موسسه خیریه بهنام دهش پور؛ کمک به بیماران سرطانی

فرنود و بن لادن!

فرنود راستگو کیستچندی پیش و دنبال کشته شدن بن لادن در مخفیگاهش، تمام وبلاگها و وبسایتها در هر سطحی که بودند مبادرت به انتشار اخبار مربوط به این واقعه نمودند. امروز اما شاهد خبر کشته شدن تروریستی دیگر نیستیم که آنچه بار دیگر تمام فضای وب را به خود اختصاص داده است، حکایت حرف صادقانه یک کودک است! آنجا که با کمال صداقت به سئوال مجری صدا و سیما پاسخ می دهد.

کاری به چند و چون این پاسخ ندارم و اینکه چطور بود که فرنود به یکباره شد شخصیت محبوب وب فارسی (در باب این محبوبیت همین بس که تا لحظه انتشار این پست حدود ۱۵۰۰۰ هزار نفر یکی از صفحات مربوط به وی را در فیس بوک لایک زده اند!) که هدف از نوشتن این پست فرهنگ غنی ما است. همان فرهنگی که به آن می نازیم و تا کسی از گل نازکتر به فرهنگمان می گوید، سریعاً جبهه میگیریم و او را آماج شدیدترین حملات زمینی و هوایی قرار می دهیم!

 

فرنود، کودکی که تنها خصلتی که باید در او بزرگ می شد صداقت بود و بس، امروز تبدیل شده است به سوژه شماره یک کاربران اینترنت، جایی که چیزی از جک، مینیمال، داستان و … نمانده است که درباره وی منتشر شود. فرنود بر سر زبانها افتاد تا بار دیگر به ما یادآور شود که از ماست که بر ماست.

فرهنگی که فقط به دنبال سوژه خنده خود است و این خندیدن را بر هر چیز دیگری ارجح میداند، این تمدن عظیم و این فرهنگ غنی لحظه ای به این قضیه فکر کرده است که با این شوخیها و خنده ها چه ها میتواند بر سر فرنود کوچولو بیاورد؟ کسی از میان این همه انسان مستعد در تولید جک و داستان و کلیپ و … فقط یک ثانیه با خود اندیشیده است که چند سال دیگر فرنود چطور می خواهد به این اتفاق فکر کند و چطور میتواند در بین مردم زندگی کند؟

پسر بچه ای که در زندگی هنوز یاد نگرفته که برای سربلند بودن در میان تمدن و فرهنگ غنی ایرانی باید دروغ بگوید و هرگز صداقت نداشته باشد، هرگز نباید صادقانه از کارهایی که میکند حرف بزند، آیا باید اینچنین سوژه ی خنده بقیه شود؟ گناه فرنود کوچولو چیست که تا مدتها باید سوژه خنده ی با فرهنگها و متمدنهای ایران زمین باشد! کسی از این افراد با ذوق و هنرمند جک ساز، هرگز با خود اندیشیده است که فرنود وقتی می شنود که همه از شوشول! او حرف میزنند و میخندند، باید چه حسی داشته باشد؟ کسی فکر کرده است که انگشت نما شدن فرنود به خاطر یک حرف صادقانه و از روی کودکی وی، می تواند چه تأثیری در آینده او داشته باشد؟

 

فیس بوک را فرنود برداشته، یوتیوب را فرنود برداشته، توییتر را فرنود برداشته، فروم ها را نیز، چت رومها پر شدند از شوشول دوستان، ایمیلهای تبلیغ شوشول یکی پس از دیگری ارسال میشود و … و این نشانه اصلی فرهگ غنی ایرانی است؟ وا اسفا به حال تمام عزیزانی که خود را متمدن و روشن فکر می دانند اما هیچ چیز را بر خنده خود ارجح نمیدانند حتی احتمال تخریب شخصیت یک پسر بچه را… .

کاش از فرنود به جای شوشولش، صداقتش را یاد میگرفتید…

 

زمان بن لادن خبر بزرگ شد چون دنیایی از یک تروریست خلاص شد و الآن خبر بزرگ شد تا ملتی بخندند به  صداقت یک بچه!!!

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

اگر کسی به دیدگاه من پاسخ داد، از طریق ایمیل به من اطلاع دهید!