفن جواب بدی کلا سلب آسایشه .
   و یه روزی ممکنه تیمت بریزه و درآمدت صفر بشه اما تو هر کار دیگه ای اگه پشتکار داشته باشی نهایت بدبینی اینه که در آمدت ثابت بمونه .
   من وظیفه ام دونستم تجربیاتمو باهات در میون بذارم باز تصمیم گیرنده شمایی

   پاسخ
   • اینکه روش کار در شرکتهای ایرانی و در بین فعالین ایرانی، اغلب نادرست هست رو منکر نمیشم ولی تعمیم دادنش به کل صنعت رو به شدت رد میکنم و تأکید میکنم که نبود آموزشهای حرفه ای و عدم داشتن درک صحیح از این کسب و کار هست که این دردسرها رو برای افراد به وجود میاره… .
    براتون آرزوی موفقیت میکنم.

    پاسخ
   • من فقط میتونم بگم همه خودروها پراید نیستند و یا صرفا همه پرایدها بد نیستند یکی مشکل موتور یا گیربکس داره آیا میشه گفت همه پرایدها این مشکل رو دارند!!!! امیدوارم منظور من رو متوجه شده باشید

    پاسخ
 21. تصور نادرست ۱: بازاریابی شبکه‌ای یک طرح هرمی غیرقانونی است.
  حقیقت: بازاریابی شبکه‌ای کاملا متفاوت از شرکت‌های هرمی است. شرکت‌های هرمی به این صورت کار می‌کنند که افراد با پرداخت مقداری پول عضو شرکتی می‌شوند تا در آینده با به عضویت در آوردن چند نفر دیگر و رشد زیرمجموعه مشتریان به چند برابر حق عضویت دست پیدا کنند. آن‌ها محصولی را نمی‌فروشند، پول‌های افراد را جمع می‌کنند و با آن کاری انجام نمی‌دهند، اما بازاریابی شبکه‌ای به تولید کمک می‌کند و باعث پیشرفت اقتصادی جامعه می‌شود.

  تصور نادرست ۲: تنها شخصی که در راس قرار دارد، پول به‌دست خواهد آورد.
  حقیقت: در شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای خوب، درآمد وابسته به تلاش است و هیچ ارتباطی با موقعیت ندارد. اعضا بدون در نظرگرفتن موقعیت‌شان هر اندازه که تلاش کنند درآمد به‌دست خواهند آورد.

  تصور نادرست ۳: در نهایت اشباع صورت می‌گیرد.
  حقیقت: اشباع به مرحله‌ای گفته می‌شود که بازاریابی شبکه‌ای کل جامعه را فرا بگیرد و بازاریابان دیگر نتوانند مشتری پیدا کنند و این روند را ادامه دهند. اگر چنین اتفاقی بیفتد بسیاری از فعالان که در سطح پائین قرار دارند ضرر خواهند کرد. اما در حقیقت اشباع در بازاریابی شبکه‌ای غیرممکن است زیرا تعداد انسان‌ها نامتناهی است و هر روز افراد جدیدی متولد می‌شوند در نتیجه بازاریابان خواهند توانست افراد جدیدی را به مجموعه اضافه کنند. Tim Sales بازاریاب شبکه‌ای در zig ziglar استدلال جالبی ارائه کرده است. او می‌گوید: ” آیا شما می‌دانید چه تعداد از افراد یخچال ندارند؟ نه؟ آیا این بدین معنی است که جنرال الکتریک فروش یخچال را متوقف کند؟”.

  تصور نادرست ۴: بازاریابی شبکه‌ای مفید نیست.
  حقیقت: در سال ۲۰۱۳ این صنعت حدود ۳۱۶۳۰۰۰۰۰۰۰ دلار در ایالت متحده فروش داشته است. این تعداد در سراسر جهان به ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش یافت. این اعداد به وضوح عملکرد بازاریابی شبکه‌ای را نشان می‌دهند. موفقیت یا شکست بسیاری از بازاریابی‌های شبکه‌ای به تلاش بازاریابان آن کسب‌وکارها بستگی دارد. بسیاری از وبلاگ‌نویسان کارشان را به خوبی انجام نمی‌دهند اما مطمئنا شما نمی‌گویید وبلاگ‌نویسی مفید نیست.

  تصور نادرست ۵: هدف بازاریابی شبکه‌ای سوءاستفاده از مردم است.
  حقیقت: هدف این صنعت کمک کردن به یکدیگر است. موفقیت در بازاریابی شبکه‌ای از کمک به دیگران در رسیدن به اهداف‌شان به دست می‌آید. فردی که نمی‌تواند برای خود زیرمجموعه جذب کند باز هم درآمد به‌دست خواهد آورد اما درآمد سرمایه‌گذاری روی زیرمجموعه‌شان را نخواهند داشت. برخی از بازاریابان شبکه‌ای جذب زیاد افراد را عامل موفقیت می‌دانند درحالی‌که کسانی در این صنعت موفق خواهند بود که در تلاش واقعی برای کمک به یکدیگر باشند.

  تصور نادرست ۶: هیچ‌کس در بازاریابی شبکه‌ای واقعا ثروتمند نمی‌شود.
  حقیقت: اگر میزان موفقیت با پول‌دار بودن اندازه‌گیری می‌شود، پس اکثریت کارکنان مشاغل سنتی متحمل شکست‌های بزرگی هستند. موفقیت در بازاریابی شبکه‌ای باید به وسیله‌ی تعداد مردمی که به اهداف‌شان رسیده‌اند اندازه‌گیری شوند. بسیاری از افراد موفقیت را زمانی به‌دست می‌آورند که به اندازه‌ی کافی در خانه می‌مانند و یا بدهی‌های‌شان را پرداخت می‌کنند.

  تصور نادرست ۷: بازاریابان شبکه‌ای یک فرقه هستند.
  بسیاری از بازاریابان شبکه‌ای نسبت به کارشان متعصب هستند اما اغلب تعصب در همه جا وجود دارد. شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای نیازی به تعصب ندارند و در واقع آن‌ها بسیار سخت تلاش می‌کنند تا کارشان را توسعه دهند و آمار و ارقام را حفظ کنند.

  بازاریابی شبکه ای به افراد این امکان را می دهد که محل و ساعت کار خود را انتخاب کرده و به آزدای مالی دست پیدا کنند. اجازه ندهید این تصورات نادرست و باورهای غلط توجه شما را از کسب‌وکار بازاریابی شبکه‌ای دور کند. شما اگر درک خوبی از این صنعت داشته باشید موفقیت‌های بسیاری در این زمینه کسب خواهید کرد.

  پاسخ
  • فرمایشات شما متین و صحیح. فقط دو نکته:
   آیا واقعاً در شرکتهای ایرانی هدف فروش کالاست یا ورودی گرفتن و دادن محصول به اسم فروش؟ فرصت کسب درآمد به فروش میرسه یا محصول؟ من میگم فرصت کسب درآمد و محصول پوششی هست برای این کار و دلیلش هم درک نادرست + مدیریت ضعیف + آموزش ناصحیح + قوانین ناکارآمد + عدم وجود نظارت لازم هست… .

   نکته بعدی اینکه در یک شرکت بازاریابی شبکه ای واقعی و سالم، دلیل عدم اشباع شدن سیستم محصولات مصرفی هست که همیشه با مصرف شدن و سفارش مجدد، باعث ادامه جریان درآمد شرکت و اعضاء میشوند… . این اتفاق توی ایران هم میتونه بیفته؟ به جرأت میگم نه!

   ممنون از زمانی که گذاشتید و این متن رو ارسال کردید.
   شاد و سربلند باشید.

   پاسخ
 22. مجوز از یک ارگان دولتی به منزله قانونی بودنه کاره
  و قانونی بودنه کار یعنی مجاز بودن به فعالیت

  بر اساس لایحه تصویب شده مجلس شورای اسلامی / بازاریابی شبکه ای دارای صنف شد و اتحادیه آن در حال شکل گیری است .
  و همینطور قبل از دریافت مجوز به تصویب شورای نگهبان میرسن بعد مجوزها صادر میشن
  الان هم که به تصویت قوه مقننه رسیده و دارای سندیکا شد اما وجود اخطار هم نشان سالم بودنه حرکت مجریان قانون و لحاظ کردن ایمنی کسب و کار بازاریابان هست و این منافاتی با قانون نداره .
  و هر سیستمی امکان خطا به علل مختلف درونش وجود داره که عموما عمدی نیست .
  اما ناظرین بر اعمال این شرکت ها / کارشون رو خوب بلدند .
  ناظرینی متشکل از :
  وزارت صنعت / مرکز امور بازرگانی
  وزارت اطلاعات
  نیروی انتظامی
  اداره اطلاعات نیروی انتظامی
  در ضمن بازاریابی شبکه ای ۱۰۰درصد قانونی و از نظر شرعی حلال هستش.

  پاسخ
  • فرمایش شما صد در صد درست هست و صدور مجوز از یک نهاد دولتی یعنی قانونی بودن فعالیت اما آیا قانونی بودن به معنی کامل بودن هست؟ خیر… .
   خود قوانین سراسر ایراد هستند! سال ۱۳۸۶ همین مسئولین بنده رو متهم به دفاع از طرحهای هرمی و توسعه اونها کردند (به دنبال نوشتن کتاب نتورک مارکتینگ از نگاهی دیگر) اما سال ۹۰ و ۹۱ نسخه ای ابتدایی از قوانینی که لازم بود و بهشون اشاره کرده بودم رو دادن بیرون!! ۵ سالی طول کشید تا کمی با سوادتر بشند و اقداماتی کمی منطقی تر انجام بدن ولی همچنان ضعفهای بسیاری در قوانین به چشم میخوره… .

   با این تفاسیر، نمیشه گفت چون صرفاً قانونی هست، صد در صد درست و کامل هم هست و قابل اعتماد!

   شاد باشید و سربلند.

   پاسخ
   • رابرت کیوساکی در کتاب مدرسه کسب و کار می گه اگر می خواستم شروعی دوباره داشته باشم می رفتم سراغ نتورک (البته نه این نتورکی که توی ایران با قوانین ضیعف و اجرای بسیار ضعیف تر ) هست ، توی ایران شرکتهای نتورک قانونی بازهم به دنبال سود خودشون هستند نه مصرف کننده نهایی ، در دنیا شرکتها اول به دنبال سود مشتری و سپس سود خودشون هستند واین شرکتها هستند که در نهایت می مانند.

    پاسخ
 23. سلام
  من یک هفته ست وارد این کار شدم و اندازه چندین ماه درباره این کار تحقیق کردم
  حرف های شما هم درسته.
  ولی ما اینجاییم که کنار سود کردن یه کمکی به حال اقتصادی کشورمون بکنیم.
  صد نفر دنبال سود هستن فقط. ولی خیلیا هم هستن هدف های دیگه ای رو هم دنبال می کنند
  در شرکت بیز هیچ زوری مبنی بر خرید تا یک قیمت مشخص شده وجود نداره و منم با توجه به تعداد آدم های اطرافم
  و میزان مصرف خانواده خودم خرید کردم و جنس های کاملا مصرفی که خیلی هاشون رو از طریق لیدرم از نزدیک دیده بودم رو خریدم و اطمینان دارم حداقل هشتاد درصد از اجناسم به راحتی فروش میره.

  پاسخ
  • من خواستم از بیز خرید کنم که متوجه شدم اجبار به خرید تا یک حجم حداقلی در نظر گرفتن که منم خوشم نیومد ، اگر بررسی کنید در سایت ایران هشدار هم اخطار گرفتند !
   در ضمن شامپوی بدون نام و نشان ۱۱ هزار تومن ! که برند های خوب ۸ تا ۱۰ تومن هستند ، تن پوش ۷۰ هزار تومن ! بهترین تن پوش ایرانی ۶۵ تومن هست ، پودر کیک و ژله و شربت هم که گرونتر از برند های معتبر بازار
   شما با چه هدفی از این ها خرید می کنید ؟ خالی کردن جیب فامیل ؟ فروش اجناس گرون و بی نام نشان در حالی بهتر از اون با قیمت کمتر موجوده یعنی چی ؟ چای گوزل رو بیز ۱۶ تومن میده در حالی که در بازار ۱۴ ۱۵ تومنه !

   پاسخ
   • حداقل خرید در یک حجم منطقی، یک فاکتور حیاتی برای شرکتهای نتورک مارکتینگ هست و سلامت طرح رو تا حدی تضمین میکنه ولی خب این با خرید اجباری خیلی تفاوت داره پس این دو رو با هم نباید قاطی کنیم.
    قیمت گذاری برندها یک سیاست کاملاً درون شرکتی هست و یک برند میخواد با قیمت بالا وارد بازار بشه و در این مورد کسی نمیتونه بهش خرده بگیره اما چیزی که سلامت شرکت نتورک مارکتینگ رو تضمین میکنه، کیفیت داشتن محصولاتش با هر قیمت رقابتی هست و اینکه افراد با یک بار خرید، تمایلی به خرید مجدد داشته باشند.
    صحبت اینجاست که کالای بی کیفیت بالا قیمت بالا عرضه نشه تا بتونن پورسانت بازاریاب رو بدن که باید کالای با کیفیت با قیمت رقابتی و با پتانسیل پرداخت پورسانت مناسب ارائه بشه.
    حالا وقتی بسیاری محصولات عرضه شده توسط شرکتهای نتورک مارکتینگ همون برندهای موجود در بازار هستند که با قیمت بالاتر عرضه میشن، مشکلات برای بازاریابها سر باز میکنه و غیر منطقی بودن کسب و کار، خودنمایی میکنه!

    پاسخ
 24. باسلام شاید شرکت های ایران اونطور که باید وشاید سود به نتورکرها نمیدن و بجای اینکه به تازه وارد ها کمک کنن هوای لیدرها رو دارن ولی درکل به نظر من کار نتورک خیلی عالیه علاوه بر درامد سرشاری که میده از ادم یه شخصیت مثبت وخوب با نگاهی متفاوت به زندگی درست میکنه که این ارزشش از پول بیشتره
  چون باور وایمان ادم قوی میشه حالا در امدش به کنار

  پاسخ
 25. با سلام، منم یکی از نتورکرای سینه سوخته ام،تویه شرکتی کار میکردم که خرید احباری بود، هر روز روی تفکرو نگرش من کار میشد، تا اینکه به خودم اومدم دیدم حدود دو میلیون جنس رو دستم مونده،خرید اجباری داشت این شرکت( Biz),و هر ماه هم باید خریدتو شارژ میکردی به هر نحوی خریدو از آدم میگرفتند،تازه یه موضوع دیگه محصولاتی که رو دستم مونده ۵ ال ۶ هزار تومن از بازار گرونترن کاش زودتر به خودم میومدم. اقای مهندس زاده من چطور میتونم ازین تیم شکایت کنم؟؟؟

  پاسخ
  • سلام
   تا جایی که من میدونم، شرکتها توی قوانینشون باید صراحتاً در مورد اجباری نبودن خرید صحبت کنن و در واقع خرید اجباری یه چیز غیر رسمی هست که از ضعف آموزش و مدیریت، بین بازاریابها توسعه پیدا میکنه.
   در نتیجه شما نمیتونید از شرکت شکایت کنید و فقط بالاسریهاتون هستند که میتونید ازشون شاکی بشید که باز مدرک میخواید و مدرکی هم فکر نمیکنم داشته باشید جز حرفهایی که بهتون زده شده و اونم محکمه پسند نیست!
   بهتره با یه وکیل مشورت کنید در این مورد.
   براتون آرزوی موفقیت و سربلندی میکنم.

   پاسخ
  • چرا دروغ میگی؟ اکثر محصولات موجود در شرکت Biz در انحصار خودشه و عموما با نام تجاری Biz عرضه میشه. و محصولاتی هم که با نام های دیگر ارائه شده اند اگر همقیمت بیرون و کمتر نباشند، گرونتر نیستند.
   درضمن من خودم مصرف کننده ی محصولات این شرکتم که واقعا از کیفیت مطلوبی برخوردارند

   پاسخ
  • سلام
   ۱.هیچ یک از کالا های شرکت بیز بالاتر از قیمت بازار عرضه نمیشه
   ۲.اون هایی هم که در بازار نمونه شون موجود نیست توسط شورای اصناف قیمت گزاری میشه
   مثلا عسل ۱کیلویی توسط اصناف۵۵تومن قیمت گذاری شده اما بیز به قیمت۴۸تومن میده که ارزانتره
   وچای گوزل رو باید با چای ارل گری مقایسه کرد که۱۵۰۰تومن از ارل گری ارزانتره
   این دوستمون گفتن این چای گوزل به قیمت۱۴یا۱۵در بازار هست باید بگم من به قیمت۱۳هم پیدا کردم اما توسط کسی که نتونسته چای هاش رو بفروشه به قیمت خیلی پایین در مغازه حراج میشه و قیمت روی بسته بندی همون چای۱۹۶۰۰تومنه

   پاسخ
 26. با سلام وخسته نباشید خدمت شما
  من تازه می خوام این کار رو شروع کنم
  می خوام ببینم اگه مثلا هر ماه اگه به اندازه ۱۰۰هزار تومن فروش داشته باشم چقدر برای من سود داره
  و اینکه ایا این شرکتا واقعی ان یا نه ،کاغذی نیستن؟
  ممنون می شم اگه جواب بدید…………

  پاسخ
  • سلام
   دوست خوبم، بانک نیست که پول بذارید و سود مشخص بگیرید! توی بیزینس هیچ چیز قابل پیش بینی وجود نداره. همیشه ریسک باخت هست و از دست رفتن پول. در حالت کلی و در یک شرکت خوب، شاید به ازای هر صد تومن فروش، بتونید انتظار بیست تومن سود رو داشته باشید (استاندارد بین المللی که معمولاً سود خرده فروشی حدود ۲۰ درصد هست.) اما اگر شبکه فروشی بتونید بسازید که هر کدوم هر ماه صد تومن فروش داشته باشند، اون وقت میتونید از قدرت نتورک بهره مند بشید.
   اینکه شرکتهای مجوزدار داخل ایران قابل اعتماد هستند یا خیر رو نظری ندارم و شخصاً سراغ هیچکدوم نمیرم.
   موفق باشید.

   پاسخ
 27. با عرض سلام و خسته نباشید…..با توجه به حرف های اقای مهندس زاده باید عرض کنم…مردم دشمن چیزی هستند که نمیدانند

  پاسخ
  • شایدم چیزی که مردم نمیدونن، دشمنشونه و نادانی و عدم آگاهی باعث ضربه خوردن مضاعفشون بشه! 🙂

   پاسخ
 28. با.سلام
  آیا اطلاعاتی در خصوص شرک بازاریابی شبکه ای بادران دارید.

  پاسخ
  • سلام
   همون اوایل صدور مجوز این شرکت بهم معرفی شد. مسلماً این شرکت از اون زمان تا حالا، تغییرات زیادی کرده. بهتره از منابع بروز در این مورد سئوال کنید و پاسخهای مختلف رو کنار هم بذارید تا بتونید تصمیم مناسبی بگیرید.

   پاسخ
  • با سلام خدمت نتورکر عزیز برای انتخاب یه شرکت بازاریابی مطمئن تو کتاب آقای رابرت کیوساکی میگه به این موارد حتما توجه کنید{۱.پلن درامدی۲.سابقه ی شرکت۳.تیم مدیریتی۴.محصولات حتما مصرفی باشه و…..}

   پاسخ
 29. سلام
  خسته نباشید میگم بابت سایت خوبتون!
  مطالب خوبی گذاشتید!
  نتورکر های عزیز و جناب مهندس زاده!
  نتورکرها نباید صرف سودی که کار داره فقط به چشم پول نگاه کنن به این قضیه! بنده داخل یکی از ۱۱ شرکت مجوز دار ایران در حال فعالیت هستم و هر زمان خرید بالایی قرار است صورت بگیره ابتدا با بنده مشورت میکنن! و من موضوع رو بررسی میکنم که چطور به فروش میرسد! و من این مطلب انبار کردن و قوانینی که برای amway گذاشته بودن رو نمیدونستم! ولی جلوی خرید بیهوده و خریدی که باعث بشه یه سری جنس روی دست مجموعه م بمونه رو میگرفتم! راهنمایی و کمکشون میکنم که این انرژی و پتانسیلی که برای فروش دارن رو درست و هدفمند مصرف کنن! فرض مثال بجای خرید ابتدایی ۲۰۰ عدد از هر محصول و شروع به بازاریابی ! پیشنهاد ۵ عدد از هر محصول و انجام بازاریابی و سفارش گرفتن رو بهش کردم در حالی که سوود من در صورتی که ۲۰۰ عدد میخرید بیشتر بود!
  لیدر های نتورکر عزیز شرکت های مختلف ! وظیفه ی ما مطالعه و اطلاعات بالا و راهنمایی صحیح مجموعه س ! نه صرفا سود بالا دریافت کردن و پز دادن اون پول به مجموعه! امیدواریم که علم و عمل در کارمون تواَما رعایت بشه 🙂
  ممنون

  پاسخ
  • سلام
   زنده باشید
   ممنونم
   فرمایش شما رو باید با طلا نوشت اما افسوس که گوش های شنوا بیش از حد کم هستند و مدعیان بیش از حد زیاد!

   پاسخ
  • سلام میتونیید به منم کمک کنید که یک بازاریاب خوب بشم من علاقه دارم ولی نمیدونم از کجا شروع کنم امیر هستم

   پاسخ
  • سلام دوست عزیز من با حرفت موافقم من تو یه شرکت فعالیت میکردم که فقط میگفتن خرید بزن و منم که تازه کار بودم موندم وکلی محصول که رو دستم مونده بود
   الان داخل۲ تا شرکت دیگه دارم فعالیت میکنم که یکیشون اگه خرید کم بزنی حمایت نمیشی
   کلا شرکت های ایران صرفا بیشتر هوای خودشون رو دارن تا نتورکراشون وهمین باعث میشه این چیزا پیش بیاد

   پاسخ
  • احسنت به شما
   خداقوت… موفق و پیروز باشید ☺

   پاسخ
 30. متن قابل تاملی بود. چه بسیارند مردان بازاریابی که این اشتباهات رو مدام انجام می‌دهند.

  پاسخ
 31. خب برای حل این معضل چی راه حلی دارید شما واینکه بنظرتون میشه قانون ۷۰ درصد رو اجرا کردواصلا جواب میده

  پاسخ
  • مهمترین قسمت آموزش هست و قوانین شفاف و صد البته نظارت از سمت قانون گذار.
   ما آموزش نداریم وقانونمون هم راهی برای دور زدن موانع سودجویی هست اغلب!

   پاسخ
 32. با سلام به دوستان
  این کاره نتورکینگ در امد زا هست ولی باید دید این محصولات از کجا میاد. آخه اکثر محصولاتی که وجود داره گم نام هستن ولی تو آموزش ها میان میگن که بهترین محصولات هستن. هنوز کیفیت این محصولات شناخته نشده. برای پایدار بودن این کار شناسایی محصولات از نظر استاندارد بودن و اینکه محصول چ کشوری است مهمه. بخصوص ایران که حقه بازی زیاده و اصلا کسی ب فکر کیفیت محصول نیست.

  پاسخ
 33. سلام اقای مهندس زاده
  یه سوال ازتون تو بخش تماس با من پرسیدم، میشه لطفا بخونین پاسخ بدین؟

  پاسخ
  • سلام
   با تأخیر بسیار!
   پاسخ دادم ایمیلتون رو به گمونم، اگر نه که لطف کنید مجدداً ارسال کنید تا در خدمت باشم.

   پاسخ
 34. سلام‌جناب مهندس زاده و
  درود بر نتورکرهای عزیز که این کامنتو میخونن .
  این پست حدود هشت ماه پیش نوشته شده.نمیدونم شما تاحالا چقدر سابقه فعالیت در نتورک رو دارین یا اطلاعاتتون چقدره در موردش.ولی از طرز نوشتار پستتون این برداشت میشه که تنها نگاه اجمالی به چند شرکت‌ مجاز ایرانی انداخته اید.که نمیدونم چطور از تموم طرق اموزشی ۱۱تا شرکت مطلع شدید. البته بهتون حق میدم اون موقع تا حدی حرفتون از نظر اموزشها قابل قبول بود.ولی
  از چگونه فعالیت اموزشی در یکی دوماه اخیر هم تحقیقی داشتید؟
  شاید اون موقع حرفتون درست بوده حالا چطور.؟اخه کامنتهایی رو جواب میدین که تازه گذاشته شده.
  درضمن کیفیت و یا نحوه فروش در شرکتها نیاز مند تحقیق بیشتری‌هست.

  پاسخ
  • سلام قربان
   من از سال ۱۳۸۴ با نتورک درگیر بودم و اولین کتابی هم که نوشتم در این مورد بود. سابقه فعالیت توی انواع شرکتهای خارجی و داخلی رو دارم. از SFI، تاینس، اوریف لیم و کوئست و … تا یه شرکت داخلی برای یه مدت کوتاه و بعد هم معرفی های متعدد شرکتهای مختلف و از این طریق آشنا شدم با اکثر شرکتها.
   من که بدون شک نرفتم آموزش همه شرکتها رو بررسی کنم ولی تقریباً از همشون پیشنهاد دریافت کردم و وقتی این پیشنهادات رو کنار هم میذارم و مقایسه میکنم، میبینم همه شبیه هم هستند و مطابق یه سری چیزهایی که از سالها پیش وارد ایران شده! پس آموزشها همچنان یکی هست و …!

   پاسخ
 35. سلام و درود به همه ی عزیزان/ دوستان دقت داشته باشن که خیلی ها که تازه میخوان وارد این شرکت های بشن ترس هرمی بودن رو دارن و خیلی ها دید های خیلی بدی نسبت به شرکت ها دارن چون قبلا تجربه های بدی در خصوص شرکت های هرمی داشتن اما توجه کنین که این شرکت ها هرمی نیست و دارای مجوز و تایید شده هستن. که بیزینس از طریق شبکه رو که یک بیزینس فراگیر در خیلی از کشورهای پیشرفته هست رو به ما معرفی میکنه دوستان منفی نگر نباشید به قول دوست عزیزمون نیمه پر لیوان رو نگاه کنید شما طی چند دهه ی اخیر خیلی از چیز ها رو ازشون میترسیدید و قبول نداشتید اما الان جزوی از زندگیه تک تک ماها شده مطمئن باشید که این بیزینس ها هم روزی فرهنگسازی میشه و کسایی که نتونستن وارد این شرکت ها بشن در آینده پشیمون میشن / دوستای گلم تو زندگی باید ریسک کرد زندگیه بدون ریسک زندگی یکنواخت خواهد بود تو این ریسک هاست که هر کسی میتونه خودشو به جایی که میخواد برسونه
  موفق و پیروز باشید

  پاسخ
  • خیلی مهمه که تعریف هرم رو چی بدونیم و بعد بررسی کنیم که این شرکتها مشکلی دارند یا خیر…! اما در هر حال، بخش دوم فرمایشات شما کاملاً صحیح است و زندگی محل ریسک کردن و دریافت پاداش برای این ریسکها به شمار میره… .

   براتون آرزوی موفقیت و شادکامی میکنم.

   پاسخ
   • با سلام خدمتت تمامی دوستان عزیز
    من روی صحبتم با شماست اقای مهندس زاده عزیز:
    شما تاکید بر داشتن اطلاعات سرشارتان در زمینه ی نت ور مارکتینگ دارید
    گیریم که درست باشه ولی من دلیل مشغولیتتون در کار رو بهتون میگم.
    که اونم فقط یه کلمست به نام درک.شما هیچ درکی از این کار ندارید.
    میپرسی چرا؟؟؟
    به خاطره این که نت ورک هنر دوری از حاشیه هاست.
    شاید الآن خندت گرفته باشه.ولی همین نکته ی خیلی کوچیک و ریز
    به موقع و به جاش.خیلی بزرگ و کلیدی نمایان میشه.واسه جواب دادن به من هم
    دنباله سوراخ مار نگرد.چون منم یکی از همونام که مغزش رو شستشو دادن تا سرش کلاه بزارن.
    ولی به حرفام فکر کن.یا علی.

    پاسخ
    • زمانی فکر میکردم این اراجیف مخصوص ایران هست ولی الآن میبینم خارج از ایران هم وضع همینه و شستشوی مغزی رو خیلیها دلیل موفقیت میدونن!!!
     اما جالبه که سرشناسهای نتورک مارکتینگ دنیا، چنین سخنان نغزی منتشر نمیکنن 🙂
     برای جواب دادن به کسی که توی بلاگم کامنت میذاره، هیچ جستجو و زحمت خاصی نمیکشم.

     پاسخ
 36. با سلام
  اقای مهندس زاده هرکس که میاد نت ورک کار کنه با عقل و شعور و خاسته ی خودش میاد و اونی که اسمشو گذاشته نت ورکر نتونه یه ملیون جنس رو تو یه ماه بفروشه باید از نت ورک بره بله اونی که تازه وارده باید توسط بالاسری بره جلو جنسش رو بفروشه
  دوما چرا به قیمت های مغازه ها نگاهی نمیکنید یک عدد چای در دو مغازه ی سوپری قیمتاش متفاوته ولی اینجا توی تبریز هم قیمتش همونه تو مشهد هم و الی غیر
  نت ورک دنیاست باید درکش کنی اقای مهندس زاده باید درکش کنی اطلاعات زیادی نداری پس منفی نزن

  پاسخ
  • سلام امید خان
   ممنون که خودت زحمت کشیدی و سبک کاریتون رو معرفی کردی! من دیگه بیشتر توضیح نمیدم ولی خب این سبک کار کردن به هر چیزی شبیه هست جز کار کردن!
   بحث این پست اصلاً قیمت گذاری نبوده که در مورد اون هم صحبت بسیار هست. بحث این پست همین هست که خودتون فرمودید: همه باید به زور زیاد بخرن چون سود بیشتر بالا سریها با این روش تأمین میشه…!
   در مورد درک نتورک هم خب عرضی ندارم. متخصصینی چون شما جایی برای صحبت بیشتر نمیذارن 🙂

   پاسخ
 37. حسین آقای مؤدب و محترم کامنتی گذاشته بودند که خب میزان سانسور توش، که به اجبار و با هدف حذف فحاشی ها انجام شده، نشان از سطح فرهنگ و سوادشون داره.
  پاسخ خاصی ندارم چون بار اول نیست فحاشی میشه بهم و البته که در برابر تهدیدهای متعدد و متفاوت، این هیچ چیز نیست!
  اما خب: کمی سعی کنید انسان باشید! از نوع متمدن!
  راستی بابت فیلترینگ هم سپاسگذارم :))

  پاسخ
 38. برادر من بازاریابی شبکه ای ، کاره ، کااااااار
  واسه خاله بازی که نیومدیم ، شرکتم عاشق چشم و ابروی ما نیست که بشینیم خونه فیلم نگاه کنیم بهمون پورسانت میلیونی بده ، کار نتوورک مارکتینگ ، مارکتینگم یعنی فروش ، طرف باید بره بفروشه ، اگرم نمیتونه با یکی که میتونه بره و یاد بگیره ، از بچه ها تکنیک فروش بگیره و بفروشه ، اینکه طرف ۵۰۰ تومن جنس نمیتونه بفروشه و انبارش میکنه ، همون حقشه که پورسانتشم زیر ۱م باشه
  موفق باشید

  پاسخ
  • متوجه فرمایش شما هستم
   ولی تعاریف و قوانین و صد البته اهداف متفاوته
   شاید کسی بخواد واقعاً ماهی ۵۰۰ تومن پورسانت بگیره! ولی استراتژی های اشتباه و اجبارهای نانوشته، دردسر میشه واسش! اصل نتورک مارکتینگ رو نمیشه تغییر داد.

   پاسخ
   • با سلام به همه
    یه اصلی توی نتورک داریم به اسم پارادیم شیفت، یعنی تغییر الگو ها و باورهای ذهنی.
    نتورک برای تغییر اومده نه برای چیز دیگه

    پاسخ
    • این اصلی که میفرمایید صد در صد صحیح هست اما نه برای صرفاً نتورک. برای تمام افرادی که قصد دارند کسب و کار شخصی خودشون رو داشته باشند! نمیشه این رو محدود به نتورک دونست.
     کامنتتون در پاسخ به من بود، مشتاقم بدونم چرا چنین پاسخی به من دادید.

     پاسخ
 39. من میخوام بدونم چرا این شرکت ها مثلا همین پنبه ریز محصولاتشون تو بازار نیست ؟

  پاسخ
  • سلام صدف خانم. به این دلیل که توی کتاب سیر تا پیاز بازاریابی شبکه ای نوشته باید محصولی که ارایه میشه توی یک شرکت نتورک منحضر به فرد باشه و مطمینا بازاریاب فعالیتش قوی تر میشه. و اصولا محصولات منحصر به فرد و خاص توی دنیا از طریق فروش مستقیم به دست مصرف کننده میرسه به دلیل اینکه بهتر میتونن روی کیفیت محصول کار کنن. هیچ وقت یه جنس تاپ نمیتونه توی بازار دست دلال ها بیفته چون خیلی راحت قیمتشو میبرن بالا و کاذب میشه و هم میتونن کنترل بازار رو دست بگیرن و هر دفعه قیمتو بالاتر ببرن وقتی محصول استقبال بشه ازش. و خیلی دلایل ریز دیگه که این ها مهمترینش بودن. پیشنهاد میکنم بی کار نشینی و هر لحظه ازین تجارت بزرگ تحقیق کنی بلکه زندگی شما هم رو به تغییر مثبت میل پیدا کنه. با آرزوی موفقیت …. یا علی

   پاسخ
   • سلام. فرمایشات شما متین و درست اما یک سئوال مهم: واقعاً کیفیت محصولات شرکت مذکور در این سطح هست؟! بعید میدونم!

    پاسخ
    • اقای مهندس زاده عزیز شما که دارید تو سایتتون تبلیغات یه شرکتی رو می کنید که کلا خرید اجباریه و کیفیت محصولاتشم افتزاحه بعد اومدید محصولات یه شرکت دیگه رو دارید تخریب می کنید هرچند که با گفته شما هیچ چی از ازرش محصولات پنبه ریز کم نخواهد شد. شما یه نگاهی به تکنولوژی های گرونی که تو محصولاتش استفاده شده بیندازید بعد نظرتون رو بذارید. با تشکر

     پاسخ
     • من محصولات شرکتی رو رد نکردم به طور خاص و البته شرکتی رو هم تبلیغ نمیکنم!!!! قبل از اظهار نظر، قدری تحقیق لازم هست 🙂

      پاسخ
    • با سلام ، با نظر آقای مهندس زاده موافقم ، من محصولات رو استفاده کرده ام و اما سطح محصولات در سطح خوبی نیست
     سایر مشتریان هم همین نظر رو داشتن ، یکی از همکارانم برای مصرف شخصی خانه خود ۶۰۰ تومان محصول خریداری میکرد ، بخاطر کسب امتیاز بیشتر …
     آیا واقعا میتونه این همه اجناس رو تو ماه مصرف کنه بعید میدونم ؟!!!!
     دوما این شرکت ها با این طرح محصولاتی که در انبار هایش مانده به فروش میرساند همین شرکت پنبه ریز واقعا چرا محصولاتی که فروش بالا دارد چرا در سبد خرید نمایندگان قرار نمیدهد ؟؟!!!

     پاسخ
    • من هم تو خودم مدت ۵ ماهه توی این شرکت فعالیت میکنم روی کیفیت محصولات هنوز حس خوبی ندارم و نمیدونم باید ترکش کنم یا نه

     پاسخ
    • من در یکی از شرکت های نتورک کار می کنم، کیفیت محصولات واقعا حرف تموم گذاشته، هیچ کس نمیتونه به یکی از محصولات این شرکت چیزی بگه و حق چنین چیزی رو نداره.
     تو بحث خرید هم واقعا شرکت ما محصولاتی رو داره که میتونم ماهیانه ۳۰۰تومان بفروشم، مونده که بحث ۱۰۰ هزار می کنین.
     فردی که در نتورک میخواد کار کنه و پورسانت بگیره که همه هم اینو میخان باید بفروشه. نه که بخوابه. آقایونی که نتورک کار میکنند یا واقعا بیاین کارکنین یا آبروی نتورک رو نبرین.
     در ضمن اینو هم بگم که از این به بعد نتورک در ایران اوکی میشه. لطفا با حرف های بی منطق مردم رو منفی نکنین.

     پاسخ
 40. سلام آقای مهندس زاده
  من شخصی هستم که تازه ۳ ماه است که در این تجارت فعالیت می کنم اما بحث شما که انباشته سازی نکنید یک بحث دیگر است ، در شرکتی که فعالیت می کنم در ابتدا محدودیت خرید دارید و تا سقف معینی می توانید خرید کنید ، پس هیچ تازه کاری با انبار محصول مواجه نیست ، درضمن یک تیم حامی که تجربه و سازمان فروش متعددی دارند از شما حمایت می کنند ، سیاست های شرکت طوری است که محصولات را به اندازه ی تقاضا تولید می کند ، اصل نتورک مارکتینگ فروش سطحی می باشد و تفاوت آن با بازار سنتی در همین است و قطعا در تجارت موفقیت شما به اندازه ی تلاش شماست و خرید اجباری یکی از نقض قاننون شرکت هاست ، اما همانطور که می دانید محضولات با تاریخ مصرف بالا ارائه می شود در ضمن قانون باز پس گیری یکی دیگر از این کارهایی است که شرکت انجام میدهد، اما به دلیل پرداخت مالیات و هزینه ی پست است که خرید کم به سود بازاریاب نیست ،

  پاسخ
  • مشکل چیزی هست که در عمل اتفاق میفته. و همینطور عدم وجود نظارت کافی.
   چه بسیارند دوستانی که به اجبار خریدهای بالا انجام میدن در زمان استارت کار و همینطور در ماههای ادامه همکاری! اثرات این طرز کار توی کامنتهای همین پست هست و صد البته در تماسهای مختلفی که دریافت میکنم!

   پاسخ
 41. با سلام جناب مهندس زاده
  خیلی وقت از این پستی که گذاشتید می گذره و من تازه اون رو خودنم.۱۰ ماه هست که در شرکت ابر تجارت کهکشان کار می کنم.نمی دونم شما با این همه آگاهی!! خودتون تجربه کار تو این شرکت ها رو داشتید یا خیر اما من بعد از ۱۰ ماه که به نظرم کافی هست که بخوام در مورد این تجارت نظر بدم معتقدم که یه روزی یه کاری به درگاه خدا کردم که مسیر بازاریابی مدرن رو سرراه من قرار داد.چون این تجارت هم درآمد میده هم شیوه زندگی کردن رو یاد می ده.چیزی که تو هیچ دانشگاهی یاد نمی دن.

  اقای مهندس زاده من توی یازمان خودم هیچ وقت نذاشتم که انباشته سازی داشته باشن بچه ها و هر وقت به همچین چیزی نزدیک شدیم براشون جلسه خرده فروشی گذاشتم و بهشون تکنیک داده شد.
  شما اگر با این تجارت کامل آشنایی داشتید می دونستید تو این تجارت افراد تا جایی کار خورده فروشی رو باید انجام بدن و بعد از اون به واسطه درآمد خوبشون دیگه نیازی به دنبال مشتری گشتن هم ندارن چون خریدشون مصرف خانواده و فامیلشون میشه.در ضمن این تجارت هیچ خرید اجباری توی مبلغ رو نداره.
  این تجارت فقط یک سیستم فوق العاده عالی پخش هست که تو کل دنیا جا افتاده و ما هم مجبوریم که به دنیا بپیوندیم.
  هرکسی که امروز نیاد مثل همون دوست عزیزمون که گفتن چند سال دیگه با حسرت نگاه می کنن به کسی که به این کار دعوتشون کرده بود.
  بهتره که در فرهنگ سازی این تجارت دست به دست هم بدیم.
  هنوز هم دیر نیست آقای بهزاد زاده!
  وقت بخیر و به امید اینکه به زودی مطالب متفاوت از شما رو بخونم

  پاسخ
  • سلام سرکار خانم سیری
   اینکه بدون مطالعه سایر نوشته های من دارید اظهار نظر میکنید و اینکه با تعصب اومدید و کامنت گذاشتید، نه بر من و نه بر هیچ کس دیگه ای پوشیده نیست!
   اینکه کار کردم یا نه، اینکه تحقیق کردم یا نه، اینکه چقدر سابقه دارم و خیلی موارد دیگه توی همین بلاگ در دسترس هست
   میتونم با اطمینان بگم که حداقل ۱۰ برابر شما یعنی ۱۰۰ ماه با نتورک مارکتینگ درگیر بودم و از اولین روزهای اصطلاحاً قانونی شدن نتورک مارکتینگ در ایران هم با این شرکتها آشنایی دارم و قبلش هم به همین ترتیب و صد البته با شرکتهای بین المللی خارج از ایران هم همکاری داشتم پیش از این 🙂

   تمام اینها رو عرض کردم تا فقط تأکید کنم که با یه آدم تازه کار و یا دشمن نتورک طرف نیستید. من دلسوز نتورک ایران بوده و هستم و اگر زحمت دانلود کتابم رو بکشید، متوجه میشید سال ۸۶ که دولت و حکومت به شدت با این صنعت مخالف بودند، چیزهایی رو متذکر شدم که امروز شدن قوانین ایران و اون زمان غیر قانونی بودند! 🙂

   امیدوارم در حضور بعدیتون و افتخار بعدی که نصیب بنده میکنید و کامنت میذارید، حتماً این موارد رو هم در نظر داشته باشید.
   شب و روزتون خوش.
   براتون آرزوی موفقیت میکنم و صد البته فراموش نکنید صرفاً ایجاد تغییر در شرایط زندگی و شرایط اقتصادی ولو در جهت مثبت، نمیتونه تأیید کنه که شما دارید کار درست رو انجام میدید! شاید این تغییرات مثبت بهای سنگینی برای بقیه داشته باشه که من و شما ازش بیخبریم شایدم نه!

   پاسخ
  • راستی اسم برادر عزیزم بهزاد هست و ایشون هم بهزاد مهندس زاده هستند. فکر میکنم بهتر هست دقت رو چندین برابر بالا ببرید!
   برای مطالعه مطالب متفاوت و باز شدن دیدتون هم توصیه میکنم تو همین بلاگ بیشتر بچرخید و مطالعه داشته باشید 🙂

   پاسخ
 42. با سلام…من یکی از افرادی هستم که ۳ سال پیش بهم پیشنهاد کار شد و وارد کار بازاریابی شبکه ای شدم… شرکتی که قرار بود من با اون کار کنم تازه تاسیس بود . فقط تو شهر تهران و شیراز نمایندگی داشت…من توی کار نموندم…چون همه اطرافیان بهم میگفتن ی جور گول زدنه… اخرشم من هیچ فعالیتی نکردم و چسبیدم به درسم….الان اون شرکت تو بیشتر استان ها نمایندگی داره… بچه های گروه ما هم همگی ماشینای گرون زیر پاشونه…اونایی که موندن به خیلی چیزا رسیدن…یکی از مزایای این شرکت نوپا بودنش بود..چون با نوپا بودن، بالا سری شما یکی از بهترین افراد تو این شرکت بود…یعنی شما فقط و فقط چند سطح با مدیر شرکت فاصله داشتی… خب البته سود فرد رو زیر دستیاش مشخص میکنند ولی اینطوری میتونستی از تجربه افرادی استفاده کنی که واردن تو این کار… الان حس میکنم پشیمونم که اومدم بیرون از اون کار…. تو این کار فقط باید ثابت قدم بود..شاید اوایل کسی شما رو قبول نداشته باشه ولی کم کم به سمتتون میان…

  پاسخ
  • وقتتون بخیر
   بدون شک نوپا بودن شرکت حسن بزرگیه ولی به این معنی نیست که شما حتماً با افراد حرفه ای تر در تماسید!
   ولی خب شرکت نوپا شانس موفقیت زیادی میده ولی اصلاً تضمین کننده دائمی بودن این موفقیت نیست.

   پاسخ
  • دوست عزیز ابتدا در هر موقعیتی که هستید براتون آرزوی شادی و سلامت دارم
   “بچه های گروه ما هم همگی ماشینای گرون زیر پاشونه…”!!!
   من از گفته ی شما این برداشت ها رو کردم (که امیدوارم درست نباشن) ارزشی که شما در این حرفه مد نظرتون بوده یا هست ، کسب درآمد بالا به هرطریق ممکن از این حرفه ست (چون از دیدگاه بسیاری از فعالان یا دوستان راحتترین و سریعترین مدل کار موجود هست! البته گاها میتونه درست هم باشه!)…
   این یعنی همچون دوستان بسیار (بالای ۹۰% عزیزانی که الان مشغول هستند) شما هم یا آینده ی این فرآیند رو مشاهده نکرده یا تحقیق و مطالعه ی کافی نداشته و یا در کل علاقه ای برای درک اتفاقات آینده ش ندارید! سوال: درآمد و شهرت به چه قیمت؟
   قبل از کوبوندن بنده و دوستان عزیزی همچون جناب مهندس زاده ، عزیزان لازمه که دقت کنند ما به حرفه ی نتورک مارکتینگ کاملا علاقمندیم و مطالب برای ارتقای این حرفه گذاشته شده ، پس اگه دقت کنید با شیوه غلط و غیر استاندارد مخالفت میشه و خواهد شد. (توصیه به همه دوستان، به جای تعرض و تیم سازی به هرقیمت، ابتدا مطالعه ، بعد لیوان های پر را خالی و سپس شیوه های به روزِ معرفی شده رو جایگزین اطلاعاتِ با قدمتِ ۱۰۰ ساله کنند!)
   “اونایی که موندن به خیلی چیزا رسیدن…”
   کاملا درسته باید چندین سال با تمرکز و فعال بود، حتی اگه مسیر اشتباه هم که بری بلاخره میرسی، مثل برخی دوستان که الان جایگاهی پیدا کردن.
   “یکی از مزایای این شرکت نوپا بودنش بود..”
   این عقیده بسیار خوبیه ، اما باید بدونید که یک ریسکه و آیا شما مثل بنده قابلیت تحمل شکست ها رو دارید؟ (توضیحات فراوانی در این موضوع وجود داره)
   “چون با نوپا بودن، بالا سری شما یکی از بهترین افراد تو این شرکت بود…یعنی شما فقط و فقط چند سطح با مدیر شرکت فاصله داشتی… خب البته سود فرد رو زیر دستیاش مشخص میکنند ولی اینطوری میتونستی از تجربه افرادی استفاده کنی که واردن تو این کار…”
   این بندِ صحبت شما ، بنده رو به یاد شرکت های هرمی انداخت! (در سیستم های هرمی مشابه گولدکویست فقط افرادی که جایگاه های بالا رو میگرفتند به درآمدهای بالا میرسیدند! بسیار نادر یا عجیب میبود اگر زیرمجموعه ای میتوانست درآمد بیشتری از بالاسری ها کسب میکرد!) هر چند که قانون ۱۹۹۰ رو شخصا درست و اصولی میدونم و قبول هم دارم که طبیعی هست کسی که ریسک کرده و تلاش کرده تا یک سیستم پویا یا برنده-برنده رو اجرا کنه، پاداشش به مراتب باید بیشتر از دیگران باشه… اما این با نظریه ی شما به شدت در تناقضه ، مبنی بر اینکه چون اولی هستی ، پس کار خاصی لازم نیست بکنی و دیگران برات کار میکنن و جایگاه لگ شرکت رو هم که داری و غمی نیست! همه چیز آرومه و من چقدر خوشحالم…..!!! (جملات آخر برای نمک مطالب بود D:)
   ممکنه دوستانم ناراحت بشن! اما امیدوارم عزیزان واقع بین باشن… چون شخصا با دوستان زیادی صحبت داشتم و دیدم که در اکثریت موارد اگر میخوایی هدف ها یا به قول دوستان ویژن هات رو تیک کنی، باید به مرکز نزدیک بشی. و میشه گفت در حال حاضر متاسفانه این مطلب صحت داره،، خیلی گشتم تا یک عزیزی رو پیدا کنم که حداقل مثل بسیاری از شرکت های استاندارد خارجی تونسته باشه با شایسته سالاری و با روش صحیح به جایگاهی رسیده باشه…
   هنوزم یا همچنان دارم جستجو میکنم تا پیدا کنم و به دیگران معرفی کنم…
   “الان حس میکنم پشیمونم که اومدم بیرون از اون کار…. تو این کار فقط باید ثابت قدم بود..شاید اوایل کسی شما رو قبول نداشته باشه ولی کم کم به سمتتون میان…”
   نظر نهایی بنده اینه که بهترین کار اینه که قبل از هر کاری ابتدا ببینید چه کار میخواهید بکنید، بعد تحقیق کنید و راه و روش و همینطور ابزارهاش رو پیدا کنید، و بعد هدف رو مشخص کنید و درنهایت از ابزارها استفاده کنید و وارد گود بشید. شکست بخورید ، بعد از شکست درجا نزنید، اشتباهات رو اصلاح کنید.
   اگه از پشیمونی میترسید ، بهتره قبل از پریدن مستقیم در گود مراحل بالا رو به ترتیب انجام داده باشید.
   و مطلب آخر با معیارهای خودتون مطالب رو نگاه نکنید(فنجون رو خالی کنید پلیز!)، توی این حرفه اگه فقط شمایی که بالاسری هستی سود کنی و کف سازمان سودی نبره ، این یعنی شما برنده و پراسپکت شما بازنده ست! و متاسفانه توی همین زمان این حرفه که رسمی و قانونی هست، دقیقا مثل یک کارد دوطرفه عمل میکنه!(چون شرکت و قوانین استانداردی نیست، در مقابل علاقمندان بسیار و فضای مناسب برای سوداگران هم زیاد ، اطلاعات و دانش بسیار محدود و شرکت خارجی استاندارد هم نخواهد آمد!) بنابراین در موارد متعدد برنده-بازنده بسیار زیاد مشاهده میشه … اگر میخواهیم وارد این حرفه بشیم و اسم نتورکر روی خودمون بگذاریم، لازمه که به خودمون یادآوری کنیم که کار جدی، سخت، حساس، طاقت فرسا و حتی پر ریسک هست!
   ببخشید جواب یا توصیه بنده به دوست یا دوستان دیگه ی عزیز شبیه مقاله شد!!!
   😀
   کمی حرفه ای تر باشیم ، در قبال عملمون به آینده اش و اثراتش فکر کنیم ، توهین و بی احترامی رو فراموش و درمقابلش حتی دیدگاه مخالفمون رو شنیده ، تحلیل کرده و احترام بگذاریم
   و مهمترین مسئله مسئول پذیر باشیم

   Ali $arvary
   http://www.sarvary.ir
   biz4race@ymail.com

   پاسخ
   • سلام علی آقای عزیز
    ممنون از وقتی که گذاشتید و توضیحات کاملی که ارائه فرمودید.
    براتون آرزوی موفقیت و شادکامی میکنم.

    پاسخ
    • سلام و عرض ادب
     خواهش میکنم ، امیدوارم روزی برسه که این حرفه در ایران ، شاهد نزدیک شدن به استانداردهای جهانیش باشه و همه ی کسانی که در حاشیه منتظرند بتونند برگردند و یا دوستانی که در حال حاضر فعالند با کمی مطالعه ، حرفه ای تر عمل کنند.
     بنده به سهم خودم از زحماتی که کشیدید و همینطور مقاله های مفید از شما تشکر و قدردانی میکنم.
     همچنین براتون آرزوی سلامتی و سرافرازی دارم.

     پاسخ
  • ممنون حرفاتون ب من روحیه داد.

   پاسخ
 43. من فکر میکنم ام ال ام به صورت پایدار در ایران وجود نداره

  پاسخ
  • برای چی ام ال ام در ایران وجود نداره

   پاسخ
  • با سلام و خدا قوت به تمامی نتوورکرها امیدوارم که همتون سقف ارزوهاتون را بزنید اقایون باید کمی واقع بین باشیم فرمایشات اقای مهندس زاده کاملا درسته حالا ما میتونیم ازشون استفاده کنیم و یا نه میتونیم استفاده کنیم تصمیم گیرنده نهایی خوده ما هستیم . و یک خواهش از شما اقای مهندس زاده اینطوری که من از فرمایشات شما برداشت کردم شما از زمان مهد نتوورک ایران داخل مشکلات و مسایل نتوورک بودید و از شما در خواست میکنیم که بیاید در درست کردن این فرهنگ در ایران زمین بکوشیم . البته با کمک هم و بیاییم دست از جنگ و جبهه گرفتن در مقابل هم برداریم و بیشتر به رشت نتوورک ایران کمک کنیم . باتشکر تمامی نتوورکرها و اقای مهندس زاده.

   پاسخ
   • ممنونم از لطفتون
    راستش من در این زمینه تا جایی که تونستم قدم برداشتم اما با مشاهده ی بازخورد کارهام، فقط یه نتیجه میگیرم و اونم اینکه تا زمانی که اصل بر حصول سود به هر قیمتی باشه، هیچ اتفاق خوبی توی وضعیت فعلی نخواهد افتاد… .

    پاسخ
    • کاملا موافقم

     پاسخ
 44. Reza عزیز فرموده بودند: “باسلام
  من تمامی توضیحات شما را مطالعه کردم
  به من هم پیشنهاد شده برای شرکت بیز به فعالیت بپردازم
  چون از هرمی بودن یا شدن آن میترسم مطالب شما را خواندم
  ولی به نظر شما اگر ما پس از ورود به این فعالیت به میزانی ک نیاز است ومشتری خواهان آن است خرید کنیم
  آیا باز هم مشکلی خواهد داشت؟”
  اما پاسخشون:
  سلام
  تبدیل به هرم شدن چیزی هست که کسی نمیخواد به سمتش بره. بدون شک هیچ شرکتی هم نمیخواد به این سمت بره ولی وسوسه هایی هست که شاید برخی به خاطرش مسیرشون رو کج کنند! مسأله فقط میزان خرید در زمان ورود نیست، مسأله اینه که در ادامه چطور آموزش میبینید و چطور توصیه میشه بهتون فعالیت کنید. در کل با خرید کالای واقعاً مصرفی به قدر نیاز و به اندازه ی که توان بازفروشش رو داریم، میتونیم از مشکل product inventory جلوگیری به عمل بیاریم ولی اینکه با این مورد به تنهایی، دیگه هیچ مشکلی پیش نیاد رو من نمیتونم تضمین کنم و در موردش نظری بدم!
  هر تصمیمی میگیرید، براتون آرزوی موفقیت و سربلندی میکنم.

  پاسخ
 45. سلام
  به نظر من یه مشکل بزرگ دیگه بازاریابی شبکه سیستم توزیع محصولش هست و معظلی هست برای خودش

  پاسخ
  • سلام
   من متوجه منظورتون نشدم راستش. اگه بیشتر توضیح بدید ممنون میشم.
   موفق باشید

   پاسخ
 46. با سلام
  به نظر من در این تحلیل شما فقط چند مبحث را مغلطه کردید. بدون اینکه به مباحث به طور جداگانه بپردازید و مطلب را باز کنید ۳ موضع خرید کالا -تشویق برای خرید حجم زیاد و پایین بودن ارزش کالا در شرکت های هرمی که ارتباطی با نتورک مارکتینگ داخلی را ندارد مطرح کردید.بهتر است ابتدا فرق این دو شیوه را مورد مطالعه قرار دهید بعد به مشکل یابی بپردازید.موفق باشید.

  پاسخ
  • سلام
   فرق بین چی رو باید مورد مطالعه قرار بدم؟ این بازی توی شرکتهای داخلی مشهود هست و محصولات نامناسب با آموزشهای نامناسب در کنار طرحهای نامناسب خودنمایی میکنه!
   جایی که من اشتباه میکنم رو با ذکر مثال توضیح بدید تا هم خودم متوجه اشتباهم بشم هم اینکه شما کمکی کرده باشید به سایر خوانندگان مطلب که دچار اشتباه من نشن.
   ممنونم

   پاسخ
  • درود بر آرینای عزیز ، جناب مهندس زاده در این مقاله به انباشته سازی اشاره کرده است که معضل بزرگی در این زمان بازاریابی شبکه ای ایران است و هیچ ربطی به مواردی که شما اشاره کردید ندارد .

   مطالبی اشاره کردید به عنوان معیار بازاریابی شبکه ای و شرکت های هرمی است در حایکه مقاله جناب مهندس زاده در مورد انباشته سازی است که حتی خود وزارت بازارگانی ایران رو هم نگران کرده است که در سایتش mlmbook هم بهش اشاره کرده است . می توان این چنین برداشت کرد که مقاله درج شده توسط جناب مهندس زاده در پیرو مقاله طرح فروش ۷۰% توسط بازاریاب دانشت که به صورت بهتری برای خوانندگان باز شده است .

   ضمن اینکه عدم بودن آموزش های مکفی و تمرکز فقط روی پورسانت گرفتن و فروش یا خرید به هر قیمتی و تحت هر شرایطی چیزی است که همین الان کاملا مشهود می باشد . مخصوصا در شرکتی که من سابقا لگ اون شرکت بودم و الان در پیرو همان ساسیت های گذشته در حال ترویج فرهنگ نا صحیح کار می باشد

   پاسخ
   • سلام آقای حبیب اللهی عزیز
    افتخار دادید 🙂
    پس شما هم جدا شدید از شرکتهای فعال یا شرکت جدیدی رو برای ادامه همکاری انتخاب کردید؟

    از باز کردن موضوع برای دوستمون هم سپاسگذارم هرچند هنوز متوجه نشدم دقیقاً ایشون در مورد چی صحبت کردن!
    شاد و سربلند باشید.

    پاسخ
    • درود بهروز عزیز ، ۴ خرداد ۹۳ فعالیتم رو تو نیوشا نیک متوقف کردم و از اون موقع تا حالا هیچ کجا مشغول نشدم و در طی رفع معضل آموزش هستم که دارم یه سایت هم در همین زمینه آماده می کنم .
     البته دامنه فعالیتم محدود به سایت نیست بلکه با ایجاد یه پکیج آموزشی که در ۸ DVD که در آن ۲۰ فیلم آموزشی است و همچنین همکاری در زمینه نوشتن مقاله در رسانه های کشور و برگزاری کارگاه های آموزشی قصد دارم تا به سطح توقع رسیدن شرکت ها یا ظهور شرکتی که بتونه توقعاتم رو برطرف کنه روی عدم بودن آموزش های صحیح کار کنم .

     البته در حین نگارش این مطلب ۹ تا کتاب هم آماده چاپ دارم که در مرحله تصویر سازی است .

     این دوستمون موضوع رو کلی نگاه کردند و به خاص بودن موضوع مورد بحث شما توجه نکرده بودند ، روی موضوع پایین بودن ارزش ریالی کالاها تمرکز داشتند که چون مثلا کالایی قیمتش پاین است به انبار سازی میشه . مثال سبد کالایی را رد نظر بگیرید که محصولات خوبش کلا ۲۰۰ هزار تومان می شود و افراد برای پورسانت گرفتن استراتژی ریختند مثلا ورودی ۱ میلیون تومان باشد ، که طبیعتا از هر کالا می شود ۵ تا که مورد مصرف فرد نیست .

     حال توجیه این است که برای فروش اقدام کند که مازاد مصرف را به فروش به رساند و ….

     چون نظر است و مقاله نیست ، فقط اشاره کردم که موضوع روشن بشه

     پاسخ
     • بسیار عالی
      براتون آرزوی موفقیت میکنم.
      نیوشا هم داستان محصولاتش رو همون زمان که با بیز استارت زدم خیلی بهش تأکید داشتم ولی خب خیلی ها قبول نمیکردن!
      امیدوارم آموزشهای حرفه ای شما و سایر دوستان، جلوی این همه اتلاف زمان و هدر رفت سرمایه رو بگیره.

      پاسخ
      • باسلام
       من تمامی توضیحات شما را مطالعه کردم
       به من هم پیشنهاد شده برای شرکت بیز به فعالیت بپردازم
       چون از هرمی بودن یا شدن آن میترسم مطالب شما را خواندم
       ولی به نظر شما اگر ما پس از ورود به این فعالیت به میزانی ک نیاز است ومشتری خواهان آن است خرید کنیم
       آیا باز هم مشکلی خواهد داشت؟

      • سلام آقای مهندس از اینکه … شعر گفتی خندیدم…
       برات متاسفم…
       دست بکن تو … بازاریابی شبکه ای همیشه پیروز هست….
       هر وفت فهمیدی ریسک ۵- یعنی چی دستت از تو … در بیار تا بخندم…
       ایران ما باید روی موج سوم جلو بره افغانستان گمرکش برداشته شد…
       ایران ما بخاطر چند تا مثله شما … خلای عقب مونده هنوز عضو سازمان wto نشده…
       این سایتت به زودی فیلتر جناب آقای مهندس …

      • سلام اقای مهندس زاده لطفا نظرات نا به جا و بی ربطتون رو تو جمع نگین چون نتورک‌رو‌درک نکرده ای نت ورک یعنی کاری برای خودت و خدات

      • اینکه مطالب من باعث چنین وحشتی در شما شده خیلی با معنی هست ولی فقط همینقدر که به کار نادرستتون که سعی دارید به اسم نتورک درست نشونش بدید، تلنگری زده باشم، برای خودم کفایت میکنه.
       این بی ادبی مثال زدنی شما اصطلاحاً نتورکرها هم خودش گویای نکات بسیار هست…!

  • آقا رضا من یه پیشنهاد دارم.سوار ماشین از ترس تصادف کردن نشید!!! پیاده روی از ترس ریختن آوار نکید!!! سوار موتور از ترس سرماخوردگی نشید!!!

   داداش من یه حرفی میزنی ها،اگه واقعا” کسی دنبال کار باشه راحت میتونه متوجه بشه که شرکت های بازاریابی شبکه ایی قانونی و غیرهرمی هستن.حالا من یه پیشنهاد برا شما دارم،شما میتونید وارد این شرکت ها نشید و حدود ۶سالی صبر کنید ببینید هرمی میشن یا نه !!!
   عزیز، هرمی شدن یه شرکت رو من و تو شکل میدیم،وقتی تو نخوای هرمی بشه چطور میتونه شرکت خود به خود هرمی بشه؟!!!
   ما که داریم کار میکنیم،خیلی هم راضیم،لذتشم دارم میبرم.ببخشید ولی خیلی ها مثل شوما فکر میکنن و منم بهشون میگم تماشا کنید و از موفق شدنمون تعجب کنید
   با آرزوی موفقیت برای همه نتورکرهای ثابت قدم

   پاسخ
   • آقا رضا شما در کدام شرکت مشغول به فعالیت هستید؟ من هم میخواهم شروع کنم کدام بهتر است

    پاسخ
    • با سلام خدمت تمامی بینندگان دیدگاه و مخصوصا تمام نتورکر های ایرانی
     بنده در سال ۹۱ در نتورک شروع به فعالیت کردم ولی از نوع خارجی و غیر قانونی
     ولی با گذشت یک مدت کوتاهی از اون شرکت اومدم بیرون و با دید نتورک ایرانی شروع به فعالیت در پنبه ریز کردم به دلایل زیادی از این شرکت هم اومدم بیرون و در مدت یک سال فقط نگاه عجیبی به این نوع کار ها داشتم که متاسفانه هیچ کدام نتوانستند جواب درستی به بنده در خصوص این کار ها بدهند و تحقیق کافی راجع به عملکرد این شرکت ها داشتم .
     در چند وقت پیش یک شرکتی با کار فوق العاده شیرینی که با نتورک شروع شده به بنده پیشنهاد شده و تمام سوالاتی که شاید هنوز برایتان پیش نیامده روبرو بودم.
     نتورک کار شیرینی هست و بنده طی این مدت ۳ الی ۴ سالی خیلی تجربه و مطالب جالبی داشتم.
     تمام سوالاتی که به ذهن بنده خطور کرده بود رو به همون شخص و بالاسری و حتی یکی از مهمترین فعالان ان شرکت بود پرسیده بودم و به جواب های واقعا منطقی رسیدم.
     بعد از مدتی پیگیری بنده در ان شرکت استارت زده ام و تجربه های بسیاری را کسب نموده ام.
     اگر برای نتورک خودم بخوام براتون توظیح بدم بیش از یک کتاب مطالب هست که بازم خیلی مطالب ناگفته میمونه.
     درکل میخواهم چیزی به تمام مخاطبین این نوشته خودم بگم که نتورک تا کسی شروع نکنه و مزه ی اونو نچشه نمیتونه درک کنه.من خیلی ها رو میشناسم که تا نصف راه رو رفتن ولی باز امودن از شکستشون گفتن و عیبهای یک شرکتی رو.
     در کل دنیا حدود ۸۰% مردم مثل هم زندگی میکنند و به آزادی واقعی نمیرسند ولی ۲۰% هم مردمی وجود دارند که مثل هم زندگی نمیکنند و به آزادی مالی و خیلی چیز های دیگر هم رسیدند…میخوام اینو بهتون بگم که اگه واقعا میخوایین زندگکیتون مثل اون ۸۰% آدما نباشه باید کار هایی بکنید که دیگران (۸۰% مردم) نمیکنند و ترس های زیادی دارند.
     مطمعن باشید راه های زندگیتون رو خودتون انتخاب میکنید نه دیگران .مهم اینه که میخواین مثل ۸۰% مردم زندگی وتفکر کنید یا مثل اون ۲۰% ؟؟؟
     اگه میخواین با حرفهای یک ادمی که راهی رو نرفته راه برید مطمعن باشید شما هم توی اون چاه میافتید.

     پاسخ
   • باسلام اقا رضا کاملا مواااااافقم با نظرتون..دم غیرتتون گرم به کل دنیا ثابت میکنیم نتورک یعنی چی…

    پاسخ

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

اگر کسی به دیدگاه من پاسخ داد، از طریق ایمیل به من اطلاع دهید!