موسسه خیریه بهنام دهش پور؛ کمک به بیماران سرطانی

پریسا؛ الفبای موفقیت

پریسا؛ الفبای موفقیت

موفقیت برای هر کس مفهوم خاص خود را دارد اما به نظر من رسیدن به چیزی که نام موفقیت بر آن می نهیم، پیمودن مسیری ثابت را می طلبد که در این مطلب قصد تعریف این مسیر را دارم.

همه میدانیم که پیش از نوشتن به هر زبانی باید الفبای آن زبان را فرا گرفت؛ اگر قصد دارید موفقیت زندگی خود را بنویسید (حاصل کنید)، گریزی از فراگیری الفبای موفقیت نخواهید داشت. پریسا را به عنوان الفبای موفقیت بشناسید و امیدوارم که در مسیر موفقیتهای زندگیتان، همچون من از این الفبا بهره بگیرید.

چرا پریسا؟

نخست باید به پایه ای ترین سئوال پاسخ داد، چرا پریسا؟ چرا برای موفقیت این الفبا برگزیده شده است و چرا آن را منتشر کرده ام آن هم بعد از نوشتن فرمولهایی مثل METS که در نخستین کتابم به آن اشاره کرده بودم (کتاب هرگز به چاپ نرسیده ی “نتورک مارکتینگ از نگاهی دیگر“):

پایداری راه یگانه ی سربلندی و آزادی

البته شاید به نظر بسیاری الفبای موفقیت چیزی جز این باشد که خب در این مورد صحبتهای بسیار می توان کرد اما در مسیری که تا به امروز طی کردم و با تجاربی که تا به امروز در زندگی بدست آورده ام، الفبای موفقیت را در بهترین حالت میتوان در پریسا دید. گاهی یک اسم میتواند بهترین الهام بخش زندگی باشد… .

در ادامه و برای باز کردن بیشتر موضوع مثالهایی ارائه خواهد شد که همگی تجارب خودم هستند و صد در صد مطابق واقعیت… .

پایداری

اولین و محرزترین چیزی که در مسیر موفقیت لازم و حیاتی به حساب می آید، پایداری و ثبات در مسیر است:

رهرو آن نیست که گهی تند و گهی خسته رود، رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود.

همه ما تا به امروز تجارب بسیاری را اندوخته ایم؛ خواه خوب خواه بد، آنچه در تمام موارد مشترک بوده است (ولو بدون آگاهی خودمان!) پایداری بوده که در مسیر داشته ایم حال پایداری در انجام کارهای نادرست یا در انجام کارهای درست.

سال ۱۳۸۶ که اولین بار روی ۸۴edu.net مطلبی منتشر کردم تا اوایل بهار ۱۳۸۷، پایدارترین حالت ممکن را در یک مسیر داشتم اما در بهار ۱۳۸۷ که بنا به دلایلی سایت به مدت دو ماه از دسترس خارج بود، تازه متوجه شدم که چرا تا آن روز، فقط ۳۰۰ ۴۰۰ هزار تومان درآمد داشتم! من که خیلی جدی بودم!!! خیلی هم ثابت هر روز حداقل ۱۰ ساعت روی سایت کار میکردم و فعالیتهای مثلاً تبلیغاتی داشتم اما خوشبختانه از دسترس خارج شدن سایت کمکی کرد تا کمی عقب بایستم و مسیری که با تمام قدرت در حال پیمودنش بودم را بررسی کنم؛ بله پایداری مثال زدنی در مسیری اشتباه…! نوشتن مطالبی که محبوبیت خاصی نداشتند (اون روزها البته!) و بعد دل خوش کردن به موتورهای جستجو بدون اینکه تدارکی برای پذیرایی از آنها ببینم!

حکایت تبر کند هیزم شکن و درخت شده بود! با تبری کند با جدیت تمام مشغول قطع کردن درخت بودم غافل از اینکه اصل این هست که باید این جدیت و پایداری رو در مسیر درست نشون بدم.

اما بعد از اصلاح مسیر و دریافتن محل اشتباهات، باز مجددا می بایست در مسیر ثابت میبودم تا به جایی برسم که درآمد یک هفته ام بیشتر از درآمد حدود ۴ ۵ ماهم باشد! مسیر درست را پیدا کردم و در پیمودن آن، با وجود تمام مشکلات، پایدار باقی ماندم.

در مسیر جدید، دزدیده شدن محتوای تولید شده بود، تغییر الگوریتم های گوگل بود (که مدت طولانی بلاگم را بلاک کرده بود! از آخر هم دلیلش را نفهمیدم!)، توهین ها و تهدید های بسیار بود و … که هر یک به نوبه خود برای دلسرد کردن یک نفر که به دنبال موفقیت های محبوب خود هست، تأثیر چشمگیر دارند (و البته تأثیر گذار هم بودند که باعث شد برای مدتی نوشتن در بلاگم را رها کنم و صرفاً برای کسب و کارهای کاملاً انگلیسی زبان برنامه ریزی داشته باشم) اما در بازگشتی که پس از استراحت داشتم، پایدارتر از گذشته دست به کار شدم و باز در مقابله با مشکلات موجود در راه موفقیت به همین اصل برمیگردم که بدون ثبات قدم، ره به جایی نخواهم برد و نخواهید برد… .

پایداری نخستین گام در راه موفقیت

پایداری نخستین گام در راه موفقیت

 

راه

حکایت جالبی که برای خود من هم زیاد پیش آمده است؛ نشستیم سر جامون، زحمت هیچ تکونی رو هم به خودمون نمیدیم و منتظریم نتایج از غیب برسن و ما سربلند بزنیم بیرون که آره، من موفق شدم!!!

وقتی قراره پایدار باشیم باید راهی رو طی کنیم تا توی اون ثبات و پایداریمون رو به کار بگیریم!

باز هم برمیگردم به اوایل راه اندازی ۸۴edu، زمانی که حتی عادت به مطلب گذاشتن هم نداشتم! درست توی ۱ ماه اول بود که حسابی عصبی بودم که چرا این همه من آنلاینم ولی سود خاصی نمیکنم! بعد که سایت رفت پایین و دوباره اومد بالا، تازه متوجه شدم بابا وقتی هیچ کاری نمیکنی و هیچ راهی رو استارت نمیزنی که درآمدساز باشه و زمینه های کسب درآمد رو فراهم کنه، حالا به بهترین شکل و با بیشترین انرژی هم آنلاین شو، نتیجه چیه؟ هیچی! چون در جا نشستی و فقط میگی که چرا، چرا، چرا!!!

انتخاب راه درست برای پیمودن و داشتن ثبات در اون رو به عنوان اصل دوم به یاد داشته باشید.

راه درست، گام دوم در مسیر موفقیت

راه درست، گام دوم در مسیر موفقیت

 

یگانگی

دیدید این بچه هایی که چندین و چند سایت رو با هم میارن بالا؟ یا اینایی که خودشون رو چند تا جای مختلف مشغول به کار میکنن؟ توی صحبتهای قبلی در مورد “پ” و “ر” همواره از یک راه صحبت کردم و یک مسیر و هرگز جمع نبستم…! برای این کار هم دلیل ساده ای دارم: نمیشه همزمان دو تا خرگوش رو دنبال کرد!

برای حرکت پایدار در راه موفقیت مطلوب خود، باید همیشه به یاد داشته باشید که یگانگی مسیری که انتخاب کرده اید، به معنی تمرکز روی اهدافتان است و این از ضروری ترین مواردی است که باز باید به آن توجه داشته باشید؛ هرگز نمیتوانید انتظار داشته باشید که وقتی نگران اجاره مغازه هستید، بتوانید به خوبی پاسخ بازدیدکنندگان سایت خبری خود را بدهید! اگر مسیری که برای موفقیت انتخاب کرده اید، اینترنت است و اگر در اینترنت راه اندازی فروشگاه اینترنتی را برگزیده اید، دیگر نیازی به این نیست که به تنهایی دو مغازه در سطح شهر که ارتباطی با سایتتان ندارند و دو سایت دیگر در دو موضوع کاملاً متفاوت را نیز مدیریت کنید!

فراموش نکنید که یگانگی مسیر به این معنی نیست که یک سایت به تنهایی همه کار را انجام میدهد و نیازی به هیچ چیز دیگر نیست چرا که خیلی وقتها یک سایت برای جذب ترافیک مناسب، نیاز به یک بلاگ هم دارد! اما یک سایت فروشگاهی مسیری متفاوت از یک سایت دوستیابی دارد و نمیتوان این دوگانگی مسیر را به تنهایی مدیریت کرد مگر اینکه برای هر مورد، تیمهای جداگانه داشته باشید… .

یگانگی مسیر، لازمه موفقیت

یگانگی مسیر، لازمه موفقیت

 

سربلندی

حتماً با خودتون میگید اینکه برای بعد از موفقیت هست! وقتی موفق شدیم، سرمون رو میگیریم بالا و با افتخار میگیم: من موفق شدم!

اما نه؛ برای موفق شدن می بایست سربلند بود. می بایست شخصیت یک انسان موفق رو داشت، مانند یک انسان موفق راه رفت، صحبت کرد، رفتار کرد، فکر کرد و خرج کرد. یک انسان موفق همیشه شاد است، همیشه با انرژی صحبت میکند و محکم راه می رود. هرگز وقتی برای تلف کردن ندارد و برای تمام کارهایش برنامه ریزی دارد. انسان موفق، هرجا که میرود با اعتماد به نفس وارد میشود و سر بالا میگیرد. انسان موفق از چیزی هراسی ندارد و شخصیت برگزیده اش، بزرگترین دارایی اش محسوب میشود، چنین فردی همیشه و همه جا مورد توجه است نه به خاطر موقعیتش، که به خاطر شخصیتش…

برای موفق بودن باید مثل یک آدم موفق سربلند بود و متشخص و این چیزی نیست که به آدم تزریق شود یا اینکه آن را جایی بتوان تهیه کرد، برای موفق شدن باید شخصیت یک موفق را در خود ساخت. پس از همین امروز سربلند باشید و با افتخار زندگی کنید، با هرکسی وقت خود را تلف نکنید و برای هر کاری انرژی خود را هدر ندهید، وقتی در موردتان کارتان صحبت میکنید سر خود را بالا بگیرید و بیزینس خود را بپرستید… .

سربلندی، شخصیت یک فرد موفق

سربلندی، شخصیت یک فرد موفق

 

آزادی

این هم شبیه چیزی هست که بعد از موفقیت حاصل می شود! وقتی یکی موفق شد، بدون شک آزاد هست که همه کاری کند، همه جا برود، همیشه خوشحال باشد و هر وقت دلش خواست کاری که دلش میخواهد را انجام دهد و … . اما هنر فرد موفق که در راه یگانه ی موفقیت خود با پایداری و سربلندی پیش می رود، این است که آزاد باشد!

آزادی به این مفهوم که با وجود اینکه همه فکر و ذکرش اهدافش و موفقیتش هست، وابستگی به آنها نداشته باشد! سهل ممتنع!

مگه میشه همه فکر و ذکر آدم یه چیز باشه و بعد بهش وابستگی هم نداشته باشه؟؟؟ باید گفت میشه و این دقیقاً دلیلی هست که خیلی ها میخوان موفق بشن ولی کمتر کسی موفق میشه! برای این مورد به مثال زیر توجه کنید:

یک فواره بزرگ آب وسط یک دریاچه مصنوعی که آب را با فشار به بالا میفرستد را در نظر بگیرید، اگر آب ۲۰ متر بالا برود، هر چه به ارتفاع بیست متری میرسیم، تعداد قطرات آب کم و کمتر می شود و در نهایت حداکثر یک قطره است که به بالاترین نقطه ممکن میرسد، سایر قطرات حذف میشوند… .

این فواره آب، همان راه درستی است که انتخاب کردیم اما تنها قطراتی به بالاترین نقطه میرسند که تا آنجا در مسیر پایدار بوده اند، خود را بالا نگه داشته اند و وابستگی به مسیر نداشته اند.

بله برای موفقیت نباید به مسیر وابسته شد و باید آزاد بود… .

آزادی، نقطه اوج موفقیت

آزادی، نقطه اوج موفقیت

 

پریسا الفبایی است برای موفقیت، برای تمام کسانی که میخواهند زندگی خود را بسازند و نمیخواهند آن را هدر دهند:

انتخاب با شماست: پردازش رویاها یا سرنوشت احمقها…

 

بله، آدم عاقل رویاهای خودش رو پردازش میکنه نه اینکه به باد فراموشی بسپاره فقط چون شرایط ایجاب کرده. باید تصمیمات همه جانبه در راستای رسیدن به اهداف و جامه عمل پوشوندن به اونها باشه…

راستی تشکر ویژه داشته باشم از آبنمای آلستر هامبورگ برای ایده ی قطرات بالاییش! هر لحظه زندگی، سرشار از ایده هست، یاد گرفتم دفترچه ای با خودم داشته باشم برای یادداشت کردن ایده هام!

alster از مناطق توریستی هامبورگ

Alster از مناطق توریستی هامبورگ

۱۷ دیدگاه

 1. اول که اسم پریسا و جمله مخفف رو دیدم اصلا باهات موافق نبودم ولی بعدش متن رو خوندم فهمیدم درست میگی، مخصوصا سه حرف اولش رو، من که از رعایت نکردن حرف سوم خیلی ضربه خوردم. مدام کار با این سایت و با اون سایت و ساخت یک سایت دیگه و اومدن ایده های جدید و ول کردن ایده های قدیمی حسابی نفسمو گرفت تا اینکه اومدم و کار و زندگیم رو آرومتر کردم. حالا خیلی بهترم و یکی دو جا بیشتر کار نمیکنم.

  پاسخ
 2. مطلب بسیار مفیدی بود. برای شما ارزوی موفقیت دارم

  پاسخ
 3. ممنون آقای مهندس زاده

  مطلب مفیدی بود

  اگر کمی بیشتر از موفقیت های خودتون میگفتید به نظر من خواندنی تر هم میشد

  مثلا اون قسمت از مطلب که در مورد وبلاگتون فرمودید که فهمیدید که راه رو اشتباه می رفتید و بعد با اصلاحش درآمدتون چندین برابر شده من رو خیلی کنجکاو کرد

  موفق باشید

  پاسخ
  • خواهش میکنم
   زنده باشید
   راستش میخواستم بنویسم ولی نوشتنش خیلی مطلب رو طولانی تر میکرد.
   امیدوارم فرصت بشه تا چنین مواردی رو هم توی همین بلاگ منتشر کنم.
   شاد و سربلند باشید.

   پاسخ
 4. عنوان جالب با محتوی مفید
  موفق باشید

  پاسخ
 5. مرسی بهروز جان…
  واقعا مطالبت دید آدمو نسبت به بازاریابی اینترنتی تغییر میده…
  و یه امیدی در آدم ایجاد میکنه که کارشو جدی تر دنبال کنه…
  ممنون…

  پاسخ
  • خواهش میکنم علی آقا.
   خوشحالم که تونستم امیدی در دلتون ایجاد کنم برای بیشتر و بهتر ادامه دادن مسیر موفقیتتون…

   فراموش نکنید که پریسا، هموراه الفبای موفقیت هست.
   براتون آرزوی شادی و سربلندی میکنم… .

   پاسخ
 6. از کل مطلبت این جمله رو خیلی دوست داشتم “گاهی یک اسم میتواند بهترین الهام بخش زندگی باشد… .”
  امیدوارم توی انتخاب بهترین راه ها اشتباه نکنی و راه غلط هیچوقت نیاد سمتت ! اگه سمتت هست هم سریع ازش دور بشی !
  همیشه راههای خوب هست ولی این ماییم که بهترینشو انتخاب میکنیم. بهترینا مال خودته.
  فدات.

  پاسخ
  • سلام سامان جان
   دقیقاً؛ یه اسم گاهی بهترین الهام بخشه و خیلی بیشتر از یه اسم…
   ممنونم از لطفت و از وقتی که گذاشتی.
   برات آرزوی موفقیت میکنم.

   پاسخ
 7. سلام
  بهروز جان ممنون استفاده کردم.
  یک ساعت اومدم برات یک کامنت فلسفی تایپ کردم، تا اومدم ارسال کنم به کپچا گیر داد و دیتا پرید، دیگه یادم رفت جزئیاتیش چی بود.

  اما کلا اینکه به نظر من انگیزه، محیط و استعداد (که قابل پرورش هم هست) رو می تونی به این فرمول اضافه کنی.
  با این فرمول هم کاملا موافقم.
  پیروز باشی.
  یک فکری هم به حال این کپچا کن که حسابی حال میگیره.

  پاسخ
  • سلام
   زنده باشید آقای دلیری عزیز
   در مورد سه فاکتور انگیزه، محیط و استعداد قبلاً توی فرمول METS صحبت کرده بودم. به نظر خودم، اینها مواردی هستند که در پس همین الفبا حضور دارند؛ آدمی پایدار میمونه که انگیزه ای برای ادامه داشته باشه و راه درست با استعداد و صد البته قرار گیری در محیط مناسب انتخاب میشه!

   این کپچا هم در کاهش تعداد اسپمها خیلی کمک کرده آقای دلیری، باور کنید نبود باید روزی ۲۰ تا اسپم رو میدیدم! 😀
   خوشحالم کردید با حضورتون.
   موفق باشید.

   پاسخ
 8. ممنونم بابت مطلب خوبی که به اشتراک گذاشتید
  خلاصه و مفید نکات مفید و جالبی رو اشاره فرمودین که بدرد همه میخوره قطعا

  از بین مواردی که گفته شد فکر می کنم پایداری و یگانگی دو موردی باشن که خیلی از کسب و کارهای داخلی به خاطر رعایت نکردن اونا شکست میخورن، هر چند در سایر قسمت ها هم قطعا مشکلات زیادی وجود داره…

  بازم تشکر می کنم و منتظر مطالب بعدیتون هستم

  پاسخ
  • خواهش میکنم
   البته من فکر میکنم کسب و کارهای داخلی مخصوصاً آنلاینهاش، خیلی وقتها اصلاً راه درستی رو انتخاب نمیکنن که بخوان توش پایدار بمونن و اون یگانه راهی باشه که پیمودنش رو استارت زدن!
   حالا اینکه خیلیها خجالت میکشن از کارشون دیگه بماند! در این مورد توصیه میکنم مطلب “آیا مدیریت فروشگاه اینترنتی بچه بازی است؟” رو بخونید.

   از حضورتون سپاسگذارم مصطفی جان و براتون آرزوی موفقیت و شادکامی میکنم.

   پاسخ
   • سلام دوباره D:
    کاملا موافقم با حرفتون
    اتفاقا قبل از خوندن این مطلب چند مطلب دیگه رو هم مطالعه کردم که یکیش همون موردی بود که فرمودین 🙂

    پاسخ

بازتاب های این مطلب

 1. پریسا؛الفبای موفقیت! | گوگیل دات آی آر - […] https://84edu.net/parisa-success-alphabet […]

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

اگر کسی به دیدگاه من پاسخ داد، از طریق ایمیل به من اطلاع دهید!