موسسه خیریه بهنام دهش پور؛ کمک به بیماران سرطانی

دسته بندی افراد از نظر نوع درآمد – بخش اول

تقسیم بندی افراد از نظر نوع درآمد-بخش اولرابرت کیوساکی، از بزرگان دنیای بیزینس و سرمایه گذاری، در کتابهای پدر پولدار و پدر فقیر، چهاراه نقدینگی و دانشکده کسب و کار اشاره ای بر این دسته بندی دارد و درباره آن صحبت می کند. مطمئناً همه ما به دنبال یک طرز فکر خاص، دست به یک عمل خاص می زنیم مثلاً وقتی میخواهیم ازدواج کنیم، اول خوب شرایط را حلاجی میکنیم و بعد دست به این امر میزنیم یا مثلاً در انتخاب رشته، اول آینده کاری و شرایط رشته و هزینه های آن را می سنجیم بعد انتخابش میکنیم. در مورد کاری هم که انتخاب میکنیم دقیقاً همین پروسه طی می شود با این تفاوت که تقریباً هیچ کدام ما (بله هیچ کدام) از این پروسه و اهمیتش خبر نداریم!!! (و معمولاً علاقه در انتخابهای جهان سومی جایگاهی ندارد!)

جالبه نه، برای تصمیم گیری درمورد چیزی که به طور متوسط روزی ۸ ساعت از وقتمون رو صرفش می کنیم هیچ اطلاعاتی نداریم!

 

انواع ذهنیتها در کسب درآمد

 

به جدول زیر نگاه کنید. این جدول معرف ۴ ذهنیت مختلف در کسب درآمد در بین افراد است:

 

B E
I S

که در آن E نماد کارمندی، S نماد خویش فرمایی، B نماد صاحبان بیزینس و I نماد سرمایه گذاران است. در ادامه با هر دسته بیشتر آشنا می شویم.

 

E: کارمندی

مهمترین چیز در زندگی افراد این دسته امنیت است. آنها به دنبال تضمینی برای درآمد آخر ماه خود هستند در نتیجه به شدت زندگی یکنواختی را دنبال می کنند. معمولاً ۸ صبح تا ۲ بعد از ظهر شرکت یا اداره و بعد هم منزل جلوی تلویزیون یا نهایتاً تفریح توی پارک. سالهای سال از عمر خود را پشت میزها می گذرانند به امید یک ترفیع و افزایش درآمد ۳۵۰ هزار تومانی خود به ۴۵۰ تومان! البته این ساعت کار هم میتونه متفاوت باشه، مثلاً باشه ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر که معروف است به regular 9 to 5 job.

 

افراد این دسته و افرادی با این ذهنیت همواره به دنبال جایی هستند که در آن کار کنند مثلاً استخدام یک شرکت یا فروشندگی یا موارد بسیار دیگر.

 

نوع درآمد در دسته E

همان طور که حتماً متوجه شده اید، افراد این دسته درآمد خطی دارند که آنها را بسیار محدود می کند: تعداد ساعات مشخصی برای مرخصی در ماه که در نتیجه تعداد روزهایی را که می توانند به سفر بروند به شدت تحت تأثیر قرار می دهد!

 

این ذهنیت همانند هر نوع طرز فکر دیگری قابل احترام است و البته که در ایران، ذهنیت غالب است: ۹۹% افراد به دنبال استخدام هستند و ۹۹.۹% خانواده ها به فرزندان خود توصیه می کنند که به دنبال جایی برای استخدام باشند.

 

حتماً تا حالا دیدید که به ندرت پیش می آید ساعت ۱۰ صبح، یک پدر و مادر کارمند بتوانند با فرزندان خود به تفریح بپردازند مگر در روزهای تعطیل و همان اندک روزهای مرخصی در طول ماه که البته معمولاً مرخصی ها هم صرف درگیری های زندگی می شود. در واقع افرادی که در این دسته قرار می گیرند، به نوعی دچار روزمرگی هستند… .

 

 

دقیقاً به دنبال همین طرز فکر است که دانشگاه رفتن و مدرک گرفتن یک امر بسیار مهم در زندگی مردم ایران به شمار می رود چرا که مدرک تحصیلی بالاتر = حقوق بیشتر و این یعنی برتری!! خب درباره کیفیت آموزش و طریقه مدرک گرفتن هم صحبت نمی کنم که مسلماً دوست ندارم به قشر زخمتکش تحقیق آماده کن و خریداران محترم تحقیقات دانشگاهی و مدرسه ای خرده ای بگیرم نیز عزیزان زحمتکشی که تحقیقها را نگاه میکنند و نمره میدهند!

در ادامه سایر ذهنیتها را نیز بررسی خواهیم نمود.

۳ دیدگاه

  1. ممنون، خیلی خوب بود

    پاسخ
  2. خیلی جالب بود.

    پاسخ

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

اگر کسی به دیدگاه من پاسخ داد، از طریق ایمیل به من اطلاع دهید!