موسسه خیریه بهنام دهش پور؛ کمک به بیماران سرطانی

۸ ویژگی لندینگ پیج مناسب

۸ ویژگی لندینگ پیج مناسب

این روزها نارضایتی از تبلیغات اینترنتی بیشتر شده است، تبلیغاتی که با هزینه های گاه بالا هم نتیجه چندان جالب و مطلوبی به بار نمی آورند. در اکثر موارد و شاید بتوان گفت در تمام موارد، فقدان لندینگ پیج مناسب (صفحه ای که تبلیغات به آن لینک میشود) مشکل اصلی است. اما در همین نخستین قدم باید به نکته ای بسیار مهم اشاره کرد:

هدف تبلیغات

در مورد تبلیغاتی که در وب فارسی انجام میگیرد مخصوصاً در میان فروشگاه های اینترنتی، تمرکز اصلی روی فروش محصول است لذا معمولاً تبلیغات به صفحه محصول لینک می شوند که در این حالت لندینگ پیج ما همان صفحه محصول خواهد بود پس می بایست به ایجاد ۸ ویژگی که درباره آنها صحبت خواهم کرد، توجه ویژه داشته باشیم اما همیشه اینطور نیست و گاهی هدف از تبلیغات جمع آوری اطلاعات به منظور انجام فعالیتهای مارکتینگ در آینده است؛ در این حالت لندینگ پیج ما یک صفحه کاملاً اختصاصی خواهد بود که باید ویژگیهایی که در ادامه می آید را داشته باشد.

در حالت کلی، توصیه من بر این است که برای تبلیغات تمرکز را بر جمع آوری اطلاعات گذاشته و از تبلیغ مستقیم در اولین قدم خودداری کنیم چرا که با توجه به استراتژی فروش در بازار گرم میتوان بر افزودن افراد به بازار گرم تمرکز نمود سپس نسبت به فروش اقدام کرد و در این حالت شانس موفقیت هم افزایش خواهد یافت اما بدون شک همیشه میتوان روشهای مختلف را به کار گرفت و با توجه به بودجه تبلیغاتی، استراتژی مناسب را اتخاذ کرد.

در هر دو حالت و با هر هدفی که تبلیغ انجام میگیرد، صفحه هدف تبلیغات لندینگ پیج ما خواهد بود که باید دارای شرایط زیر باشد.

 

۱. USP

اولین و مهمترین قسمت لندینگ پیج شما باید USP شما باشد. در واقع این قسمت لندینگ پیج مکملی است برای پیام تبلیغاتی مورد استفاده تان پس هم به ویژگی های USP و هم به خصلت مکمل بودن آن می بایست دقت داشت.

میتوان بخش USP در طراحی یک لندینگ پیج را به شکل زیر تقسیم بندی کرد:

 • اولین تیتر با فونت معمولاً بزرگتر از سایر قسمتها و به صورت کاملاً مشخص درباره نقطه تمایز اصلی سرویس/محصول موجود در صفحه.
 • تیتر دوم با فونت معمولاً ریزتر و مکمل تیتر اول (که البته همیشه مورد نیاز نخواهد بود و گاه نبودنش بهتر است!)
 • یک پاراگراف کوتاه درباره محصول/سرویس

در این مورد بهترین مثال تصویر زیر که صفحه اصلی Sfimg.com هست، به شمار می رود:

لندینگ پیج SFI

لندینگ پیج SFI برای جذب بازاریابهای جدید (جهت مشاهده در سایز واقعی کلیک کنید.)

 

۲. تصویر حرفه ای

نکته بعدی درباره یک لندینگ پیج مناسب، استفاده از تصویر یا تصاویر حرفه ای از محصول/سرویس عرصه شده است. همینطور اگر قصد دارید در نهایت برای یک کلیپ آموزشی تبلیغات داشته باشید، میتوانید از ویدئو یا فایل صوتی مرتبط با موضوع کلیپ استفاده کنید.

برای نمایش یک محصول استفاده از ویدئو ایده ی بسیار عالی است چرا که از طریق ویدئو میتوان تمام ابعاد یک محصول، نحوه استفاده و کارآیی آن را نیز به تصویر کشید.

تصویر زیر مجدداً از Sfimg.com نمونه ای مناسب برای این قسمت است:

تصویر مناسب در لندینگ پیج

تصویر مناسب در لندینگ پیج (جهت مشاهده در سایز واقعی کلیک کنید.)

لندینگ پیجی که مثالها از آن ذکر می شود، برای جذب بازاریاب در سیستم همکاری در فروش SFI مورد استفاده قرار میگیرد لذا تصویر مناسب برای آن چنین موردی است.

 

۳. وجود لیست ویژگیهای اصلی محصول/سرویس

نوشتن ویژگیهای محصول/سرویس در قالب یک لیست بولت دار طوری که در هر خط یک ویژگی به وضوح معرفی شده باشد از مهمترین بخشهای یک لندینگ پیج مناسب است که نقشی حیاتی در تصمیم گیری بازدید کننده نسبت به خرید یا عضویت در خبرنامه یا کلاً دنبال کردن هدف نهایی شما ایفا میکند.

اگر مطالب پیشین بنده را مطالعه فرموده باشید، در مطلبی با نام آموزش معرفی محصول در فروش اینترنتی به ۴ سئوال اساسی اشاره کرده بودم که می بایست در زمان نوشتن متن معرفی محصول مورد نظر داشته باشیم شامل:

۱. محصول/سرویس چیست؟

۲. به چه درد من میخورد؟

۳. چطور باید از آن استفاده کنم؟

۴. چقدر برای من هزینه دارد؟

پاسخ های این ۴ سئوال متن معرفی محصول را تشکیل میدهند، اما برای تهیه لیست بولت دار لندینگ پیج، ما جملات کوتاه و صریح نیاز خواهیم داشت. اجازه بدهید برای مثال باز هم مورد SFI را ترجمه کنم:

چرا SFI؟

 • در شانزدهمین سال فعالیت موفقیت آمیزمان به سر می بریم.
 • پرداخت میلیون ها دلار به همکارانمان
 • بیش از ۹۰۰۰۰ سرویس و محصول برای فروش
 • فعالیت در بیش از ۱۹۰ کشور دنیا
 • پشتیبانی و آموزش سطح جهانی به صورت شبانه روزی در ۷ روز هفته

 

این بخش می بایست سرویس/محصول ما را به بهترین شکل معرفی کند. از مقایسه با سایر رقبا و سایر برندها در این قسمت بر حذر باشید و تمرکز را صرفاً بر منفعت کاربر قرار دهید.

 

۴. تجارب سایر مصرف کنندگان

یکی دیگر از قسمتهای یک لندینگ پیج مناسب بخشی است که اثبات میکند سرویس/محصول شما مصرف کننده دارد و شما تنها کاربر آن نخواهید بود همینطور سطح رضایت سایرین از آن را به مشتریان احتمالیتان نشان خواهد داد.

اما یک مشکل بزرگ در این قسمت وجود دارد و آن محصولات یا سرویسهایی هستند که پیش از این وجود نداشته و شما برای اولین بار دارید آن را عرضه میکنید یا محصول/سرویس آشنایی را میفروشید که پیش از این برای آن مشتری نداشته اید لذا تجربه ای هم برای انتشار وجود ندارد! در این حالت بهترین کار این است که از برخی اطرافیان خود بخواهید آن را تست کنند و نظر خود را برای شما بنویسند سپس شما میتوانید آن را در این قسمت منتشر کرده، لندینگ پیجی حرفه ای تر داشته باشید… .

 

۵. وجود Call To Action مناسب در جای مناسب

تمام هدف یک لندینگ پیج این است که کاربر کاری را که هدف ما است، انجام دهد. مثلاً روی دکمه خرید کلیک کند یا اطلاعات خود را در فرمی وارد نموده تا هدیه ای رایگان را دانلود نماید و … .

CTA ها دکمه هایی هستند که باید در اولین نگاه یوزر را جذب کنند. این دکمه ها از لحاظ رنگ، طراحی، متن و محل قرار گیری مورد توجه هستند. تمام آنچه در یک لندینگ پیج انجام میشود به یک طرف و کیفیت CTA یک طرف! با این جمله بدون شک متوجه اهمیت این قسمت شدید!

اما نکته ای بسیار مهم درباره لندینگ پیجهایی که دعوت به ثبت اطلاعات میکنند مثلاً فرم دانلود یک کتاب به عنوان هدیه به منظور جمع آوری اطلاعات: در این مورد اول کوتاه نگه داشتن فرم ثبت اطلاعات را باید به یاد داشت و بعد هم وجود بخشی که امنیت اطلاعات ثبت شده را تضمین کند. حتماً در چنین مواردی، تضمین عدم سوء استفاده از اطلاعات ثبت شده را به یوزر بدهید تا با خیال راحت به ثبت اطلاعات خود بپردازد.

 

۶. رنگ و فونت مناسب

تنوع بالای رنگها در دنیای وب این موضوع را سخت میکند. آیا برای صفحه ای که دارد یک لباس بچه جدید را میفروشد، رنگ بندی تیره و اغلب مشکی، انتخاب مناسبی است؟

نگاهی به کاربری رنگهای مختلف در این مورد کمک میکند:

 

رنگ زرد برای لندینگ پیج

چشم ربا و جوان پسند که اغلب برای جلب توجه یوزر استفاده می شود.

رنگ نارنجی برای لندینگ پیج

رنگی تهاجمی و به شدت جذاب که برای CTA و جلب توجه به کار می رود.

رنگ قرمز برای لندینگ پیج

رنگ انرژی! افزاینده ی ضربان قلب و ایجاد حس اورژانسی! اغلب با حراج های کلی دیده میشود.

رنگ صورتی برای لندینگ پیج

رمانتیک و خانم پسند! برای فروش و مارکتینگ محصولات مرتبط به خانمها و دختران جوان مورد استفاده قرار میگیرد.

رنگ آبی برای لندینگ پیج

ایجاد حس امنیت و اعتماد. اغلب توسط بانکها و بیزینس ها مورد استفاده قرار میگیرد.

رنگ بنفش برای لندینگ پیج

آرامش بخش. اغلب برای محصولات و خدمات زیبایی و ضد پیری مورد استفاده قرار میگیرد.

رنگ سبز برای لندینگ پیج

ثروت! ساده ترین رنگ برای چشم برای پردازش که اغلب برای سایتهای مالی یا سرگرمی کاربری دارد.

رنگ مشکی برای لندینگ پیج

قوی و براق! برای نشان دادن موارد لوکس و پیچیده به کار می رود.

در مورد فونت مورد استفاده مخصوصاً به خاطر زبان فارسی باید دقت بسیار بالایی داشت چرا که بسیاری از موارد هستند که به دلیل عدم انتخاب فونت مناسب روی صفحه، باعث زده شدن کاربر می شوند. استفاده از فونتهای فانتزی یا استفاده از فونتهای غیر استاندارد فارسی، استفاده از سایزهای بسیار کوچک یا بسیار بزرگ، استفاده از رنگهای مختلف برای نوشته ها و موارد مشابه از اشتباهاتی هستند که در طراحی لندینگ پیج میتوانند دردسر ساز باشند چرا که این صفحه را از هدف اصلی خود دور میکنند! لذا توصیه میکنم فونتی را در سایز و رنگی استفاده کنید که دقیقاً مناسب مخاطب شما باشد.

 

۷. حداقل اسکرول ممکن

اسکرول داشتن یکی از مواردی است که بر تأثیر گذاری لندینگ پیج شما اثر گذار خواهد بود. باید طوری این صفحه را طراحی و پیاده سازی نمایید که بخش CTA اصلی شما (دکمه خرید، فرم عضویت و …) حتی المقدور بدون اسکرول کردن در دسترس باشد.

حتماً میدانید که صفحه هرچه اسکرول بیشتری بخورد، میزان مرور آن توسط یوزر تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. به همین جهت و به دلیل اهمیت CTA، می بایست در طراحی لندینگ پیج طوری عمل کرد که صفحه حداقل اسکرول را بخورد و صد البته بخش CTA اصلی بدون اسکرول کردن و در اولین نگاه، خودنمایی کند.

اما اگر در طراحی لندینگ پیج خود به انتقال حجم بالای دیتا می پردازید، حتماً CTA اصلی را در میان صفحه و در بین اطلاعات چند بار و در فواصل مناسب تکرار کنید تا در هر مرحله شانس حفظ یوزر را از دست ندهید.

 

۸. وجود لینکهای مناسب و محدود

هدف از هدایت کاربر به لندینگ پیج این است که کار خاصی را انجام دهد و در این راستا رعایت نکاتی که گذشت حیاتی است اما در اکثر موارد، یوزر در نخستین حضور خود اقدام مطلوب را انجام نمیدهد لذا باید سعی در ترغیب وی به بازگشتهای بعدی داشته باشیم؛ دقت کنید اینکه یوزر در بسیاری موارد در حضور اول خود در یک سایت تصمیم به انجام عمل مورد نظر ما نمیگیرد، امری کاملاً طبیعی است و در مورد لندینگ پیج هم صادق است لذا بسیار حیاتی است که با گنجاندن لینکهای حیاتی نسبت به بالا بردن شانس بازگشت یوزر به سایت اقدام کنیم.

در این مورد توجه داشته باشید که CTA اصلی همواره همان هدف تبلیغات است و سایر لینکها و موارد در لیست CTA ها، در درجه دوم اهمیت قرار دارند… . سعی کنید لینکهایی به صفحات و پروفایلهای خود در شبکه های اجتماعی اصلی که در آنها فعال هستید، لینکی به صفحه اصلی سایت، صفحه تماس با ما و صفحه درباره ما درج کنید.

 

سخن نهایی

آنچه گذشت در واقع یک سری بایدها برای لندینگ پیج حرفه ای بود که می تواند بازدهی تبلیغات شما را دچار تحولی اساسی کند؛ مشکلی که باعث هدر رفت سرمایه ی بسیار زیادی در وب فارسی می شود چرا که تبلیغات اغلب به صفحاتی کاملاً غیر استاندارد لینک می شوند که به هیچ وجه به عنوان یک لندینگ پیج نمیتوانند مؤثر واقع شوند.

هر صفحه از سایت میتواند نقش یک لندینگ پیج را ایفا کند چرا که هر صفحه ای میتواند محل ورود یوزر از یکی از راههای تبلیغاتی باشد لذا می بایست نکات فوق را در طراحی کلی سایت هم در نظر داشت. و توصیه آخر من اینکه تبلیغات خود را صرفاً روی فروشگاه و یا محصول/سرویس خاصی متمرکز نکنید و سعی کنید بخشی از بودجه تبلیغاتی خود را برای جذب یوزر و آشنا کردن وی با مجموعه و برند خود هزینه نمایید؛ در این روش میتوانید در آینده نسبت به تبلیغ محصول/سرویس مورد نظر مبادرت ورزید در حالی که یوزر با شما و برندتان آشنا شده و صد در صد اعتماد بیشتری به شما خواهد داشت. با این روش میتوانید راندمان تبلیغات خود را افزایش داده و در کنار آن، به وفادار کردن مشتریان هم توجه نموده اید!

 

منابع

در نوشتن این مطلب از منابع زیر بهره گرفته شده است:

۱. The Anatomy of a perfect landing page

۲. The five essential elements of a winning landing page

۳. Detailed Guide: 8 must-have elements of an effective landing page

۴. Seven things every great landing page needs

۵. Eight great landing page designs

۶. Standard Future International Marketing group first page

۷. Landing page best practices

۱۶ دیدگاه

 1. یکی از اصول مهم در تبلیغات ظاهر مناسب است جوری که مخاطب را جذب کند

  پاسخ
 2. درود بر شما ؛ مطلب خیلی خوبی بود سپاس از شما .
  اعضاء محترم سایت جناب آقای مهندس زاده ؛ میتوانند از تخفیف های ویژه “تیم لذت خرید” بهره مند باشند .
  صفحات فرود و محصولات ویژه ای برای سیستم های فروشگاه ساز و مدیریت محتوا آماده و ارائه کرده ایم .
  همچنین در بخش همکاری در فروش بعد از ثبت نام بین ۱۰ تا ۳۵ درصد از هر فروش را میتوانید بعنوان پورسانت دریافت کنید .
  دوستان جهت دریافت تخفیف نام سایت جناب آقای مهندس زاده را در بخش گفتگوی آنلاین یا پشتیبانی ارسال کنند تا رسیدگی شود .
  با سپاس مجدد از جناب آقای مهندس زاده

  پاسخ
 3. دستتون درد نکنه خیلی خوب کامل
  واقعا اگه کاملا بشه رعایت کرد میشه نتایج خوبی گرفت

  پاسخ
 4. تشکر از پست مفید لندینگ پیج مناسب

  پاسخ
 5. بسیار تشکر خیلی کاربردی بود

  پاسخ
 6. با سلام و درود فراوان

  با تشکر از مطالب مفید شما

  پاسخ
 7. در ساخت لندینگ پیج ها به نظر من مهم ترین عامل در نظر گرفتن سلیقه ی کاربر هست. یعنی از قبل از کاربران و مشتریانتون یک سلیقه سنجی انجام بدید و بعدش صفحات فرود رو بر اون اساس طراحی کنید.
  ممنون از مطالب بسیار خوبتون .

  پاسخ
 8. سپاس به خاطر مطلب خوبتون

  پاسخ
 9. لندینگ پیج که بهتره به فارسی صفحه فرود بنامیمش، یکی از مهمترین معیارهای فروش بالاست.

  پاسخ
 10. مطلب خیلی خوبی بود، ممنون.
  میشه از copydoodle ها هم برای دکمه CTA استفاده کرد برای جلب توجه بیشتر

  پاسخ
 11. ممنون بهروز جان از مطالب بسیار مفیدی که قرار میدید .
  واقعا کاربردی و عملی هستن.

  پاسخ
  • خواهش میکنم
   از این بابت به خودم میبالم که مطالبم مفید بوده تا امروز و امیدوارم منبعد هم به همین ترتیب باشه.

   پاسخ
 12. سلام
  مطلب خوبی بود . sfi و رنگها نکات جدید داشت ولی اسکرول خورش زیاد بود ! دی:

  پاسخ
  • سلام
   خواهش میکنم. در مورد اسکرولش عذر میخوام چاره ای نبود برای انتقال کامل مطلب. البته میشد دو بخشیش هم کرد که خب زیاد با این کار موافق نیستم توی رویه ی فعلی کاری ۸۴edu
   ممنونم از حضورتون

   پاسخ

بازتاب های این مطلب

 1. ۸ ویژگی لندینگ پیج مناسب | فروشگاه اینترنتی - […] […]

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

اگر کسی به دیدگاه من پاسخ داد، از طریق ایمیل به من اطلاع دهید!