موسسه خیریه بهنام دهش پور؛ کمک به بیماران سرطانی

تگ HTML چیست؟

نخست اندکی درباره زبان HTML

زبان HTML زبان پایه برای طراحی صفحات اینترنتی است. برای درک بهتر این زبان باید مثالی را مطرح کنیم. قبلا رسم بر این بود که مدیر سندی را دستنویس میکرد و آن را به منشی میداد تا آن را با ماشین تایپ، تایپ کند. وقتی متن تایپ شده به او تحویل داده میشد او با یک خودکار یا مداد آن را علامت گذاری میکرد تا تغییرات لازم برای پیشنویس نهایی انجام شود. در دفاتر کارآمد و صنعت چاپ مجموعه ای از علائم تند نویسی برای علامت گذاری اسناد استفاده میشد. علامت گذاری همچنین وقتی یک سند باید به دست تعداد زیادی از افراد در یک سازمان میرسید استفاده می شد. هر نفر نظر خود را بر روی برگه می نوشت که با متن اصلی هم اشتباه نمیشد. بنابراین اصلاح، بازبینی و نظرات برای یک سند با علائم انجام میشد.

 

زبان HTML برای تصحیح یک سند نیست، بلکه برای نمایش آن است. اگرچه HTML تا حدی بر پایه علامت گذاری استوار است. صفحه های اینترنتی در سطح اولیه فایلهای متنی هستند که در یک ویرایش گر ساده متن آماده شده اند (مانند نرم افزار های Notepad یا WordPad در سیستم عامل ویندوز). نرم افزارهای کاوشگر اینترنت مانند اینترنت اکسپلورر میتوانند فایلهای متنی پایه ای را بخوانند (فایلهای که با پسوند TXT ذخیره شده اند) اما بدون کمک نمیدانند چطور آن را فرمت کنند.

این کمک از طرف تگ های HTML که در فایل قرار داده شده به آنها داده میشود. وقتی چنین تگهایی در متن گذاشته میشود پسوند فایل HTM میشود (به جای پسوند TXT ) بنابراین نرم افزار مرورگر وب متوجه میشود که سند آماده خوانش و فرمت شدن برای نرم افزار مرورگر را دارد. سیستم های یونیکس به جای پسوند سه حرفی HTM که مخصوص سیستم عامل ویندوز است از پسوند چهار حرفی HTML استفاده میکنند. تگ های HTML اغلب به همان منظور علائم قدیمی برای اصلاح و تغییر به کار میروند. تگها به ما میگویند که سند مورد نظر چگونه باید نمایش داده شود. آنها سبک و فونت متن و نحوه فرمت پاراگراف را مشخص میکنند. همچنین نوع فاصله کلمات، ترتیب فهرست ها و انواع قالب بندی را مشخص میکنند. برای مثال تگ زیر به مرورگر دستور میدهد که یک پاراگراف جدید را شروع کند.

<p>

 

و تگ زیر نشانه پایان پاراگراف است:

 

<p/>

 

تگ HTML

همانطور که از مثال بالا مشاهده میکنید تگهای HTML معمولا به صورت جفت به کار میروند. تگ شروع درست قبل از متنی قرار می گیرد که میخواهید بر آن تاثیر بگذارید و تگ خاتمه درست بعد از این متن خواهد آمد. اگرچه برخی تگها در برابر این قانون دو تایی یا جفت استثنا هستند و همه اطلاعات در یک تگ قرار میگیرد. همه تگهای HTML در یک صفحه وب باید بین دو تگ زیر قرار بگیرند:

<head>

.

.

.

.

<head/>

قبل از اینکه به تگ های متا بپردازیم، یک تگ دیگر HTML وجود دارد که باید به آن اشاره کرد. تگ comment در صفحات وب برای اضافه کردن نظرات استفاده میشود. این نظرات برای افرادی که با نرم افزار مرورگر صفحه را ببینند قابل دیدن نیست اما برای آنها که صفحه را به عنوان یک فایل متنی میخوانند قابل دیدن است.

<comment> — در اینجا نظر شما قرار میگیرد اما در صفحه سایت دیده نمیشود—</comment>

 

زبان HTML مانند هر مورد دیگری که مربوط به کامپیوتر و اینترنت است نسخه های متفاوتی دارد. مرورگرهای جدید نسخه های جدید HTML را پشتیبانی میکنند. این فقط به این خاطر مهم است که درک کنید افرادی که از نسخه های قدیمیتر مرورگر استفاده میکنند ممکن است تاثیر تگهای HTML (مانند تگهای متا) را دریافت نکنند. چون تأثیر این تگها فقط در مرورگر های جدید آشکار میشوند.

با این پیش زمینه به سراغ معرفی تگهای متا می رویم.

۲ دیدگاه

  1. کاش یه توضیحی درباره خود تگ اج تی ام الم می دادی

    پاسخ

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

اگر کسی به دیدگاه من پاسخ داد، از طریق ایمیل به من اطلاع دهید!