موسسه خیریه بهنام دهش پور؛ کمک به بیماران سرطانی

مشکل بزرگ این روزهای بازاریابی شبکه ای در ایران: Product Inventory

مشکل بزرگ این روزهای بازاریابی شبکه ای در ایران: Product Inventory

آموزش نتورک مارکتینگ در ایران در ابتدایی سطح ممکن باقی مانده است و متأسفانه کاستی های بسیاری در آن دیده میشود. بعد از داغ شدن تب شرکتهای بازاریابی شبکه ای مجوز دار در ایران، به روشهای مختلف مورد عنایت دوستانی که خود را طرفدار و فعال این صنعت همچنان نوپا در داخل کشور میدانند، قرار گرفته ام. یکی از این موارد که به شدت موضوع بحث دوستان بوده و برخی از کامنتها به آن اشاره دارد، مخالفت من با تمامی شرکتهای فعال و دارای مجوز بازاریابی شبکه ای در کشور است. در این پست به نکته ای اشاره خواهم کرد که در زمان نوشتن این مطلب در هیچ یک از شرکتهای فعال و دارای مجوز در ایران به آن توجهی نشده است و صد البته در قوانین فعلی (در زمان نوشتن این پست) هم از سوی قانون گذار این مورد فراموش شده است! این مسأله به ظاهر ساده، تأثیر بسیار بالایی بر میزان سوددهی شرکتهای فعال، میزان پورسانت بالاسریها و همینطور در موارد متعدد بر میزان ضرر تازه واردها و افرادی که هنوز سازمان فروش خود را نساخته اند خواهد داشت.

آموزش بازاریابی شبکه ای

اهمیت آموزش نتورک مارکتینگ

از تعریف شروع میکنیم:

Product Inventory یا inventory loading چیست؟

به زبان ساده: وقتی زیرمجموعه خود را تشویق به خرید مقدار زیادی محصول از محصولات ولو مصرفی شرکت میکنید تا در آینده بفروشد (بدون توجه به حجمی که توانایی فروشش را دارد که البته مصرف شخصی خودش هم در همین حجم فروش منظور میگردد) در واقع دارید مرتکب خطای Product Inventory میشوید که یکی از مصادیق طرحهای هرمی نوین بوده و خلاف قوانین فعالیت در شرکتهای معتبر جهانی است.

اجازه بدهید مثالی بزنم:

فرض را بر این میگذاریم که شرکت x در سبد محصولاتش پودر لباسشویی قرار داده است. یک بازاریاب تازه وارد که آشنایی با بازاریابی نداشته و اولین بارش هست که وارد یک موقعیت نتورک مارکتینگ شده است، توانایی فروش مسلماً ۱۵ پودر لباسشویی در ماه را نخواهد داشت به فرض اینکه با مصرف بسیار بالا، دو بسته ۲ کیلویی از این پودر لباسشویی را خودش در منزل مصرف کند و به اطرافیان خود هم تا میتواند بفروشد! حال اینکه اطرافیان بخواهند به برندی که این فرد توصیه میکند، اعتماد کنند و همینطور در آن برهه از زمان نیاز به آن داشته باشند و … کلاً به کنار!

یا مثالی دیگر:

شرکتی که پکیجی از محصولات بهداشتی شامل یک کارتن دستمال کاغذی، ۱۰ کنسرو ماهی، ۵ شامپو و … را به ارزش ۲۰۰ هزار تومان در سبد خود قرار داده است. این حجم از محصولات بهداشتی آیا برای مصرف یک ماه یک فرد کمی زیاد نیست؟ برای خانواده ای ۴ ۵ نفری چطور؟ همینطور برای یکی که در روز دو ساعت برای این کسب و کار زمان تخصیص داده است، آیا فروش اینها به همین سادگی ممکن است؟

در این دو مثال، ما خرید حجم بالایی از محصولات را شاهد هستیم که صرفاً بخش از آن پتانسیل مصرف و فروش به غیر را دارد و الباقی دقیقاً مصداق product inventory هستند که یکی از دلایل عدم سلامت یک موقعیت نتورک مارکتینگ (بازاریابی شبکه ای) محسوب میشود.

انجمن فروش مستقیم آمریکا، inventory loading را اینگونه تعریف میکند:

طرح یا رویه ی آن فروشندگان مستقل را مجبور یا تشویق میکند تا محصولات را به مقداری تهیه کنند که برای فروشنده مصرف شخصی یا فروش آن به سایرین و یا هر دو این موارد با هم در یک مدت زمان منطقی غیر ممکن است و از توانایی اش خارج است.

البته بحث اجبار به خرید به دلیل صراحت غیر قانونی بودنش چیزی است که دیگر به ندرت دیده میشود و خوشبختانه در داخل کشور این مورد به چشم نمی آید اما:

در واقع در پس این تعریف موارد زیر نهفته است:

۱. تشویق به خرید محصولات بیشتر به منظور رسیدن به رنکهای بالاتر

۲. تشویق به خرید محصولات بیشتر از سوی افرادی که تازه وارد می شوند به منظور حصول سود بالاتر و رسیدن به رنک های بالاتر در طرح پاداش شرکت از سوی بالاسری ها.

۳. تشویق به خرید بیشتر با این هدف که با فروش آنها میتوانید سود بیشتری کنید در حالی که قدرت فروش فرد در نظر گرفته نمیشود.

انبار کردن محصول در نتورک مارکتینگ

نمونه ای از product inventory در بازاریابی شبکه ای

در پس تعریف انجمن فروش مستقیم آمریکا این سه نکته نیز نهفته است که نشانه های واضح شرکتهایی هستند که مشکل Product inventory در آنها مشهود است!

چرا این اتفاق می افتد؟ چرا Product inventory نشانه ای از طرحهای هرمی محسوب میشود؟

برخورد قانونی با انبار کردن محصول

برخورد قانونی با انبار کردن محصول

دلیل اصلی در وقوع product inventory حصول سود بیشتر است. وقتی یکی از افراد حجمی از محصولات را خریداری میکند، هم به بالاسری ها و هم به شرکت سود میرسد. اما قوانین شرکت است که می بایست جلوی این مورد یعنی خرید و انبار کردن محصولات را بگیرد و به تازه واردین اجازه خریدهای بالا نداده و از تکرار خرید از سوی افرادی که موفق به فروش میزان محصولات خریداری شده قبلی خود نشده اند، جلوگیری کند.

در طرحهای هرمی که محصول را وارد بازی میکنند، محصول/محصولاتی فاقد ارزش واقعی به میزان مبلغ اخذ شده و یا غیر مصرفی ارائه میشود. زمانی که Product inventory به وقوع میپیوندد هم در واقع یک سری محصول انبار شده توسط فرد داریم که امکان فروشش وجود ندارد و مصرف شدنی هم نیست در دوره ای که خرید انجام شده! خب تفاوتی با طرحهای هرمی دیده میشود؟ من که نمیبینم!

مهمترین چالش در برخورد با این قضیه، تعیین قوانین دقیق از سوی مراجع مسئول همچنین شرکتهای فعال است که متأسفانه کوچکترین توجهی تا لحظه انتشار این مقاله به این مورد نداشته و ندارند!

برخورد با Product inventory در ایالات متحده

برخورد قانونی با product inventory در آمریکا

برخورد قانونی با product inventory در آمریکا

در ایالات متحده آمریکا به عنوان مهد mlm دنیا، بحث برخورد با انبار کردن محصول به سال ۱۹۷۵ و پرونده جنجالی amway برمیگردد. در این داستان دنباله دار، که در سال ۱۹۷۹ با پیروزی Amway خاتمه یافت، کمیسیون تجارت فدرال (FTC) با حصول توافقاتی با Amway این موقعیت تجاری را رسمی و قانونی اعلام کرد. بخش از این توافقات در مورد موجودی محصول بود به این شکل که:

تا زمانی که بازاریاب موفق به فروش/مصرف حداقل ۷۰% خرید قبلی خود نشده است، اجازه خرید مجدد را نخواهد داشت.

این بند به قانون ۷۰% معروف شده است و در بحث product inventory محل برخورد مناسبی است. هرچند این عدد در فرهنگهای متفاوت و شرایط اقتصادی متفاوت، مطمئناً دستخوش تغییر میشود و صرفاً به عنوان یک نمونه ذکر کرده ام.

در برخورد با product inventory، بحث بازپس گری موجودی محصول بدون قید و شرط هم مطرح میشود (معمولاً ۹۰ روز) که باز هم در میان قوانین ایران و شرکتهای فعال، کمی غریبه است!

نگاهی به قوانین بازاریابی شبکه ای ابتدایی در ایران همچنین قوانین شرکتهای مجوز دار فعال، بیانگر این حقیقت است که صنعت نتورک مارکتینگ همچنان جای کار بسیار دارد و متأسفانه بیش از حد نوپا بوده و قوانین وضع شده فعلی، صرفاً ساختمانی بدون پی و بن هستند که به راحتی فرو خواهد ریخت!

همانطور که در روزهای نخست فعالیت شرکتهای مجوز دار، بحث عرضه محصول غیر مصرفی در دوره های پرداخت شرکتها به شدت خودنمایی میکرد و بعدها با تغییرات بی سر و صدا در پشت پرده رویه تغییر کرد، باید به زودی منتظر تغییر در این مورد هم باشیم: تغییر در نوع محصولات عرضه شده و جلوگیری از انبار کردن محصول برای دریافت پورسانت و رسیدن به رنک های بهتر در طرح پاداش شرکت ها. این تغییر به وضوح در قوانین شرکتها و قوانین کلی صنعت در کشور دیده خواهد شد و دیر یا زود باید شاهد بندهای مشابه قانون معروف ۷۰% در قوانین شرکتها باشیم.

فراموش نکنید که هر شرکت یک دوره پرداخت ثابت دارد که در آن دوره نسبت به محاسبه پورسانت بازاریابان و تسویه حساب با آنها اقدام میکند، حال هرگاه میزان خرید انجام شده از سوی بازاریاب بیشتر از مقداری بود که میتوانست در طول این دوره پرداخت بدون دردسر بفروشد (هم خودش مصرف کند به مقدار منطقی و هم به سایرین بفروشد)، انبار کردن محصول یا product inventory یا inventory loading را مشاهده میکنیم.

دقت داشته باشید وقتی برای رسیدن به رتبه بهتری در طرح پاداش شرکت نسبت به خرید حجم بیشتری از محصولات اقدام میکنیم، باز هم بحث انبار کردن محصولات یا product inventory سر باز میکند و نمیتوانیم آن را نادیده بگیریم.

در مورد product inventory میتوان ساعتها بحث کرد و مقالات متعددی منتشر نمود اما آنچه در این زمینه و در زمان نوشتن این مقاله به کار می آید، دقیقاً ذکر شده و امید است که با کسب این اطلاعات، شاهد تصمیم گیریها و رفتارهای حرفه ای تر از سوی علاقه مندان به فعالیت در صنعت نتورک مارکتینگ همچنین فعالان فعلی این صنعت باشیم.

انبار کردن محصولات در mlm و نتایج آن

انبار کردن محصولات در mlm و نتایج آن

انبار کردن محصولات میتواند بار اقتصادی سنگینی بر بسیاری از افرادی وارد آورد که بدون درک صحیح از صنعت، صرفاً با انگیزه ی کسب درآمد بالا به خرید از شرکتها میپردازند و افراد سازمان فروش خود را نیز نسبت به این مهم تشویق می نمایند.

بهروز مهندس زاده – دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۳

۱۷۳ دیدگاه

 1. آقای آبتین؛ لطفا شما چند کارِ عرف چامعه رو مثال بزنید که موسس یا واردشدگان اولیه در آن کار بیشتر از بقیه سود نمی‌برند.

  پاسخ
  • حقیقت داستان اینه که کسی که کسب و کاری راه اندازی میکنه برای سوددهی هست و میخواد از ایده هاش کسب درآمد کنه. اما سئوال اینه که چطور و با چه قیمتی؟

   پاسخ
 2. کلا دید منفی در کشور ما نسبت به این کار وجود دارد

  پاسخ
 3. مطلب جالبی بود اما به نظر من تو ایران این کار به درد نمیخوره چون با یک بررسی ساده متوجه میشید که قیمتهای اجناس بی دلیل بالا هستند و یا کیفیت پایین تری نسبت به محصولات مشابه دارند

  پاسخ
 4. ایادرآمدزای تواین شرکت ها به طورتصاعدی پیشرفته میکنه؟؟؟؟؟؟
  درحال حاضرکدوم شرکت خوبه ودرحال رشد روش درسته درپیش داره؟؟؟؟(بادران گستران یابیز)
  عتباراین شرکت ها تاچه زمانی هست؟
  ایاراجب پورسانت های که میگرند درسته یانه؟
  ایا آموزش بازاریابی شبکه درداخل دانشگاه وفنی حرفه ای آموزش داده میشه یانه؟به طوررسمی مدرک میدند؟

  پاسخ
  • درآمد توی این شرکتها میتونه (دقت کنید که میتونه و نه حتما) تصاعدی بالا بره که این بستگی داره آیا واقعاً شما تیم خوبی بسازید یا نه که بتونن فروش مناسب داشته باشند و این روال رو هر ماه بهبود ببخشند… .
   در حال حاضر هیچ شرکت مجوزدار قابل اعتمادی توی ایران وجود نداره… .
   این شرکتها فقط پشتوانه قانونی دارند توی ایران و خب این هم یعنی زد و بند!!! لذا از دید من این شرکتها هیچ اعتباری ندارند… .
   در مورد آموزش توی فنی حرفه ای هم چیز خاصی نمیدونم که بخوام کمکتون کنم.
   شادو سربلند باشید.

   پاسخ
 5. امان از حرص
  این درآمد کاملا شبهه ناکه و برای کسی که درصدی براش مهم باشه که یک ذره از پولی که برای خودش و خانواده اش درمیاره حرام نباشه این کارو انجام نمیده
  کاملا شبهه ناکه
  ما بهمون پیشنهاد شد چقدرم گیر دادن که بااااید بریم باهاشون ولی موافقت نکردیم چون هرچی سوال میپرسیدیم یا میپیچوندن یا در مورد شرعی و عرفی بودن درامد میپرسیدیم چیزی نداشتن که قانعمون کنن فقط میگفتن به جایی میرسید که میشینید تو خونه پول میاد تو حسابتون
  خب من هرگز چنین پولی رو به خورد زن و بچم نمیدم

  پاسخ
  • آقا و خانم! مرتضی و فرناز؛
   شبهه ناک بودن درآمد رو عقلتون بهش رسید؟ غیر ممکنه چون طوری که صحبت میکنید نشون میده که هیچ اطلاعی از چگونگی کار ندارید…!
   پیچوندن سئوالات رو بهتون حق میدم و متآسفانه روش جذب افراد توی ایران همین هست ولی شرعی بودن رو به کل بذارید کنار به نظر من. به عقلتون رجوع کنید.
   نتورک مارکتینگ واقعی کاری کاملا درست و بدون مشکل هست ولی خب مثل بانکداری توی ایران، بازاریابی شبکه ای هم اشتباه در حال انجام هست و دقیقاً به همین دلیل هم جواب بسیاری سئوالات وجود خارجی نداره… .

   پاسخ
 6. در انتها جناب مهندس :
  نتورکرها جسارت اجرایی کردن
  ایده هاشون رو دارن و دنیا پر است
  از ترسوهای خوش فکر.
  امیدوارم ایده پرداز جسور باشید
  تا تئوریستین متعصب و بسته .
  موفق باشید.

  پاسخ
 7. سلام جناب مهندس نیمه شبتون بخیر
  اگر به نظر بعضی از دوستان اعتقادی هم ندارین
  حداقل این احترام رو برای خودتون قائل باشین
  که اگر در مورد صنعت جدیدی اطلاع کافی ندارین
  یا تجربه تلخ و نادرستی داشتین که باعث گارد گرفتن
  شما شده و نتیجه اش اینه که سعی میکنید با نظر نتورکرهایی
  که به کارشون مثل روز روشن یقین دارن ، بحث نافرجام کنید
  یه کم عاقلانه و با درک وسیع تری چشمتون رو روی حقیقت
  باز کنید. نتورک ایران هنوز نوپاست ولی با این حال رشد خوبی
  داشته و به دوران طلاییش نزدیکه. البته با این نظرتون موافقم
  که هر شرکتی تو این زمینه مورد تایید نیست حتی اگر قانونی باشه
  چون خودشون هنوز درک درستی از نتورک ندارن. اما لطفا با یه چوب
  همه رو نزنین چون عکسش به مخالفینش ثابت میشه و اون موقع
  سکوت بهترین کار ممکنه.
  سپاس از شما
  پایدار باشید.

  پاسخ
  • سلام مریم خانم.
   نکته مهم و اول اینکه بنده مهندس نیستم. فامیل بنده مهندس زاده هست.
   بخشی از صحبتتون از روی عصبانیت بود که خب قابل درک هست.
   بخشی از صحبتتون تایید صحبتهای بنده بود و بخش آخر باز رد و تهدید من! بلاخره موضع شما چیه؟؟؟
   اگر موافقید که شرکتهای فعلی دارن اشتباه کار میکنن و مثل خیلیهای دیگه فقط شرکت خودتون رو درست میدونید، باز چرا به من میگید در مورد این صنعت اطلاع جدیدی ندارم؟!!

   ضمناْ در مورد این صنعت جدید برای شما، باید عرض کنم زمانی که همین مسئولین زحمتکش، دلسوز و باسواد با نتورک مارکتینگ مخالف بودند، من کتابی نوشتم که هنوزم توی ایران اطلاعاتش به روز و کاربردی هست!
   من با یه چوب همه رو نمیزنم باور کنید، من اصلا با چوب کسی رو نمیزنم. توی تمام بلاگم اسمی از شرکتی نبردم که فلانی و فلانی خوبن و فلانی و فلانی بد! من دارم میگم اصل نتورک چیزی هست که شرکتهای فعلی باهاش فرسنگها فاصله دارن حالا این وسط عده ای هم مثل شما خودشون رو مورد هدف قرار گرفته حس میکنند که خب به خاطر به خطر افتادن منافع، کاملاً قابل درک هست.
   شاد و سربلند باشید.

   پاسخ
 8. متاسفانه، حرص و طمع برای هرچه سریعتر به پول رسیدن و پولدارتر شدن، چشم و عقل این ملت رو کور کرده! من هم چند روز پیش کار بهم معرفی شد، توی پرزنت چندین و چند سوال مطرح کردم که شخص پرزنتر به هیچ کدوم نتونست جواب بده. با اینحال همون شب رفتم و نزدیک به ۷ ساعت پیایپی شروع به تحقیق و مطالعه در این مورد مشغول شدم. هر کسی اندک سوادی داشته باشه کاملا متوجه اشکلات وحشتناک زیاد این سیستم میشه! فقط فرمول سری تصاعد هندسی رو به کار بگیرید تا متوجه بشید. یا مشکلاتی که در سطح جامعه به وجود میاره و…
  اگر هم به زبان انگلیسی مسلط هستید، با یه جستجوی ساده همه چیز رو میفهمید! فقط به طور خلاصه بگم که تمامی این شرکت ها بی برو برگرد، هرمی هستند و قصدشون فقط و فقط بردگی ذهنی شما و خالی کردن جیبتون هست! فریب این شیادان رو نخورید. تمام دنیا درگیر مشکلات اقتصادی هست، اون وقت اینها میان به شما میگن که بیا شامپو بفروش تا مولتی میلیونر بشی!!! آخه آدم حسابی این سیستم از سال ۱۹۲۰ یا ۱۹۳۰ ابداع شده، پس طبق حرفشون تا الان همه غرب و چین که خیلی قبلتر از ما این طرح ها توشون اجرا شد و شکست خورد، باید مردمشون توی استخرای پول درحال شنا کردن میبودن!!! معلومه که افرادی هستند که پورسانت بالای ۱۰ میلیون میگیرن، اینها همون نمونه هایی که هستند که خود سیستم به دلیل نوع طراحیش تولید میکنه تا افراد پایین دست سیستم رو فریب بده. پول اصلی رو حتی اون تاپ لیدرهایی که ۲۰۰ میلیون به بالا هم میگیرن، دریافت نمیکنن. اونها هم در واقع پشمکی بیش نیستن. اصل کاریه صاحبای خود شرکت هان که با اجبار کردن افراد سیستم به خرید یک مشت جنس بنجل در قالب یک بسته بندی شیک، جیب همهشون رو خالی میکنن و سودهای کلان میلیاردی میبرن
  کسی هم که به سود ۵ میلیون میرسه، با یه عملیات ریاضی خیلی ساده میتونه بفهمه که چند نفر اون پایین توی مجموعش به خاک سیاه نشستن که این داره تازه فقط ۵ میلیون میگیره
  سر سوزنی عقل اگه موجود باشه، همه چیز شفافه و واضحه. ولی خب مگه طمع میذاره که چشم عقل باز بشه؟!!! مگه آرزوهای دوردست و امیدهای پوشالی اجازه میدن؟!!!
  حکایت این جماعت هم شده حکایت همون میمونی که توی چرخک قرارش میدن و جلوش یه موز رو با یه طناب میبندن تا به طمع گرفتن موز توی اون چرخ بدوه و انرژی کشتی ای که اربابان این صنعت در اون نشستن تامین بشه! این یعنی همون بردگی ذهنی!
  متاسفانه اون هرمی که فراماسون ها طرحش رو کشیده بودن، حقیقته! تلخه، خیلی تلخ! ولی حقیقته!!! همون طرحی که طبقه کف اون رو یک مشت گوسفند تشکیل میدن که از بالا دست خودشون خبر ندارن! یک مشت گوسفندی که با یه مقدار دادن علف، از همه چیز اونها( از شیرشون تا پوست و گوشتشون) استفاده میکنن
  من هم یکی از همون گوسفنهام که بلند شدم و دارم داد میزنم “لطفا گوسفند نباشیم”
  آقای بهروز مهندس زاده، من با شما آشنایی ندارم، ولی طبق گفته هاتون با این شرکت ها آشنا هستید! پس باید بدونید که همین شرکت ها توی غرب هم با شکست مواجه شدن و یا در مورد اون جریانات قانونی امثال این شرکت ها توی آمریکا اطلاع داشته باشید. پس چطور میاید از نتوورک مارکتینگ صحیح صحبت میکنید؟!!! توی خود کشورهایی پیشرفته با اون همه قانون، بازاریاب های اون شرکت ها درآمد بسیار پایینی دارن و هزار مشکل دیگه که توی این مطلب نمیگنجه! بعد شما از نتوورک مارکتینگ اصولی حرف میزنید. این تازه توی اون کشورهای قانونمنده!
  کشور ما که همینطوریش تا خرخره توی فساده. این شرکت ها هم که پایشون روی کلاهبرداری و فساد بنا شده! دیگه خودتون تا ته قضیه رو دریابید که چه زد و بندی مثلا بین سران این شرکت ها و افراد فاسدی که توی بعضی ارگان ها هستند میتونه انجام بشه! یا اینکه چه نفوذی داخل بعضی از رسانه ها دارن!
  تا میتونید افراد رو از اینکار نهی کنید! حکومت که همینطوریش توی تمام این چند دهه تا جایی که تونسه با حماقت ها و بودن یک مشت ابله در راس کار نسل ها رو سوزونده! حداقل دیگه خودمون دیگه نذاریم که جوون های این مملکت هم همون سرمایه اندک و هم زمان با ارزششون از دست بره! دیگه از افسردگی هایی که میتونه بعد از متوجه حقیقت شدن براشون به وجود بیاد که میگذریم!
  این هم لینک یه مقاله برای کسانی که به انگلیسی تسلط دارن! اگر هم ندارید، از کسی که زبانش خوب هست کمک بگیرید و ازش بخواید که این مقاله رو براتون بخونه! ارزشش رو داره. یا اینکه همون شخص بهتون توی تحقیق در مورد این شرکت ها و تاریخچشون کمک کنه
  http://www.falseprofits.com/MLM%20Lies.html

  پاسخ
  • وقتتون بخیر
   زیاده گویی نمیکنم چون حرفهاتون به دور از منطق هست بسیاریش… .

   ببینید نتورک مارکتینگ یعنی این:
   من با یه شرکت قرارداد نمایندگی مستقیم میبندم که بهم محصولاتش رو با تخفیف میده ولی در حالی که نیازی نیست خرید عمده داشته باشم.
   در مرحله بعدی این حق رو دارم که این محصولاتی رو که با تخفیف میخرم، هم خودم مصرف کنم و هم به کس دیگه ای بفروشم یا که تمامش رو بفروشم یا که تمام محصولات مورد مصرف شخصی خود من قرار بگیره.
   حالا میتونم از افرادی دیگه هم دعوت کنم که اونها هم همین کار رو تکرار کنند.
   این افراد هم میتونن از افراد دیگه ای دعوت کنند که این کار رو انجام بدن و … .

   پس اتفاقی که میفته خیلی ساده اینه که شرکت محصولاتش رو میفروشه و نمایندگان مستقیمش رو هم توی سودش شریک میکنه ولی خب شرکت باید سود خوبی بکنه که بخواد بیزینس خودش رو ادامه بده و طبیعتا باید درآمدش بیشتر باشه!!!

   مگه شما میتونی ادعا کنی که چون شرکت مرسدس بنز بیشتر از کارگرهاش درآمد داره، پس این شرکت کلاهبرداره؟؟؟!!! البته ادعا که میتونی بکنی ولی این ادعا چقدر درسته و چقدر منطقی رو خودتون بهتر از همه میتونید قضاوت کنید 🙂

   شکی در این نیست که سوء استفاده هست، در واقع همیشه بوده. مثلاً مرسدس بنز میاد ماشین تولید میکنه و سایپا هم میاد ماشین تولید میکنه. تفاوت کیفیت محصولات و خدمات بر همه مثل روز روشن هست. حالا باید بگیم صنعت خودروسازی مشکل داره یا یه شرکت خودروساز خاص داره سوء استفاده میکنه و کار خودش رو نادرست انجام میده؟ 🙂

   توی کارخونه ی مرسدس بنز هم درآمد کارگر و مهندس طراحی و مدیر فروش و … با هم برابر نیست ها! پس باید گفت اینها هم گوسفند هستند و داره ازشون سوء استفاده میشه؟

   به هر حال ممنون از وقتتون که نتایج تحقیقاتتون رو با ما در میان گذاشتید اما متأسفانه تحقیقات شما از پایه اشتباه بوده 🙂

   پاسخ
   • خیلی برام جالب بود وقتی دیدم شما که خودت رو مطلع میدونی با این مثال خنده دار از نت وورک دفاع کردی دوست من پایه نت وورک بر حسب خرید محصولاتی هستش که در بازار نمونه ای نداشته باشه این یعنی خارج کردن رقیب از این فضا برای فروش و قیمت دهی ازاد این طرح در خارج کشور هم بارها شکست خورده و ما میدونیم سود این مدل کار ها فقط برای سر شاخه هاست و افراد ضعیف جامع که عمدتا از تحصیلات خوبی هم برخوردار نیستن یا در حالتی از فشار مالی و شخصیتی هستن که نیاز به کاری دارن که بی زحمت با پرستیژ بالا و سود اور باشه جذب میشن غافل از این که این کار همون سرابی هست که بزرگترین ضررش سوخت وقت و عمرشونه باز شرکت هایی بودن که از خارج کشور بازار ایران رو هدف قرار داده بودن مثل کیو آی و … اینها هم عمل کرد درستی نداشتن جناب مطلع پس بیایم باور کنیم این کار اون چیزی نیست که نمام نیاز ها و پول زندگی ما رو پوشش بده خواهش میکنم برای شعور و وقت خودمون ارزش قاعل باشیم وهر چیکه به صورت هرم و تصاعد باشه با یه اصول ساده متوجه میشید تنها راه ادامه طولانی کردن این هرمه و هیچ وقت راس این هرم تغیری نمیکنه و هر چه میای پایین هرم گسترده تر و شما ضعیف تر و برای تامین منافع اون راس هرم باید تلاش بی ثمر کیند اسیر ادم هایی نشید که برای جبران ضرر خودشون و کلاهی که سرشون رفته میخوان شما رو گمراه کنن

    پاسخ
    • پایه نت وورک بر حسب خرید محصولاتی هستش که در بازار نمونه ای نداشته باشه: منطق این حرف چیه وقتی خیلی از شرکتهای معتبر دنیا با محصولاتی که عیناً در بازار وجود داشتند یا حداقل نمونه هاشون به وفور وجود داشته، شروع کردند و موفقیتهای بزرگ هم حاصل کردند!!!

     ما میدونیم سود این مدل کار ها فقط برای سر شاخه هاست: شما نمیدونید که وقتی جنسی به فروش میرسه، تمام افرادی که توی فروش نقش داشتند، از سودش پورسانت میگیرن و در این بین، خود فروشنده سود اصلی رو میکنه چون بیشترین نقش رو در فروش اون کالا داشته و بالاسریها بسته به فاصله ای که تا فروشنده دارند، درصد سودشون متغیر هست. این یعنی اینکه در یک فروش، بیشترین سود رو فرد کف هرم میکنه نه بالایی!!!! این یعنی اینکه شما نمیدونید که از چی حرف میزنید 🙂

     جناب مطلع پس بیایم باور کنیم این کار اون چیزی نیست که نمام نیاز ها و پول زندگی ما رو پوشش بده: جناب نامطلع بیاید باور کنید که من در تمام بلاگم همیشه تلاش کردم تا به این مهم اشاره کنم که نتورک مارکتینگ یه بیزینس هست که مثل هر بیزینس دیگه ای میتونه موفقیت ساز باشه و میتونه شکست به همراه بیاره. چقدر خوبه که واقعاً اهل تحقیق باشیم!

     در مورد سایر فرمایشات گوهربارتون هم بارها صحبت کردم. اگر اهل تحقیق باشید بدون شک توی همین بلاگ جوابتون رو میگیرید و اگر هم اهل تحقیق نیستید که خب جای صحبتی باقی نمیمونه.

     فراموش نکنید که من نتورک کار نمیکنم دوست دلسوز 🙂

     پاسخ
 9. سلام
  یکساله که با نتوورک مارکتینگ اشنام
  این یکسال فقط دو ماه اولش انگیزه واسه کار داشتم
  چون واقعا فکر کردم هزینه ای واسه کار نمیخواد و تلاش زیادی هم نمیخواد
  با وجود شغل تمام وقت این کارو انجام دادم و جز ضرر هیچی نصیبم نشد
  نمیگم مقصر نتوورک مارکتینگ بود
  مقصر اطلاعات و روشی بود که به صورت تحمیلی به ما ارائه شد
  اجبار به خرید زیاد و قیمت بالای اجناس مشتریان کمی برای خرید ایجاد میکرد
  من که تجربه فروش نداشتم مجبور به نگهداری اجناس در خانه داشتم و نوع برخورد دوستانم با این کار طوری بود که انگار من فروشندم.

  پاسخ
  • سلام
   وقتتون بخیر
   ممنون از اشتراک تجربیات ارزشمندتون.
   این قسمت از فرمایشاتتون رو باید با طلا نوشت:
   نمیگم مقصر نتوورک مارکتینگ بود
   مقصر اطلاعات و روشی بود که به صورت تحمیلی به ما ارائه شد
   اجبار به خرید زیاد و قیمت بالای اجناس مشتریان کمی برای خرید ایجاد میکرد
   من که تجربه فروش نداشتم مجبور به نگهداری اجناس در خانه داشتم و نوع برخورد دوستانم با این کار طوری بود که انگار من فروشندم.
   .
   .
   .
   دقیقاً به همین دلیل هست که میگم توی ایران خبری از نتورک مارکتینگ نیست که هدف صرفاً یک بازی شبیه نتورک مارکتینگ هست که بازیگردانهای اصلی سودهای مالی و غیر مالی کلانی میکنند… .
   براتون آرزوی شادکامی و سربلندی میکنم.

   پاسخ
 10. جناب مهندس زاده
  لطفا شماکه الفبای نتورک رو نمیدونید تو سایت تون اینقدر منفی نزنید لطفا اگر هم میخواین نظری بدید از روی آگاهی وعلم به موضوع باشه ؛ خودتونو مدیون این همه انسانی که تونتورک کار میکنند نکنید .
  من یقیین دارم اونایی که میگن نتورک در ایران جواب نمیده ویا ما چند ماه کار کردیم جواب نگرفتیم , به استحضارشون برسونم که اصلا شما واقعا اگر نتورکرو کارمیکردی (درست واصولی) یقینا با دوام آوردن دراین سیستم جواب می گرفتید.
  متاسفانه عادت به روزمرگی وایجاد تعقییر دربعضی از ما انسانها سخته وحاضر به تعقییر نیستند وکم صبر وتوقعات زیاد میخوان تو هرکاری یکشبه پول دار بشن دریغ ازاینکه اونهاییکه در کارهاشون موفق شدند توکارشون استخوان خردکردن وتلاش وپشت کار داشتند که نتیجه گرفتند , حال چه درکارسنتی وچه درنتورک, پس لطفا از عزیزان خواهش میکنم اگر میخواهند درمورد یک مطلبی نظر بدهند آگاهانه باشه , یادمان نرود که اطلاعات غلط دادن ونظرهای ازروی عدم آگاهیی دادن نوعی حق الناس محسوب میشود , پس مواظب گفتار(نوشتارمان) باشیم.
  درپایان برای تمامی هموطنان عزیزم ازخداوند آرزوی موفقیت وسربلندی وثروت طلب میکنم

  پاسخ
  • حامد جان وقتتون بخیر
   من چه منفی زدم و شما از کجا به این نتیجه رسیدی که من مخالف نتورک هستم و اصلاً چیزی در مورد نتورک مارکتینگ نمیدونم؟!!
   به هر حال مطالعه مجدد کامنت شما نه فقط به من که به خیلی ها نشون میده مخاطب کیه و در چه سطحی از سواد قرار داره 🙂
   اگر واضح تر و با ادبیات صریح تر و درست تر بنویسید، شاید بشه بحثی منطقی رو با شما دنبال کرد!

   شاد و سربلند باشید.

   پاسخ
 11. سلام …
  هدف از این متن نه مخالفته نه موافقت ..
  من مدت زیادی هست با کسب وکارهای اینترنتی کسب درامد میکنم بایدم بگم قبل از شروع هرکاری اطلاعات لازم واستانداردهایش روبدست می اورم وللانم مشغول نتورک بصورت تمام وقت هستم ..
  درمورد نتورک ایران میتونم به جرات بگم از اسنانداردهای جهانیش فاصله زیادی داریم وخارج از مرز ایران نمیشه به اینصورت کارکرد وجواب گرفت بنابراین با کنارگذاشتن تعصبای خانمان سوز سعی کنید خودتون اصولش یادبگیربد وتجرا کنید چون اب از سرچشکه گل الود هست …

  پاسخ
  • سلام دوست خوبم.
   دقیقاً تمام صحبت منم همینه: آب از سرچشمه گل آلود هست اما به افرادی که هیچ اطلاعی ندارند، طوری کار و شرکتها معرفی میشه که گویی بدون هیچ ایرادی و با تضمین ۱۰۰ درصد افراد میخوان پول پارو کنن!!!

   تمام تلاشم اینه که بخش بسیار کوچکی از مشکلات بیشمار این تجارت توی ایران رو به بقیه نشون بدم.

   ممنونم از دیدگاه ارزشمندتون.
   شاد و سربلند باشید.

   پاسخ
 12. من چند سال پیش وارد این حرفه شدم و متاسفانه بهترین و نزدیک ترین اطرافیان خودم هم وارد کردم اما حتی نتونستم محصول خریداری شده رو برای خودم و اونا بگیرم. حالا بماند پورسانت هایی که نه من و نه زیر مجموعه ام دیدن.

  پاسخ
  • وقتتون بخیر و ممنون از نظر ارزشمندتون و اشتراک گذاری تجربتون.
   عرض کنم حضورتون که سوای بحث عدم وجود این شبه قوانین در زمانی که شما مشغول به کار شدید، باید دید که آیا اصلاً شما مشغول نتورک مارکتینگ بودید یا یکی دیگه از بازیهایی که به اسم نتورک اجرا میشه… .
   شاد و سربلند باشید.

   پاسخ
 13. سلام.آقای مهندس زاده شما کاروزندگی نداری بیست و چهار ساعت به این و اون منفی میزنی من یقین دارم که یک نفر تو رو استخدام کرده که نتورکو خراب کنی.در ضمن اینم بگم که وقتی اومدی تو سیستم نتورک باید به اون ایمان داشته باشی و براش تلاش کنی تا به یک جایی برسی در غیر اینصورت یقین داشته باش هیچ جایی تو نتورک نداری یکی از دوستام یک سال پیش به من گفت بیا نتورک کار کنیم با هم دیگه موفق میشیم من گفتم وقتی موفق شدی دست مارم بگیر و مسخرش کردم دوستم گفت یه روزی پشیمون میشی میای تو کار الان یه سال از کار تو نتورکش میگذره درآمدش چهار تومنه من از تصمیمی که یک سال پیش گرفتم پشیمونموالان تازه دارم تو نتورک کار میکنم از محصولاتشم استفاده میکنم و واقعا راضیم.خلاصه هرکس به حرف این مرد گوش بده پشیمون میشه. تصمیم با خودتونه که چطور زندگیتونو بسازین.

  پاسخ
  • سلام علی آقا.
   ممنون از حصورتون.
   عرض کنم در مورد کار و زندگی که خب برخی هستند که همین اینترنت منبع درآمدهای مختلفشونه ولی خب به ازای هر یک نفر از این دسته، هزاران نفر هستند که هرگز نمیتونند تصور کنند که هر ثانیه ای که دارن توی اینترنت با وبگردی هدر میدن و با توهین و افترا سر میکنند، برای بقیه داره درآمدزایی میکنه… . پس زیاد تعجب نکنید که من به قول شما ۲۴ ساعته دارم منفی میزنم! من منبع درآمدم اینترنت هست و راههای درآمدیم به قدری متنوع و سودده هستند که نیازی به استخدام!!! و توهمات اینچنینی نداشته باشم 🙂

   در مورد خراب کردن نتورک: راستش سئوال اینه که اصلاً نتورکی وجود داره که من بخوام یا هر کس دیگه بخواد اون رو خراب کنه؟ چهار تا شرکت داریم، که خب در موردشون دوباره گویی نمیکنم، که شبیه نتورک هستند و بس. بعد چی رو باید تخریب کنم؟! چیزی که از پایه خراب هست نیازی به تخریب نداره به نظر من… .

   این داستان ایمان رو باید خدمتتون عرض کنم که توی تمام کسب و کارها همینطور هست و اگر تجربه ی بیزینس کردن داشته باشید راحت متوجه میشید. اگر آدم بیزینسی رو استارت میزنه (از هر نوعی) باید به اون بیزینس ایمان داشته باشه. حالا میخواد یه شرکت نظافتی باشه یا یه فروشگاه اینترنتی یا نتورک مارکتینگ یا انواع کلاهبرداریهایی که به اسم نتورک میشه!
   اینکه یکی از پایه های آموزش توی نتورک شده ایمان آوردن به این صنعت به این خاطر هست که خب فرد باید کسب و کارش رو بشناسه و از اونجایی اغلب افراد آشنایی با هیچ نوع کسب و کاری ندارند، از این راه و با اسم ایمان، اونها رو به کسب و کار پیوند میزنند وگرنه در نهایت ایمان و موارد مشابه لازمه ی موفقیتی توی هر کسب و کاری هست و دلیل بزرگ شدنش توی نتورک صرفاً راحت تر بودن استارت این کار هست که خب برای بسیاری قابل هضم نیست ولی دقیقاً همین نکته ساده (ایمان داشتن به کاری که داری انجامش میدی) شده محل مانور به اصطلاح نتورکرهای ایرانی که هرکسی کار رو خواست کنار بذاره یا نتیجه نگرفت از کارش، بهش انگ بی ایمانی بچسبونن و بقیه رو با شستشوی ذهنی حفظ کنند و الباقی داستان… .

   من اینجا به کسی نمیگم به حرفم گوش بده یا نه، فقط حقایق رو بازگو میکنم و با این مباحث، فرصت تحقیق و کسب اطلاعات واقعی رو برای افرادی که دنبال حقیقت هستند فراهم میکنم. خب در این بین منافع بسیاری هم به خطر میفته و شروع میکنند به فحاشی، توهین، تهمت زدن و سایر کارهایی که فقط از خودشون و امثال خودشون بر میاد… .

   شاد و سربلند باشید.

   پاسخ
   • سلام
    دوست عزیز حال شما
    نمیدونم این مقالتون برای کی هستش؟ و کی منتشرش کردید
    اما چندتا نکته که خدمت شما باید عرض کنم اینه
    آموزش و پروش هم متسفانه داخل ایران به کیفیت و درستی کشورهای اروپایی انجام نمیشود
    با این شرایط باید گفت خب اموزش و پروش باید کلا جمع شود چون کیفیت مطلوب را دارا نیست
    یا فوتبال هم داخل کشور به کیفیت کشورهای اروپایی انجام نمیشود و از پایه و اساس داری مشکل است
    با این شرایطی که شما میگید باید فوتبال هم جمع شود
    چون در اصل اصلا فوتبالی وجود نداره.!!!!!
    حالا بازاریابی شبکه ای هم به همین صورته
    کشور ما کلا ۵ ساله درگیر تجارت الکترونیک شده
    چطور انتظار دارید که ما الان مثل کشورهای اروپایی که ۵۰الی ۶۰ ساله که کار نتورک مارکتینگ رو انجام میدن حرفه ای نت کنیم؟؟؟
    چه بسا که توی همین پنج سال هم دیده شده که نتورک الان با نتورک ۵ سال پیش کلی فرق کرده و حرفه ای تر شده
    و به سمت درست فعالیت کردن رفته
    اما اصلاح تمام موارد توی نتورک کار یک شب با دو روز نیست
    که ما از همون لحظه ی اول استارت کاریمون باید مثل کشور هایی که ۶۰ ساله دارن نت میکنن فعالیت کنیم
    این تفکر شما ایا درسته؟؟؟
    یادمون باشه نتورک توی ایران هنوز نوزاده

    پاسخ
    • سلام و وقت بخیر
     مهمترین نکته ای که باید عرض کنم حضورتون: کوچکترین ارتباطی بین نتورک مارکتینگ و تجارت الکترونیک وجود نداره و باید این رو بلاخره یاد بگیریم که: نتورکرها و شرکتهای نتورک مارکتینگ مختلف در سراسر دنیا، صرفاً از بسترهای تجارت الکترونیک برای بهبود و توسعه کارشون بهره میگیرند و اینکه این دو یعنی نتورک و تجارت الکترونیک رو به هم وصل کنیم، خیلی ناشیانه هست… .

     اما نکته بعدی: اینکه نتورک توی ایران به شدن نوپا و ضعیف هست رو تأیید میکنم اما مشکل اینه که موقع معرفی کار و شرکتهای مختلف توی ایران، اصلاً به این مهم توجهی نمیشه در نتیجه من تلاشم رو میکنم که بخش بسیار کوچکی از مشکلات بیشمار شرکتهای نتورک و صنعت بازاریابی شبکه ای توی ایران رو اینجا بازگو کنم.

     و نکته بعدی اینکه من همیشه به همه گفتم من هیچ شرکتی رو تأیید نمیکنم و توصیه من هم اینه که با شرکتهای فعلی کار نکنید تا شاید شرکتها به خودشون بیان و در راستای بهبود وضعیتشون قدمهایی بردارند و شاید یه روزی بلاخره یه شرکت واقعی و درست و حسابی بیاد و توی ایران استارت بزنه. پس وضعیت خراب نتورک توی ایران رو گوشزد میکنم و خودم هم با شرکتهای فعلی کار نمیکنم.
     حالا کسی که عرایض بنده رو میخونه، خودش تصمیم میگیره که با این نوزاد خطاکار شروع به کار کنه و پول و زمان و انرژیش رو توی ریسکی بزرگ قرار بده یا که صبر کنه و در زمان و مکان مناسب با شرکت مناسب کارش رو استارت بزنه.
     که خب این رویه ی من با روحیه ی خیلیها سازگار نیست… .

     شاد و سر بلند باشید.

     پاسخ
 14. به نظرم نتوورک یکی از بهترین شغلهای موجود در کشور است علاوه بر این که درامد خوبی دارد انسان ساز نیز هست و همچنین برای شروع ان نیاز به سرمایه ی اندکی میباشد

  پاسخ
 15. با سلام .جالب بود…من خودم شخصا به ااین مشکل برخوردم و توانایی فروش نداشتم اما با کمک بالاسری..و فقط اقدام کردن کاملا این مشکلم هل شده و میتونم بگم الان یک فروشنده حرفه ای هستم…و بر اساس تجربم میتونم بگم کسانی که به این مشکل بر میخورن درسته که فروش رو در نظر نگرفتن اما همین مشکل یک نیروی محرکه عاالی و اجباار گر میتونه باشه برای تترکوندنه حبابه ترسه فروش…

  پاسخ
 16. با سلام/توی یک قسمت مقایسه ای بین شرکت های هرمی و بازاریابی شبکه ای انجام دادین در آخرم گفتین من تفاوتی نمیبینم.
  خودتون دارین میگین شرکتهای هرمی اجناس غیر مصرفی و با ارزشی کمتر از ارزش بازار،توی بازاریابی شبکه ای کالا غیر مصرفی؟ توی بازار با ۵ برابر ضرر فروخته میشه؟؟؟؟ خب معلومه نه پس تفاوت هست
  یه موضوع دیگه که اصل بحث شماست(product inventory)…توی بازاریابی شبکه ای اون بازاریاب ماهیانه داره بین ۵۰ تا ۹۰ میلیون جنس میفروشه واسه نهایتا ۱ میلیون حقوق بعد نمیتونه ۲ میلیون جنس بخره ۵۰۰ خودش استفاده کنه و ۱.۵۰۰ بفروشه واسه درآمدی در آینده بین ۵ تا ۱۰ میلیون
  بعدشم مگه قراره تا آخر عمرش جنس بفروشه؟ نهایتا ۲-۳ سال
  بعد از اینکه به یک سقف خریدی رسید فقط برای استفاده شخصیش جنس از شرکت بخره.
  من هیچکدوم از حرفاتون رو قبول ندارم متاسفانه

  پاسخ
 17. با سلام و احترام:نتورک زندگیه منو ساخت.نتورک فق پول ساز نیست انسان ساز هم هست.متشکرم.

  پاسخ
 18. با تشکر از اقای مهندس زاده که سریع و درست نظرشون گفتن

  پاسخ
 19. سلام
  من یه بار خواستم مجوز یه شرکت بازاریابی رو تو شهرستان خودم چک کنم زنگ زدم دفترشون گفت اقا اینا مجوز تو شهرستان ندارن
  اگه مجوز ندارن اون شرکت نمیتونه درشون ببنده مگه میشه مگه داریم هنوز داره کار میکنه

  پاسخ

بازتاب های این مطلب

 1. آیا بازاریابی شبکه های اجتماعی واقعا مفید است؟ – آواکس - […] آموزش بازاریابی شبکه ای: product inventory و طرحهای هرمی – آموز… […]
 2. بازاریابی اینترنتی پنبه ریز - جدیدترین های - […] آموزش بازاریابی شبکه ای: product inventory و طرحهای هرمی – آموز… […]

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

اگر کسی به دیدگاه من پاسخ داد، از طریق ایمیل به من اطلاع دهید!