موسسه خیریه بهنام دهش پور؛ کمک به بیماران سرطانی

طرحهای پاداش در نتورک مارکتینگ: Matrix

ماتریکس در نتورک مارکتینگدر ادامه معرفی انواع طرحهای پاداش در مولتی لول مارکتینگ به سومین نوع این طرحها یعنی طرحهای matrix میرسیم. در این طرح، هم تعداد افرادی که می‌توانید در سطح اولتان داشته باشید و هم تعداد سطوحی که بابت فروشهای آن پورسانت دریافت می‌کنید، محدود است (عرض و عمق طرح هر دو محدودند). اما تفاوتی که این طرح با طرحهای Uni-Level و Breakaway دارد، خاصیت Spillover در Matrix است. همانطور که تا اینجا متوجه شده‌اید، در دو طرح پیشین تنها می‌توان در سطح اول افراد را مستقیماً قرار داد اما در Matrix، اگر تعداد افرادی که مستقیماً وارد می‌کنید بیش از تعداد مجاز در سطح اول (عرض طرح) باشد، می‌توانید آنها را در سطوح بعدی قرار دهید که به این حالت Spillover گفته می شود. این ویژگی Matrix باعث جذب آدمهای تنبل به آن شده است.

 

طرحهای پاداش در نتورک مارکتینگ: matrix

 

همان طور که درشکل می‌بینید، فردی که شاخه میانی را تشکیل می دهد (۲) از دو شاخه‌ی کناری تنبل‌تر است. بالاسری او برای رشد این شاخه خود، چاره ای جز قرار دادن کسی زیر دست او ندارد. (با فرض محدود بودن عرض به ۳ ). با همان یک نفری هم که A از طریق Spillover از Upline خود می‌گیرد، می‌تواند درآمد داشته باشد در حالیکه خود هیچ کاری نمی‌کند. این نقطه ضعف Matrix در Spillover، در طرح Binary با قراردادن شرط تعادل، جبران شده است.

همان طورکه در دو طرح پیشین شرایطی برای دریافت پورسانت از سطوح بیشتری در عمق سازمان وجود داشت، در طرح Matrix نیز چنین شرایطی وجود دارد و در تمام حالات اگر کسی در زیر‌مجموعه شما به این شرایط دست یابد، شما دیگر واجد شرایط دریافت آن نوع پورسانت نخواهید بود. به این پورسانتها اصطلاحاً Infinity Bonus می‌گویند.

 

 

طرحهای Matrix با ابعاد مختلف به کار می‌ روند که معمول‌ترین آنها ۹ × ۳، ۷ × ۴،۷ × ۵ و ۱۲×۲ می‌باشند. (عدد اول نشان دهنده عرض و عدد دوم نشان دهنده عمق طرح است) این ابعاد در حقیقت سقف تعداد افراد مجموعه شما را مشخص می‌کنند. برای مثال یک طرح ۹ × ۳ را در نظر بگیرید: در سطح اول شما، ۳ نفر قرار دارند که هر یک از آنها می توانند در سطح اول خود، ۳ نفر داشته باشند در نتیجه سطح دوم شما شامل ۹ نفر خواهد بود و در نهایت در سطح ۹ تعداد ۱۹۶۸۳ نفر حضور خواهند داشت که در کنار شما مشغول به فروش محصولات شرکت و کسب درآمد هستند و در مجموع در کل سازمان شما ۲۹۵۲۳ نفر در حال فعالیت می باشند. فعالیت اصلی آنها هم، فروش محصولات شرکت به مصرف کنندگان نهایی و ساختن سازمانی از فروشندگان است.

در نگاه اول شاید Matrix نسبت به Breakaway برای سطوح بیشتری پرداخت کند. مثلاً یک Matrix با ابعاد ۱۲×۲ را در نظر بگیرید و یک Breakaway که برای ۶ نسل از Breakaway ها پورسانت پرداخت می‌کند. اگر در طرح دوم، رسیدن به مرحله Breakaway بعد از ۳ مرحله دیگر مقدور باشد، در نتیجه این طرح مجموعاً برای ۲۴ سطح پرداخت می‌کند یعنی دقیقاً ۲برابر Matrix فرضی ما.

 

تعداد شرکتهایی که از این طرح استفاده می‌کنند، نسبت به کاربران سایر طرحها بسیار کم است. Matrix هم سقفی برای درآمد تعیین نکرده است.

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

اگر کسی به دیدگاه من پاسخ داد، از طریق ایمیل به من اطلاع دهید!